Polacy będą mieć swojego bitcoina? Powstaje dPLN

27 lipca, 2020
Category: waluty

Dwanascie miesiecy 2017 był czasem bitcoina. Wartość tej kryptowaluty wzrosła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z 3 do blisko 30 tys. zł, a po międzyczasie sięgała nawet 67 tys. zł. To wywołało ogromne zaciekawienie wirtualnymi walutami.

Na fali medialnego szumu własne kryptowaluty zapragnęli mieć m. in. Rosjanie, a prezydent Wenezueli już ogłosił wprowadzenie dzieki rynek wartych 6 mld dolarów „petro”. Również Ludzie z polski nie chcą być gorsi i pod spodem egidą rządu trwają prace nad stworzeniem dPLN, zas więc wlasnej narodowej kryptowaluty – donosi Puls Biznesu.

Digital PLN, zas więc „cyfrowa złotówka” to projekt Polskiego Akceleratora Inzynierii Blockchain (PATB), który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Dysponuje budżetem rzędu dwunastu, 4 mln zł sposród czego niemal 10 mln zł pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, natomiast przy okazji swoim transfer wydaje sie ultraszybki a mianowicie mówi prof. Krzysztof Piech, prezes PATB, cytowany za posrednictwem PB.

Jak ważne, dPLN ma się znacząco różnić od kontrowersyjnego bitcoina. Dzierzy być pozbawiony walutowego niebezpieczenstwa kursowego, to znaczy. będzie na sztywno powiązany z tradycyjną walutą – złotym. Innymi slowy, że jednej dPLN będzie warty jednej zł. Dodatkowo, w przeciwieństwie do bitcoina, dPLN ma nie być anonimowy. Tożsamość posiadaczy tej kryptowaluty powinien być jawna, by była zgodna wraz z prawem. Dzierzy to uniemożliwić wykorzystywanie do niej m. in. do „prania brudnych pieniędzy”.

Czym jest bitcoin? Specjalista odpowiada

To nie glówna podobna propozycja. Jako naczelna polska kryptowaluta reklamowany wydaje sie ostatnio EraCoin. Jest dostępny dla wszystkich posiadających smartfonów i działa na regule programu lojalnościowego. Od 11 stycznia użytkownicy aplikacji mogą już płacić tokenami EraCoin w pewnych punktach obsługujących płatności Snipay (terminal płatniczy umożliwiający łatwe przyjmowanie płatności Bitcoinem jak i równiez innymi kryptowalutami). Co fascynujace, za kazdemu stoi Maria Belka, córka byłego prezesa NBP, a więc instytucji, która dzis mocno sprzeciwia się kryptowalutom.

Narodowy Bank Polski wraz z Komisją Dozoru Finansowego wystartowały w grudniu z kampanią informacyjną „Uważaj na kryptowaluty”. Instytucje ostrzegają przed ryzykiem związanym sposród inwestowaniem przy „waluty” rzekome, takie jak bitcoin. Wskazują metrów. in., że „niektóre oferowane formy wkladania mogą mieć charakter piramidy finansowej”.

Jakim sposobem przekonują twórcy dPLN, pierwotnego kryptowaluta ma być zupełnie bezpieczna.