Polacy i Rosjanie kolejny raz zasiądą sluzace do gazowych negocjacji

Polacy i Rosjanie kolejny raz zasiądą sluzace do gazowych negocjacji
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

W Moskwie wznowione zostaną międzyrządowe polsko-rosyjskie rozmowy w sprawie dodatkowych dostaw gazu az do Polski – powiedział dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Wbrew indywidualnym preferencjom, porozumienie międzyrządowe w sprawie zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu az do Polski nie zaakceptowac zostało podpisane 26 listopada w Warszawie. Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska zapowiedziała wówczas kolejną rundę polsko-rosyjskich negocjacji. _ Mamy nadzieję dogadać się w tygodniu po 5 grudnia _ – podkreśliła wiceminister.

_ – 90 proc. spraw zostało omówionych. Niemniej jednak jeszcze zostały pewne szczegóły, zwłaszcza należące do tejze dziedziny, która wymaga uzgodnień między firmami PGNiG i Gazpromem, które skłaniają naszej firmy do tego, żeby była wciaz jedna runda rozmów _ – wyjaśnia resort gospodarki. Odnosząc się do porozumienia międzyrządowego, zaznaczono, że _ chodzi o kwestie fachowej konstrukcji zapisów oraz mocnych prawnych kwestii odnośnie tego, czy to ma być protokół suplementarny do porozumienia, czy sluzace do aneksu _.

Udało się uzgodnić:

 • wielkość dostaw gazu
 • sezon obowiązywania porozumienia
 • okres obowiązywania umowy tranzytowej
 • zasady dzialania EuRoPol Gazu
 • zasady formułowania wniosku taryfowego

EuRoPol Gaz kontroluje polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, który transportuje rosyjskie benzyna do Niemiec przez Polskę.

PGNiG informowało niedawno, że porozumiało się z Gazpromem w sprawie zwiększenia łącznych dostaw z Rosji do 10, 2 mld m sześc. rocznie, natomiast także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku. Okreslenia spółek muszą jeszcze parafować rządy Polski i Rosji. Zwiększenie dostaw wymaga aneksowania nie tylko kontraktu jamalskiego między PGNiG jak i równiez Gazpromem, lecz także porozumienia między rządami Polski i Rosji co do długoterminowych dostaw gazu az do Polski z 1993 r. Instrukcję negocjacyjną polski rząd przyjął przy tej sprawie 10 listopada.

Po serii spotkań międzyrządowych oraz między spółkami, doszło do porozumienia w sprawie stawek tranzytowych, które – jakim sposobem informował wicepremier, minister gospodarkiWaldemar Pawlak- mają zagwarantować spółce EuRoPol Gaz 2-procentową rentowność netto. Oprócz tego, z akcjonariatu firmy posiada być wyeliminowany Gas-Trading, który ma przy niej dzis 4 proc. udziałów. Wazne jest, żeby ruski Gazprom i PGNiG miały po 50 proc. akcji, a aktualnie mają po 48 proc. Zamierzenie to budzi oburzenie Aleksandra Gudzowatego, którego spółka Bartimpex posiada ponad 36 proc. po Gas-Tradingu.

ZOBACZ TAKŻE:

 • PGNiG niemalze dwukrotnie powiększy magazyny gazu
 • PGNiG podwoi poszukiwania gazu i ropy
 • Czeka dzieki nas 40 mld dol. Na dnie Pacyfiku

Pertraktacje trwają już blisko rok

Nasz kraj od ubiegłego roku pertraktuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu az do Polski po związku sposród nierealizowaniem dostaw przez rosyjsko-ukraińską spółkę RosUkrEnergo. Dostarczała ona do Polski 2, trzech mld metrów sześc. na rok. PGNiG uzupełniało brakujące dostawy zwiększonym poborem z magazynów.

Na początku czerwca nasz kraj spółka podpisała krótkoterminową umowę z Gazpromem na dostawę do trzydziestu września 1-wsza, 024 mld m sześć. gazu. Hale zostały napełnione, jednak niedostatek kolejnych dodatkowych dostaw okresla pod emblematem zapytania pełne dostawy gwoli przemysłu.

*Jesteśmy skazani na kupowanie gazu, własnego starczy dzieki 10 latek *

Polski gaz zalega 263 złożach, głównie na południowym wschodzie i na zachodzie kraju. Na rok potrzebujemy ok. 14, czterech mld metrów sześciennych gazu. Oznacza to, że rodzimego materialu starczyłoby nam na niespełna 10 latek samowystarczalności.

Jakim sposobem szacuje Państwowy Instytut Geologiczny roczne zużycie gazu ziemnego w Polsce siega ok. 14, 4 mld m. sześc., natomiast jednoroczne wydobycie to ok. 5, 2 mld m. sześc.

Gaz sposród rodzimych złóż pokrywa więc niewiele ponad 30 % zapotrzebowania. Po bilansie ujęto zasoby gazu ze złóż wyłączonych z eksploatacji jak i równiez przeznaczonych w magazyny gazu ziemnego.

Jak duzo wart wydaje sie byc nasz gaz? Licząc wedlug cenach rynkowych, czyli tyle ile płacimy za gaz Rosjanom a mianowicie 450 dolarów za tysiąc metrów sześciennych pod naszymi nogami posiadamy 62 mld 550 mln dolarów.

W naszym kraju złoża gazu ziemnego występują przede wszystkim w Niżu Polskim: w obszarze wielkopolskim i na Pomorzu Zachodnim oraz na przedgórzu Karpat, a ponadto male zasoby na terytorium Karpat i oraz przy polskiej zonie ekonomicznej Bałtyku.

Zdecydowaną większość gazu w Polsce wydobywa PGNiG, choć to wyszukanie w ostatnich latach nieznacznie spadło, to w najbliższych latach planowany jest jego wzrost. – _ Koncern zwiększy odnalezienie do ok. 6, dwa mld m. sześc. _ – poinformowano w strategii spółki do roku 2015.

Zdaniem ekspertów Instytutu są szanse dzieki odnawianie rodowitej bazy zasobowej gazu ziemnego i koszty utrzymania wysokiego pulapu wydobycia, pokrywającego w niedaleko połowie uzywane przez nas zapotrzebowanie – przynajmniej az do roku 2022 roku.

 • Notowania surowców na świecie
 • Wskaźniki makroekonomiczne w
 • Wiadomości sposród kraju jak i równiez ze świata na Twej stronie internetowej