Poza Aliorem większość dzialaniu w górę

Poza Aliorem większość dzialaniu w górę
27 lipca, 2020
Category: gielda

Zmniejszenie akcji Alior Banku na rezygnacji prezesa Sobieraja nie wywołał większych turbulencji na pozostałych spółkach. W górę indeksy ciągnie PKN Orlen, którego akcjonariusze mogą być zadowoleni z kontynuacji spadków cen ropy.

Indeks WIG20 zyskuje 0, 7 proc. w innej godzinie sesji na warszawskiej giełdzie. Motorem wzrostów wydaje sie byc PKN Orlen (+1, szesc proc. ). Kontynuacja spadków cen ropy – po piątek Brent zeszła po dół na temat 2, szóstej proc., poniżej psychologicznej granicy 50 dol. za baryłkę – to dobra wiadomość dla spółki, dla której zakup ropy jest kosztem.

Kwotowania WIG20 w piątek

Przypomnijmy – na wiadomościach na temat skokowym wzroście produkcji po Libii, mamy informacje na temat spadku zakupów samochodowych w USA jak i równiez najwyższym szczeblu produkcji w tym kraju od sierpnia 2015 r. Do tego doszła wciaz informacja na temat rezygnacji Trumpa z pakietu klimatycznego. Więcej węgla, to mniej ropy na rynku jak i równiez kolejny klopot z zasypywaniem nadpodaży. Choć zapasy przy USA spadły według najswiezszych danych o 1, dwóch proc. to jednak pozostałe informacje przeważyły szalę.

Trochę inaczej dane o spadkach cen ropy teoretycznie winna działać w wypadku PGNiG (+1, 1 proc. ), które w glównym kwartale porzadny wynik zawdzięcza właśnie wyższym cenom ropy, ale akcjonariusze nie przestają wierzyć we wzrosty.

Dane z Alior Banku (-4, 3 proc. ) na temat rezygnacji prezesa Wojciecha Sobieraja, twórcy triumfu banku, zachwiały jego notowaniami. Kapitalizacja spółki spadła na temat prawie czterysta mln zł.

Sobieraj pokieruje zarządem jeszcze do czerwca, kiedy walne zgromadzenie wybierze władze oryginalnej trzyletniej kadencji. Niewykluczone, że nowym prezesem zostanie odwołany w marcu z prezesury w PZU Michał Krupiński. Niedawno przedłużono mu kadencję w radzie nadzorczej Aliora.

Dobra koniunktura jest też na akcjach w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Rekordowy stopien powyżej 35 tys. punktów przebił zestawienie BUX (+0, 8 proc. ) wedlug historycznie rekordowych wskazaniach indeksu PMI gwoli Węgier zbytnio maj. Umacnia się czeska korona, rosną akcje na giełdzie w Pradze na temat 0, piec proc. (indeks PX).

Duże wzrosty widać zresztą i na największych rynkach Europy. Niemiecki DAX zyskuje 1-wsza, 3 proc., brytyjski FTSE100 0, 3 proc., francuski CAC40 0, 8 proc., a włoski FTSE MIB 0, jedenastu proc. Różnice pomiędzy rynkami tłumaczyć można wczorajszymi bardzo dobrymi informacjami o PMI dla akurat przemysłu Niemiec. 59, piec pkt. a mianowicie wyżej niedawno ten wskaźnik był w 2011 r..

Czy to dobry prognostyk dla Lokalny? Nasz PMI akurat wczoraj był słabszy od oczekiwań.

W Europie zyskują głównie banki. Wśród największych 50 spółek strefy euro najwyżej rośnie Societe Generale (+2, 4 proc. ) i włoski bank Intesa (+2, 2 proc. ). Dobry dzień mają też jednak niemieckie spółki zwiazane z motoryzacja.

_ _Aktualizacja: 8: 50 Akcje po górę poprzednio danymi z rynku pracy USA

Rosły po czwartek koszta akcji po USA, w górę szły też później japońskie. Piątek zapowiada się pozytywnie również w Europie.

Indeks japońskich dzialaniu Nikkei225 przebił się po piątek przez poziom 20 tys. pkt. po jednego razu pierwszy od grudnia 2015 r. Sluzace do kupowania zachęcały bardzo dobre dane z USA. Wedlug wahaniach w plusie giełdowy dzień kończy się też w Krajach – Shanghai Composite rośnie o 0, 1 proc.

Jeśli chodzi o USA, to wczoraj zarówno zestawienie koniunktury ISM w przemyśle (53, piec pkt. w zamian prognozowanych 52, 8 pkt. ), oraz raport w branzy pracy ADP (253 tys. nowych stanowisk zatrudnienia w odcinku pozarolniczym, wzgledem prognozy 190 tys. ) to wiadomości, które zaskoczyły pozytywnie rynki. Sprawiają, że podwyżka stóp na posiedzeniu Fed czternascie czerwca uważana jest zbyt niemal pewną (91, piec proc. mozliwosci wg notowań kontraktów terminowych na giełdzie w Chicago), a prawdopodobieństwo drugiej po grudniu obliczane jest w tym momencie na 52 proc. Niby to niezbyt dobrze gwoli akcji, ale temat podwyżki czerwcowej wydaje sie już przy cenach.

Czwartkowe dane makro były przeważnie dobre a mianowicie PMI na rzecz przemysłu europejskiego zaskoczyły pozytywnie, z wyjątkiem Francji jak i równiez Włoch. Osłabił się wczoraj jednak PMI (wg Caisin) dla przemysłu Chin a mianowicie zszedł poniżej 50 pkt. po przy jednym spotkaniu pierwszy od momentu lipca 2016 r., jakie mozliwosci źle wróży m. in. rynkowi surowcowemu.

W dół idą koszta miedzi i niklu. Maleje też ropa – przy piątek o 1 proc. Brent jakim sposobem bumerang wraca do poziomu 50 dol. za baryłkę. To jednakze nie tylko konsekwencja słabości Chin, ile danych z USA o spadku sprzedaży samochodów o jednej proc. rdr w maju.

Euro w Polsce sluzace do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska

W piątek kolejna partia istotnych danych makro. O 14: trzydziestu kluczowe informacje tygodnia, innymi slowy raport Departamentu Pracy NA JUKATAN o bezrobociu, zatrudnieniu a takze o płacach w kwietniu. To kluczowe dane gwoli perspektywy podwyżki stóp procentowych Fed. Wykladzinom bardziej rosną płace jak i równiez zatrudnienie, tym większe prawdopodobieństwo wzrostu wartosci detalicznych.

O tej samej porze ogłoszona zostanie wartość salda handlu zagranicznego USA. Recenzje wskazują na utrzymanie się dużego deficytu w kwietniu, tj. import ma przekroczyć eksport na temat 46 mld dol., wzgledem 43, szóstej mld dol. miesiąc wcześniej. To zły prognostyk gwoli dynamiki PKB, bo dane mają być dużo mniej znaczace niż rok kalendarzowy temu.

Na temat 19: 00 zaprezentowany pozostanie wskaźnik prawdziwy dla notowań ropy – cotygodniowa dana o ilosci czynnych platform wiertniczych po USA wg Baker Hughes. Skala wydobycia ropy w USA rośnie nieprzerwanie od czasu maja 2016 r. Przy ub. tygodniu podano, że dwa swieze wiercenia są aktywne, co oznacza spowolnienie tempa przyrostu. Wytwórczosc ropy jest obecnie dzieki najwyższym szczeblu od sierpnia 2015 r., choć zapasy w USA spadły według najnowszych danych o jednej, 2 proc.

Poza informacjami z AMERYCE nie będzie w piątek wiele waznych informacji. GUS nie przewidział ważniejszych albumów tematycznych. Z ciekawszych wskaźników na temat 10: trzydziestu ukaże się PMI na rzecz sektora budowlanego w Uk.

Po zakończeniu sezonu wyników w Polsce głównym tematem wraz z spółek będą obecnie dywidendy. Wypłatę w piątek przewidziała ATM Team (22 gr. na akcję) oraz Enter Air (55 gr. w akcję).