BGK Nieruchomości podpisano 81 listów intencyjnych w Mieszkanie plus  Pieniądze

Temat: Rząd PiS

  • 300 plus przy nowej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odrębna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany przy PIT, ale z warunkami

Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 81 listów intencyjnych oraz dwie umowy inwestycyjne. BGKN rozporządza już niemal 450 hektarami gruntów wytypowanych pod konstrukcję mieszkań - powiedziała rzecznik spółki Ewa Syta. Dodała, że obecnie w trakcie weryfikacji są kolejne 622 lokalizacje.

Jak wskazała rzecznik, od czerwca 2016 roku w zakresie realizacji programu Mieszkanie plus wypracowano schemat inwestycji funduszu oraz elastyczną formułę współpracy z samorządami. Ponadto, podpisano listy intencyjne z 64 gminami i ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa, między innymi z Agencją Mienia Wojskowego, Polskim Holdingiem Obronnym oraz Regionalnym Funduszem Gospodarczym S. A. w Częstochowie.

- Na mocy ludzi porozumień BGK Nieruchomości dysponuje już niemal 450 ha gruntów wstępnie wytypowanych pod spodem budowę mieszkań - poinformowała rzecznik. BGKN szacuje, hdy na działkach może wykształcić się do 60 tysięcy lokali mieszkalnych.

Ceny mieszkań już kolejny miesiąc spadają. Sprawdź, gdzie tanieją najbardziej

Wśród gmin jak i również miast, które podpisały obecnie listy intencyjne są wielkie miasta, takie jak: Lublin, Kraków, Poznań, Gdańsk, Katowice, oraz mniejsze miejscowości: Kobyłka, Pelplin, Trzebinia, Konin, Ciechanów.

Nowe lokalizacje

Syta poinformowała, że obecnie po trakcie weryfikacji są następujące 622 lokalizacje, które mogą mieć być zagospodarowane pod konstrukcję mieszkań. - Tak samo jak w przypadku każdej inwestycji realizowanej na rynkowych zasadach, zgłoszone grunty zostają poddane gruntownym analizom ekonomicznym i prawnym - wyjaśniła. Zaznaczyła, hdy w przypadku pomyślnego zakończenia weryfikacji, rozpoczną się pertraktacje mające na celu otrzymanie optymalnej ceny za zgłoszone nieruchomości. Proces weryfikacji wydaje się kwestią indywidualną - być może trwać tydzień, ale być może trwać nawet pół r..

Rzecznik wskazała też, że BGKN prowadzi obecnie rozmowy z kilkunastoma dodatkowymi spółkami zainteresowanymi udziałem przy programie, jednak na tymże etapie nie można ujawniać szczegółów. - Mamy też kilkanaście ofert od deweloperów, którzy są zainteresowani współpracą w programie - dodała.

Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 81 listów intencyjnych, w niniejszym 64 spośród jednostkami samorządu terytorialnego jak i również 17 z PKP. Po tym momencie 622 pozycje są w trakcie weryfikacji. Obecnie są podpisane 6 umowy inwestycyjne w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Przy Białej Podlaskiej powstanie około 186 mieszkań, w Jarocinie około 258 lokali.

Umowa z PKP

Umowa Ramowa o Współpracy po zakresie realizacji programu Dom plus pomiędzy PKP S. A. a BGKN oraz kolejową spółką deweloperską Xcity została podpisane na zarania lutego 2017 roku. PKP przekazało około 250 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Według szacunków na tych terenach może powstać chociażby około 40 tysięcy mieszkań.

W umowie tejże wskazano 17 konkretnych lokalizacji, na których może okazać się realizowany program Mieszkanie plus (między innymi Poznań - Wolne Tory, Warszawa - Odolany, Katowice - Asnyka). Dodatkowo w umowie są wymienione również inne miejscowości, w których BGKN jest zainteresowany realizacją inwestycji mieszkaniowych we współpracy z PKP.

- W tych miasteczkach PKP sukcesywnie analizuje tereny, jakie ma w swych zasobach, pod względem potencjalnej możliwości ich wykorzystania po programie Mieszkanie plus, natomiast następnie przesyła taką ofertę do BGKN - tłumaczyła Syta. Dodała, że przy przypadku ostatecznego zakwalifikowania określonej nieruchomości do programu, odrębnie dla każdej takiej umiejscowienia będzie podpisana umowa inwestycyjna.

Cel programu

Nie tylko Mieszkanie Plus. Będą zmiany w korzystaniu spośród lokali komunalnych

Operacyjne kierowanie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem między innymi Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę procedurę pełni BGK Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Celem rządu wydaje się, aby w 2030 roku liczba mieszkań przypadających na 1 tysięcy mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) rząd przyjął na koniec września ubiegłego roku. Mniema ona zwiększenie dostępu aż do mieszkań dla osób o średnich i niskich zyskach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz wraz z zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego wydaje się program Mieszkanie plus, zgodnie z którym powstaną m. in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością zyskania do nich prawa jakości. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz informacji telewizyjnej, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. W możliwości najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu dzierży wynieść ok. 12 a mianowicie 24 zł za metr kw.

Do wkładu w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się na temat najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane między innymi na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m. in. przez Skarb Państwa i gminy. Zgodnie z wytycznymi programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane w gruntach pozyskanych z 3 źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i firm z jego udziałem a także inwestorów prywatnych.