Politycy nadal się nie śpieszą

Politycy nadal się nie śpieszą
27 lipca, 2020
Category: gielda

Owszem, Bundestag podjął decyzję o uczestniczeniu Niemiec po pakiecie EMC (udział Niemiec to 148 mld ó w 750 mld całego pakietu), Nie było to jednak zdarzenie, bo czy ktoś tuz przy zdrowych zmysłach miał wątpliwości co do owego jaka będzie decyzja germanskiego parlamentu? Równo reklamowany szczyt ministrów UE w Brukseli skończył się rozczarowującym komunikatem.

Herman Van Rompuy, prezydent UE, oświadczył, że ministrowie 27 państw zgodzili się w nadrzednych sprawach (dyscyplina budżetowa, redukcja różnic w konkurencyjności między państwami UE, wdrożenie mechanizmów antykryzysowych i zwiększenie dozoru nad gospodarką. Jak widać były to ogólniki nie na miarę kryzysu. Politycy niewiele się nauczyli. Poprzednio rozpoczęciem czasy ministrowie spotkają się jeszcze dwa razy, a raport na temat postępach przedstawią Komisji Europejskiej do 17 czerwca. Zdziwię się, jeśli nie będą niedługo musieli znowu się pilnie spotykać.

Na rynku dzialaniu zapanowała aura polowania dzieki przecenione akcje. Dlatego też najmocniej drożały akcje w przecenionym odcinku bankowym. W chwilę prawdopodobnie zapomniano, że banki najmocniej stracą na ustawach regulujących ten sektor – prezydent USA dzierzy je podpisać przed czterech lipca. Chęć kupna dzialaniu na silnie wyprzedanym technicznie rynku była z początku większa niż obawy. Zestawienie S&P piecset zyskiwał już nawet na 2, 5 godz. sesji 1, szóstej procent, jednak od tego momentu już tylko się osuwał. Dzieki 45 minut przed końcem sesji indeksy ślizgały się już po poziomie czwartkowego zamknięcia. Ostatni kwadrans należał jednak az do byków. Indeksy nieprzytomnie popędziły na północ. Nie znalazłem w agencjach powodu dla takiego finiszu, ale rozwój się rynkowi po prostu należał. Po czwartkowych 4 procentach spadku półtoraprocentowa korekta jest nic nieznaczącym ząbkiem.

GPW rozpoczęła piątkową sesję, tak jak czwartkową, od momentu jednoprocentowego wzrostu indeksów. Całkiem logicznie oczekiwano odbicia dzieki rynkach tych popularnych. Okazało się jednak, że nastroje w tamtym miejscu były ciagle fatalne. Indeksy we Francji i Niemczech zaczęły blyskawicznie spadać, zas wraz z nimi kurs EUR/USD. Nic dziwnego, że również WIG20 zaczął się osuwać. Jednak nasz zbyt nie poddał się i słusznie, poniewaz po następnej godzinie sytuacja w Europie w duzym stopniu się poprawiła. WIG20 zamarł w trendzie bocznym.

Gdy gracze zobaczyli, że przyjęcie przez Bundestag pakietu EMS nie wspiera to zaczęli ostro sprzedawać akcje. WIG20 błyskawicznie znalazł się na minusach i popędził dzieki południe. Jednak popyt blyskawicznie zaczął sektorze bronić, dzięki czemu indeks ugrzązł w stopniu mniej więcej 0, 6 proc. niższym od czwartkowego zamknięcia. Na tle innych rynków byliśmy oazą spokoju. Na pobudce przy USA WIG20 nawet zaczął rosnąć. Widać było gołym okiem, ze nasi udzialowcy europejskiej paniki nie rozumieją.

Sesja zakończyła się rozwojem WIG20 o blisko jeden procent. Sektor wykazał olbrzymią odporność dzieki presję płynącą z rynków europejskich. Można powiedzieć, że zachował się bardzo inteligentnie, bo przecież piątkowa przecena na europejskich giełdach nie zaakceptowac miała racjonalnego uzasadnienia. Jasne jest przecież, że mocno wyprzedane indeksy muszą przy końcu odbić (tak jakim sposobem zrobiły to w USA). Nie należy jednak oczekiwać zmiany portretu technicznego branzy.

  • Notowania spółek na GPW
  • Indeksy GPW po
  • Indeksy giełd dzieki świecie
  • Notowania GPW wyjawszy opóźnień jedynie w serwisie Mystock. pl