Posiedzenie RBN. Zrealizowany zostanie ministerstwo energetyki?

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

– _ Nalezy zastanowić się nad integracją zarządzania rzeczami energetyki w państwie, w niniejszym także na szczeblu rządowym _ a mianowicie poinformował Stanisław Koziej,* kierownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego,*podsumowując dzisiejsze posiedzenie.

Jednym z głównych tematów dzisiejszego posiedzenia Porady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego było bezpieczeństwo energetyczne kraju. _ _

_ – Dysputa obejmowała podkreślanie kluczowego sensu problemu energetyki dla bezpieczeństwa rozwoju panstwa, jego złożoność i kompleksowość. Mowa była o zasobach energetycznych, kontekście transportu materialów, czy energetyce jądrowej, to znaczy wszystkich aspektach szeroko pojętego bezpieczeństwa energetycznego _ a mianowicie dodał Koziej.

Szef BBN podkreślił, że posiedzenie zakończyło się zdefiniowaniem pewnego trudnosci, który będzie dalej rozpatrywany na szczeblu rządowym, ale nie zapadły decyzje wariantu _ trzeba zrobić to i to _. Członkowie Rady doszli do wniosku, że przy kwestii energetyki jest pewien problem sposród koordynacją działania instytucji rządowych – poinformował Koziej.

_ – Ze względu dzieki złożoność klopotu i liczbę instytucji zajmujących się energetyką, także w rządzie, konkluzja RBN wydaje sie byc następująca: istnieje potrzeba zastanowienia się morzem integracją zarządzania sprawami energetyki w państwie, w tym także na szczeblu rządowym _ – mówił po posiedzeniu rady kierownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jakim sposobem dodał, mozliwe powołanie ministerstwa energetyki w ramach integracji jest problemem rządowym, a nie zaakceptowac prezydenta czy RBN. a mianowicie _ W jaki sposób Rada Ministrów się zorganizuje, to jest problem rządu _ – podkreślił.

W kwietniu, po wydarzeniach związanych z memorandum w sprawie gazociągu Jamał II, prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że Nasz kraj potrzebuje koordynacji polityki energetycznej i ośrodka, który aby ją prowadził. Zapowiedział wówczas, że posiedzenie RBN będzie poświęcone weryfikacji punktu, po którym Nasz kraj się znajduje, jeśli rozchodzi o bezpieczeństwo energetyczne, skutków podjętych działań, a także perspektyw i planów dzieki przyszłość.

Odnosząc się az do sprawy Jamału II, Stanisław Koziej stwierdził, że była mowa na temat całej sprawy, ale nie może powiedzieć nic więcej ze względu na niejawny charakter posiedzenia RBN.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. Przy skład Wskazówki wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie: spraw obcych, obrony, spraw wewnętrznych a takze administracji, zas także szefowie partii zaprezentowanych w parlamencie, oprócz prezesa PiS, który nie uczestniczy w pracach Rady.