Firmowe biedaemerytury  Pieniądze

Temat: Emerytury w Europie

  • Emerytalna rewolucja Morawieckiego. Skorzystać mają przyszli emeryci
  • Bez górnego zakresu składek do budżetu trafią miliardy złotych. Ale wówczas "zysk na krótką metę"
  • Polacy wybierają emeryturę. 90 tysięcy wniosków w tydzień
  • Gigantyczne zainteresowanie emeryturami. Pociągu i tysiące wniosków w jeden dzień
  • Uzbrojony przy kalkulator. Zagubionym odpowie dzięki pytanie, ile dostaną na emeryturze

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają najniższe emerytury ze wszystkich rodzajów zawodowych. Według analityków ZUS nawet połowa przedsiębiorców może za 20-30 lat zdobywać emeryturę minimalną - pisze "Gazeta Wyborcza".

Seniorzy toną w długach. Średni to już dwunastu, 3 tys. zł

W Polsce mamy blisko dwóch mln drobnych firm, w większości to samozatrudnieni. Średnio na emeryturze dostają około 1746 zł brutto. Dla porównania górnicy mają średnio 4128 zł brutto, a nauczyciele - średnio 2360 złotych.

Dlaczego przedsiębiorcy mają naprawdę niewielkie świadczenia? Bo duża liczba z nich co miesiąc przelewa do ZUS najmniejszą z możliwych składek. W nowym systemie, jak pisze "GW", zasada jest łatwa: im mniej odłożysz, tymże mniejsze masz świadczenie.

Składki nauczyciela czy kolejarza na etacie liczy się procentowo, czyli uzależnione będą od dochodu. Im większą ilość zarobią, tym więcej odwlekają i tym samym mają wyższą emeryturę. W przypadku przedsiębiorców składni nie są zależne po to, ile uda się im w danym miesiącu zarobić. Przepisy przewidują, hdy przedsiębiorcy mogą płacić trwałą składkę do ZUS liczoną od 60 proc. średniego wynagrodzenia.

Od 02 wypada więc 1172, 56 zł na miesiąc (z tego na ubezpieczenie emerytalne ok. 500 zł). Jak i również nie ma znaczenia, bądź zarobią 2, 10 lub 100 tys. zł. Składka jest taka sama.