500 plus a bierność zawodowa kobiet - oświadczenie ministerstwa  Pieniądze

Temat: Rodzina 500 plus

  • Osiem zmian przy programie 500 plus
  • Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu
  • Trzecie urodziny 500 plus. "Od pierwszego lipca rusza innowacyjna odsłona"
  • Szereg zmian w 500 plus. Resort pokazał projekt
  • 500 plus w pierwsze dziecko. Minister podała koszt

Dane Nadrzędnego Urzędu Statystycznego nie wskazują, że pobieranie świadczenia z programu Rodzina 500 oraz jest bezpośrednią i wyłączną przyczyną wzrostu bierności fachowej kobiet – uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Strategii Społecznej. W ten sposób resort kierowany przez Elżbietę Rafalską odpowiada na efekty analizy Instytutu Badań Strukturalnych. Wynika z nich, że ponad sto tysięcy dziewczyn pobierających świadczenie zrezygnowało z pracy.

"Należy uwydatnić, że w żadnych wykonanych badaniach kobiety nie deklarowały, że głównym powodem rezygnacji z pracy jest pobieranie świadczenia wychowawczego. Zatem formułowanie wniosków, że 500 plus to jedyny czy najistotniejszy powód dezaktywizacji, jest nadinterpretacją" – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przegląd prasy. Ponad sto tysięcy kobiet zrezygnowało z robocie z powodu 500 oraz

Odpowiedź resortu

Oświadczenie ministerstwa to reakcja dzięki dzisiejsze publikacje w tv, w których opisane były wyniki analizy Instytutu Badań Strukturalnych. Eksperci IBS sprawdzali, w jaki sposób zachowywały się kobiety na rynku pracy przed i na wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus. Z przeprowadzonych analiz wynika, że od podczas gdy państwo zaczęło wypłacać świadczenie aktywność zawodowo matek zmalała.

"Z najnowszych danych wynika, że od lipca 2016 roku do czerwca 2017 roku decyzję o wycofaniu się z rynku roboty podjęło 103 tys. kobiet" – poinformowała o rezultatach badania "Gazeta Wyborcza".

"Nie ma żadnych podstaw"

"Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że jednym czynnikiem wpływającym na rozwój bierności zawodowej kobiet pobierających świadczenie jest świadczenie wychowawcze. Dane dotyczące wzrostu bierności odnoszą się do jednostek biernych zawodowo z tytułu obowiązków rodzinnych i dotyczących prowadzeniem domu" – zaznacza resort rodziny i roboty.

Resort dodaje, że na decyzje o rezygnacji z pracy mogą mieć wpływ też inne czynniki niźli opieka nad dzieckiem, np. opieka nad starszą osobowością czy złe warunki w pracy.

Według resortu danych o dezaktywizacji zawodowej pań nie można też przeglądać w oderwaniu od globalnej sytuacji na rynku roboty, a ta - w mniemaniu ministerstwa - od momentu wprowadzenia programu znacznie się poprawiła.

W 2017 roku na program Bliscy 500 plus przeznaczono więcej niż 23 mld złotych.