Po odrzuceniu ACTA – prace ponad zmianami w prawie autorskim

27 lipca, 2020
Category: rózne

Wrogowie ACTA przekonują, że przed podpisaniem międzynarodowej umowy przeciw piractwu w pierwszej kolejnosci należy zliberalizować prawo autorskie. Polskie środowiska twórcze jak i równiez zwolennicy swobód w internecie wypichcili propozycje zmian, chcą się nimi podzielić z UE.

Na protestach tych popularnych obywateli, w szczególności Polaków, oraz zastrzeżeniach obrońców praw człowieka europosłowie nie zdecydowali się dzieki przyjęcie ACTA. Podczas środowego głosowania zdecydowali sie odrzucić porozumienie o zwalczaniu handlu towarami podrabianymi, nie zaakceptowac czekając na opinię Trybunału Sprawiedliwości UE, o którą zwróciła się Komisja Europejska.

Kontrowersje wokół tej międzynarodowej umowy wzbudziły dyskusję nad obecnie obowiązującymi prawami własności intelektualnej i o bedzie realizacji ustawy o niemal autorskim i prawach pokrewnych.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach Kongresu Wolności serwisie randkowym zainicjowało operacje nad propozycjami zmian po prawie autorskim. W konwersacjach wzięli udział przedstawiciele środowisk twórczych i zwolennicy swobód w internecie. Raport podsumowujący czynnosci ekspertów opublikowano w zeszłym tygodniu. Ogłoszono w nim wymogi dotyczące odmian w regulacjach, które mają dostosować prawo do www rzeczywistości.

Wśród propozycji znalazło się metrów. in. doprecyzowanie przepisów ustawy o dozwolonym użytku publicznym i prywatnym „w zamysle zagwarantowania pewności związanej z korzystaniem sposród utworów”.

W czasie prac – jak czytamy w raporcie – pojawiły się też sugestie objęcia pojęciem dozwolonego użytku każde wykorzystanie utworu w celach niekomercyjnych oraz wyraźne odróżnienie w nieomal karnym naruszeń praw autorskich dla zysku od tego, którego dopuszcza się internauta bez czerpania zysku. Część uczestników warsztatów skrytykowała jednak te propozycje.

Poprzednio głosowaniem ponad ACTA wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz poinformował, że wiceminister administracji i cyfryzacji Igor Ostrowski prezentuje propozycje wypracowane podczas warsztatów także po Parlamencie Europejskim. W swoim opinii Polska ma do zaproponowania bardzo nowoczesne ujęcie kwestii opieki dóbr intelektualnych i praw twórców serwisie randkowym.

Ostrowski odpowiadał też zbyt przygotowanie założeń do ustawy o otwartych zasobach. Jakim sposobem powiedział w wywiadzie dla PAP, ustawa miałaby służyć udostępnianiu online zasobów zwiazanych z kultura, nauki i oświaty sfinansowanych z pieniędzy publicznych. Placówki kulturalne, np. muzea, ubiegające się na temat dotację rządową na realizację projektu, musiałyby – wedlug pomysłem wiceministra – uzasadnić we moralu, czy i w jaki sposób udostępnią cyfrowe kopie np. dzieł sztuki. Założenia do ustawy miały się pojawić po maju, do tego momentu ich aczkolwiek nie ogłoszono.

Zdaniem prawnika Mikołaja Barczentewicza zapowiadane poprzez polityków rewolucyjne zmiany w prawie autorskim nie zostaną zrealizowane w najbliższych czasach, ponieważ na zmniejszenie zakresu ochrony prawno-autorskiej nie zgodzą się reprezentanci biznesu. Specjalista podkreślił, że zgody należy oczekiwać wówczas wtedy, wówczas gdy producenci jak i równiez wydawcy zaczną czerpać wymierne korzyści ze sprzedaży w internecie. Według niego „ewolucja prawna będzie w wyzszym stopniu skutkiem wzrostu internetu, w takim przypadku prawo będzie się w dodatku naturalnie dopasowywać”.

Prezes Stowarzyszenia Filmowców Rodzimych Jacek Bromski podkreślił po rozmowie z PAP, że prędzej czy później porozumienie na wzór ACTA powinien zostać przyjęte, ponieważ „kwestia obecności własności intelektualnej serwisie randkowym musi być uregulowana w stopniu międzynarodowym”.

Zasadniczy problem, sposród którego internauci sobie nie zaakceptowac zdają kwestii, polega za zakupach grupowych, że przez obecnie obowiązującego prawa krajowego można ścigać jedynie użytkowników nie działających na skalę masową i nie czerpiących z nielegalnego wykorzystania utworów żadnego zysku – podkreślił Bromski. Zeby ścigać prawdziwych przestępców, musi zacząć a mianowicie jego zdaniem a mianowicie obowiązywać umowa międzynarodowa w wzór ACTA.

„Generalna zasada powinna być taka, że wszystko to, co jest w internecie, jest legalne i można z owego korzystać na własny użytek. Musimy globalna siec wyczyścić zbytnio pomocą takowej właśnie umowy, aby internauta nie musiał się zastanawiać, czy popełnia przestępstwo” a mianowicie przekonywał prezes.

Z kolei koordynator Business Software Alliance na terytorium polski Bartłomiej Witucki ocenił, że odrzucenie ACTA „to wydaje sie stracona okazja dla Swiata, aby wykazać zdecydowane poparcie dla twórczych, innowacyjnych przedsiębiorstw na jednolitym rynku, którym zależy dzieki ochronie własności intelektualnej”. Wraz z zadowoleniem przyjął zapowiedź Komisji Europejskiej w ten sposób, że utrzymuje ona skierowanie umowy do Trybunału Sprawiedliwości, który posiada ocenić, czy umowa wydaje sie zgodna sposród prawem pierwszym UE.

Niezależnie od warsztatów przedstawicieli środowisk twórczych jak i równiez zwolenników swobód w internecie, zespół profesorów prawa powołany tuz przy resorcie kultury przygotowuje raport na temat aktualnie obowiązującej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Profesorowie służyli swoją wiedzą uczestnikom warsztatów zorganizowanych poprzez MAC.

Magdalena Cedro (PAP)

mce/ abe/ gma/