BIK: rośnie wartość i liczba kredytów zaciąganych przez Młodych polaków  Pieniądze

Polacy sięgają po kredyt. Częściej jak i również na wyższe kwoty

Stale rośnie wartość i ilość kredytów zaciąganych przez Młodych polaków - wynika z papieru przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej. Zdaniem twórców opracowania, wynik można tłumaczyć zwiększaniem się zdolności kredytowej, porządną sytuacją finansową gospodarstw domowych i rekordowo niskimi stopami procentowymi.

W listopadzie 2017 r. banki udzieliły łącznie 15, 6 tys. kredytów hipotecznych na łączną cena 3, 74 mld złotych.

Przegląd prasy: Duże zmiany w nabyciu mieszkań. Najpierw lokal, potem finanse

W sumie, cyfra kredytów udzielonych od 2017 r. wzrosła o sześć, 3 proc., an pierwotnego łączna kwota wzrosła o 12, 6 proc. przy stosunku do analogicznego sezonu w 2016 r.

"Najbardziej wzrosła o 21, 9 proc. liczba pożyczek udzielonych na kwotę wyżej 350 tys. zł. " uważa cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. Jak dodaje: "Wyraźnie spadła natomiast liczba kredytów udzielonych na niskie kwoty do 100 tys. zł. W tej grupie kredytów zanotowano spadek o 13, 2 proc. W okresie pięciu lat (2017 r. w celu 2012 r. ) ilość tych kredytów spadła aż o 54 proc. Identyfikujemy więc zjawisko wysokiej koncentracji kredytów hipotecznych w najwyższym przedziale kwotowym. 31 proc. wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych przy okresie styczeń – październik 2017 r. przypada dzięki kredyty powyżej 350 tys. zł. "

Mimo natychmiastowego wzrostu w stosunku do ubiegłego roku, w listopadzie br. banki udzieliły o 10, 4 proc. mniej kredytów mieszkaniowych niż w październiku br. Pożyczona suma była też niższa niż po poprzednim miesiącu - o 7, 4 proc.

Jak pisze BIK przy komunikacie, obecnie ciężko jest stwierdzić, czy to krótkotrwały czy stały trend.

Źródło: BIK Przy listopadzie 2017 r. udzielono więcej kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, oraz limitów kredytowych

Kredyty konsumenckie

Polacy sięgają głębiej do kieszeni. Rekordowe koszty utrzymania mieszkania

Udzielane kredyty konsumpcyjne były nie zaakceptować tylko wyższe, ale było ich więcej - na temat 7, 5 proc. Łącznie, w listopadzie 2017 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 650 tys. pożyczek konsumpcyjnych na łączną sumę 6, 65 mld złotych.

Od początku 2017 r. było to 6, 49 mln kredytów na łączną kwotę 72, 11 mld zł.

"Tylko 0, 7 proc. wartości wszystkich kredytów konsumpcyjnych udzielonych w 11 miesiącach 2017 r. to kredyty udzielone dzięki kwotę do 1 tys. zł. Zaś kredyty gotówkowe powyżej 20 tys. zł. stanowią 66 proc. ceny udzielonych kredytów konsumpcyjnych. W 2013 r. kredyty poniżej 20 tys. stanowiły 60 proc. wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych – występuje więc bardzo wysoka koncentracja sprzedaży w wysokokwotowym segmencie" – mniema Rogowski.

Jednak analityk nie widzie powodów do obaw. "Rosnąca sprzedaż pożyczek konsumpcyjnych opiera się dzięki zdrowych fundamentach, które konstruują zarówno dobra ogólna sprawa gospodarcza i wyraźna naprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw pokojowych (wzrost wynagrodzeń oraz środki z programu 500 plus), jak i rekordowo niewielkie stopy procentowe" - uzasadnia główny analityk BIK.

Limity i karty

Rosną także limity kredytowe oferowane na kontach osobistych. Po listopadzie było ich o 7, 6 proc. więcej na łączną kwotę na temat 7, 4 proc. lepszą w porównaniu do listopada 2016 r.

Maleje za to liczba kart kredytowych wydawanych przez banki i ich limity. "W listopadzie 2017 r. bazy wydały 81, 4 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 455 mln zł. Stanowi wówczas spadek o 12, jednej proc. w ujęciu liczbowym i spadek o 5, 1 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do listopada 2016 r. " - informuje BIK.