Poznań: Premiera „Graczy” – odcinka serialu teatralnego po Teatrze Nowatorskim

Poznań: Premiera „Graczy” – odcinka serialu teatralnego po Teatrze Nowatorskim
27 lipca, 2020
Category: inne

*Premiera spektaklu „Gracze” odbędzie się po sobotę Teatr Nowy przy Poznaniu. To już trzeci odcinek dokumentalnego serialu teatralnego „Jeżyce Story. Posłuchaj Miasta! „. Na wstepie dwa odcinki teatr zaprezentował w lutym. *

Reżyserem „Graczy”, podobnie jak wcześniejszych spektakli tegoz cyklu wydaje sie Marcin Wierzchowski. On też, wraz z Romanem Pawłowskim, wydaje sie autorem scenariusza. Tematem i zbiorowym bohaterem serialu są Jeżyce, dzielnica w centrum Poznania, przy której mieści się siedziba Teatru Nowego.

Każdy odcinek serialu podporządkowany jest wiodącemu tematowi, miesci prawdziwe, zebrane przez aktorów opowieści mieszkańców Jeżyc. Aktorzy wcielają się na scenie w ludzie z którymi się spotkali.

Jak powiedział w środę na rady prasowej Roman Pawłowski, założeniem spektaklu jak i równiez całej serii jest wsłuchanie się przy głosy osób, których na co dzień się nie słucha.

„W +Graczach+ opowiadamy pięć historii mężczyzn, mieszkańców tej dzielnicy z różnych środowisk, różnych grup wiekowych i na temat różnych profesjach. Będą wśród nich były hazardzista, finansista mający na Jeżycach swoje biuro, przedsiębiorca, który prowadził niszowe studyjne kina, sportowiec, dla którego gra przy rugby stała się rodzajem na odbudowę życia na wypadku motocyklowym” – powiedział.

„Wszystkie te postaci łączy motyw rozrywki traktowanej nie tylko dosłownie, jak hazard lub konkurencja sportowa, ale też w metaforycznym sensie, jako działanie w którym podejmuje się ryzyko, działanie w którym przystaje do walki i w którym ważną rolę odgrywa przypadek. Łączy je też temat męskości; pytamy na temat to, co dzisiaj znaczy być mężczyzną” – dodał.

W spektaklu występują Dorota Abbe, Sebastian Grek, Paweł Binkowski, Paweł Hadyński, Andrzej Lajborek i Mariusz Puchalski. Pierwsze 2 odcinki serialu to „Buntownicy” – spektakl opowiadający relacje niepokornych mieszkańców Jeżyc i „Lokatorzy” a mianowicie opowiadający historię mieszkańców jeżyckich kamienic. jedenascie maja swoją premierę będzie miała 4 część cyklu – „Miasto kobiet”.

„To ważny plan społeczny. Żeby dotrzeć az do naszych bohaterów musieliśmy uruchomić znajomych jak i równiez ich familiarnych. W ten sposób wokół teatru sporzadza się sieć powiązań, która zakorzenia jego w tym otoczeniu” – powiedział Pawłowski.

Twórcy serialu przyznają, że do tej pory prezentowane części spotkały się teatralnego cyklu z żywym zainteresowaniem mieszkańców Jeżyc; zgłaszają się też do nich kolejne jednostki, które chcą opowiadać wykladzinom własne gawedy. (PAP)

rpo/ abe/