Pożyczka dla MFW „zgodna sposród interesem Polski”

Pożyczka dla MFW „zgodna sposród interesem Polski”
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

*Kwota pożyczki, którą Polska przekaże Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu na walkę z kryzysem w zonie euro, będzie znana az do końca tygodnia. Najpierw uzgodnić muszą to wspólnie Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski, sposród którego rezerw będzie pochodzić pożyczka. Wcześniej padała suma 6 miliardów euro. Jacek Rostowski przedstawił tez lokalne postulaty sluzace do paktu fiskalnego. *

Aktualizacja: 16. 31

Kierownik resortu finansów Jacek Rostowski powiedział przy Brukseli, że NBP póki co analizuje wszystkie możliwe rozwiązania. Bronił też decyzji Polski w tej sprawie. Tłumaczył, że byłoby to przesunięcie naszych rezerw z obligacji amerykańskich lub niemieckich az do gotowości udzielenia pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, który jest najbardziej miarodajnym kredytobiorcą dzieki świecie.

– _ Wskazane jest także pamiętać, że gdyby Polska kiedyś miała zmartwienia na skutek krachu w strefie euro, to wtedy automatycznie wypadłaby z kręgu tychze krajów, które miałyby MFW zasilać. Uważam wobec tego, że taka gotowość wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest pewna i oczywiscie zgodna z interesami, cos wiecej niz ekonomicznymi, jednak także strategicznymi Polski _- mówi Rostowski.

Wczoraj w czasie telekonferencji unijnych ministrów finansów kraje tereny euro zobowiązały się przekazać MFW 150 miliardów euro. Kraje objęte międzynarodową pomocą bądź spłacające wcześniejsze pożyczki – takie jak Węgry, Rumunia oraz Czechy, Irlandia i Grecja – nie dołożą się az do pomocy.

Wraz z państw spoza eurolandu oprócz Polski wstępną gotowość wyraziły także Dania, Szwecja i Czechy. Nie udało się jednak zebrać wcześniej deklarowanych 200 miliardów euro, to znaczy kwoty, którą uzgodnili w ostatnim szczycie unijni przywódcy, bo żadnej oferty nie złożyła Wielka Brytania. Londyn ma to zrobić dzieki początku przyszłego roku. Przewiduje się, że brytyjskie wsparcie ma wynieść 30 miliardów euro.

Jednocześnie polski minister finansów przedstawił tez lokalne postulaty odnośnie paktu fiskalnego. Polska chce, by sposród umowy zniknął zapis o szczytach Eurolandu oraz by w posiedzeniach eurogrupy uczestniczyli ministrowie finansów spoza ó. Będzie też zabiegać o doprecyzowanie mandatu EBC – poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Obecnie w Brukseli ma miejsce pierwsze posiedzenie grupy roboczej w sprawie dokumenty urzedowe międzyrządowej _ Międzynarodowe uklad na rzecz wzmocnionej unii gospodarczej _, tzw. paktu fiskalnego. Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe reguly wzmacniania dziedziny finansowej mają być wdrożone umową międzyrządową _ 17 _ oraz chętnych państw spoza tereny euro, które ostatecznie zdecydują się dzieki jej spisanie. Celem jest podpisanie paktu przez zainteresowane kraje az do marca.

Nasz kraj, jak powiedział dziennikarzom Rostowski, choć chce wejść do paktu, to nie planuje przed wejściem do ó przyjęcia swiezych, zawartych w pakcie praw fiskalnych (np. nowej konstytucyjnej reguły wydatkowej).

Zdaniem Rostowskiego przygotowany poprzez prawników Wskazówki Europejskiej plan paktu pójdzie w dobrym kierunku, a _ triumfem Polski jest, że cała 26 państw UE (czyli wszystkie wraz z wyjątkiem Gb ) będzie w ten projekt zaangażowanych _.

Niemniej Polska dzierzy dwa główne postulaty w negocjacje. – _ Zechcemy zapisać zasadę uczestnictwa wyjawszy głosowania przy sprawach strefy euro, bowiem uważamy, że jeżeli pas euro dzierzy naprawdę głęboko się integrować, a uważamy, że wyjawszy takiej głębokiej integracji dalej będzie jej w nieustający sposób groził rozpad, to musi to się odbyć bez tworzenia podziałów. Jak i równiez uważamy, że najbardziej w sam raz, najlepszy maszyneria, to jest zasada uczestnictwa bez głosowania w kwestiach strefy euro _ a mianowicie stwierdził Rostowski.

O odmiennych postulatach naszego ministra finansów przeczytasz w drugiej witrynie.

Wyjaśnił też, że w praktyce miałoby to oznaczać, iż _ wszyscy ministrowie finansów byliby obecni w każdej eurogrupie, bo każda eurogrupa dyskutuje sprawy tereny euro, ale tylko członkowie samej strefy by głosowali _. Identycznie Polska chce, by nie było _ oddzielnych szczytów strefy euro _, natomiast sprawy strefy euro byłyby dyskutowane na Radach Tych popularnych, czyli posiedzeniach przywódców państw UE, w których w sprawach ó także głosowaliby tylko członkowie _ 17 _. Biezacy projekt paktu fiskalnego zakłada, że az do szczytu przywódców strefy euro miałoby dochodzić przynajmniej dwukrotnie w roku kalendarzowego.

Drugi element, który Polska chce poruszać podczas negocjacji to sprawa mandatu Europejskiego Banku Centralnego. Polska wydaje sie byc w grupie państw od dawna opowiadających się za możliwościami większych interwencji EBC w branzy obligacji, jakim sposobem odpowiedź w kryzys zadłużenia w Eurolandzie. – _ My uważamy, że biezace traktaty pozwalają na ów działania. Jednak skoro wiele razy słyszeliśmy, że nie zaakceptowac pozwalają w te działanie, o którym my mówimy, że naprawde ewidentnie trafne, to zmieńmy te traktaty _ a mianowicie powiedział Rostowski.

Na wiecej aktywną rolę EBC po skupowaniu obligacji zagrożonych państw euro nie zaakceptowac zgadzają się Niemcy, argumentują, że jest to działanie rozbiezne z traktatem UE.

Rostowski przyznał, że traktat międzyrządowy, jakim ma być nowy pakt fiskalny, nie może służyć az do zmiany traktatu UE. a mianowicie _ Lecz z drugiej strony może wystarczyłoby wyjaśnienie obecnych traktatów, które według nas nie zaakceptowac potrzebują zmiany _ – powiedział. Wedlug Rostowskiego, o ile w negocjacjach okazało się, że niektóre kraje członkowskie będą się upierały, _ to powinniśmy się przynajmniej zgodzić, że w przyszłości ten mandat EBC byśmy zmienili _.

Rostowski przyznał, że nawet jeśli Naszym kraju nie powiedzie się wiele uzyskać przy negocjacjach ponad paktem fiskalnym, _ to bardzo ważne jest już samo udzial w ustalaniu instytucji, dzieki nim naprawdę można powiedzieć konstytucji strefy ó, do której przecież kiedyś przystąpimy _.

Kilka godzin wcześniej minister poinformował, że Polska nie zaakceptowac planuje wcześniejszego, przed wejściem do euro, przyjęcia swiezych zasad fiskalnych z paktu. Taką możliwość daje plan dokumentu, zakładający w prekursorskim artykule, że kraje zza strefy euro, będą musiały respektować do niej zasady z dniem wejścia do strefy euro, prawdopodobnie że tylko zdecydują się na to wcześniej.

_ W obecnym kroku analiz i negocjacji uważamy, że nasze krajowe reguły są bardziej elastyczne jak i równiez lepiej uporzadkowane do wlasnych własnych potrzeb. Wobec tego dzieki obecnym kroku nie przewidujemy wcześniejszego przystąpienia do naszej części paktu, nim Polska przystąpi, ewentualnie kiedyś, az do samej strefy euro. Lecz nasze nastawienie może ewoluować w kontekście postępujących negocjacji _ – powiedział.