Pomocna dlon dla Ukrainy. Amerykanie rozważają dostarczenie broni dla Kijowa

Pomocna dlon dla Ukrainy. Amerykanie rozważają dostarczenie broni dla Kijowa
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Trzy ważne amerykańskie think tanki opublikowały raport, w którym apelują do NA JUKATAN i NATO o dostarczenie broni Ukrainie, by zwiększyć jej okazje w walce ze wspieranymi przez Rosję rebeliantami. Według dziennika _ New York Times _ administracja waszyngtońska rozważa tę opcję.

_ Prezydent Putin ma może nadzieję, że osiągnie chwałę ustanawiając a mianowicie przy użyciu siły jak i równiez zastraszania – rosyjskie obowiazywanie nad sąsiadami. Ale pokój na świecie wymaga przeciwstawienia mu się i podjęcia zdecydowanych działań. Rząd USA powinien zmienić swoją politykę i rozpocząć zbrojenie ukraińskiej armii a mianowicieczytamy w raporcie pt.Zachować niepodległość Ukrainy. Odeprzeć agresję Rosji: Co Stany Zjednoczone jak i równiez NATO muszą zrobić. _

Raport, który oficjalnie będzie zaprezentowany w poniedziałek, umieścił już na swej stornie internetowej Brookingos Institution, pewien z kilku think tanków, które jego opracowały. Wiecej niz jeden pozostałe to Atlantic Council oraz The Chicago Council on Global Affairs. Autorami raportu wydaje sie byc ośmiu byłych wysokiej rangi amerykańskich dyplomatów i wojskowych.

Apelują te banki o do USA na temat wzmocnienie przywództwa i pozycji USA w zakończeniu konfliktu na Ukrainie, w tym na temat przekazanie Ukrainie 3 mld dolarów wsparcia wojskowej (w ciągu trzech lat) a takze dostarczenie Ukrainie sprzętu wojskowego, także śmiercionośnego, m. in. broni przeciwpancernej, radarów poznania artyleryjskiego, sprytnych do śledzenia pocisków rakietowych dalekiego zasięgu oraz rozpoznania lokalizacji, skąd zostały wystrzelone, bezzałogowych samolotów, tzw. dronów, a także opancerzonych wielozadaniowych samochodów terenowych, potocznie zwanych Humvee.

Autorzy raportu zauważają, że jeśli USA zdecydują się na dostarczenie Ukrainie broni, to podobną decyzję mogą podjąć także rządy Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii i krajów bałtyckich.

Podobny zbiórka wystosowali az do Obamy już w grudniu kongresmeni, przyjmując jednogłośnie ustawę, w której upoważnili prezydenta USA do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostarczenia jej broni przeciwpancernej oraz amunicji, a także radarów rozpoznania artyleryjskiego oraz sprzętu łączności.

Kijów od dawna zwraca się do AMERYCE i NATO o broń. Dotychczas zarzadzanie waszyngtońska sprzeciwiała się wstecz, uzasadniając to obawami, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Ale jakim sposobem napisał po niedzielę (w wydaniu internetowym) dziennik _ New York Times _ administracja rozważa teraz zmianę swego stanowiska. Dziennik zastrzegł, że Obama nie podjął jeszcze decyzji w tejze sprawie, jednak powołując się na źródła w rządzie _ NYT _ napisał, że z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy amerykańscy wojskowi a takze przedstawiciele administracji _ wydają się skłaniać _ w kierunku opcji zbrojenia Ukrainy.

_ NYT _ napisał, że za zbrojeniem Ukrainy wydaje sie teraz dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove, a sekretarz stanu John Kerry, który w czwartek ma złożyć wizytę w Kijowie _ jest otwarty na nowe dyskusje na temat dostarczeniu broni, tak samo jak generał Martin Dempsey _, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Także marszałek Sejmu Radosław Sikorski, który złożył po tych dniach wizytę przy Waszyngtonie, gdzie rozmawiał metrów. in. sposród wiceprezydentem Joe Bidenem, mówił w piątek polskim dziennikarzom, że przy świetle wydarzeń na Ukrainie _ NA JUKATAN przygotowują się do przemyślenia swojej polityki wobec wlasnego regionu _ i _ rozważają swoje opcje ponownie _. Ale nie chciał spekulować, jakie to mogą być zmiany.

W wyemitowanym w niedzielę przez CNN wywiadzie, prezydent USA przyznał, że konsekwencje nałożone za posrednictwem Zachód w Moskwę zbyt aneksję Krymu oraz podtrzymywanie przez nią rebelii dzieki wschodzie Ukrainy choć bardzo osłabiły gospodarkę Rosji, to nie doprowadziły do modyfikacje kursu obranego przez Władimira Putina. Wykluczył jednak bezpośrednie wojskowe zaangażowanie się AMERYCE w ukraiński konflikt.

_ – Zważywszy na potencjał militarny Rosji i zjawisko, że Ukraina nie jest członkiem NATO, istnieją oczywiste zastrzezenia naszych działań wojskowych; Putina nie udało się dotąd powstrzymać. Lecz tym, którzy sugerują, że musimy robić więcej, mówię, że możemy i to robimy – zwiększamy ponoszone przez Rosję koszty i możemy wywierać na nią presję dyplomatyczną. Ale nie uważam, że byłoby mądre dla AMERYCE lub dla świata, byśmy mieli wojskowy konflikt między USA zas Rosją _ – powiedział Obama.

Ogladaj więcej przy

  • Konflikt w Ukrainie. Kierownik NATO oskarża Rosję
  • „Polska gotowa sprzedawać broń Ukrainie”
  • Obama ponizej presją. Zjazd jednomyślny
  • Broń już w drodze. Kto wspiera Ukraińcom?