Prokuratorzy wysyłają „czerwone kartki” do premiera

Prokuratorzy wysyłają „czerwone kartki” do premiera
27 lipca, 2020
Category: inne

Blisko siedmiu tys. czerwonych kartek wysłali do przedstawienie premierowe związkowcy z prokuratury po proteście przeciwko zapowiadanym zwolnieniom – poinformował PAP po czwartek wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów jak i równiez Pracowników Prokuratury RP prok. Jacek Skała.

„W piątek zamykamy akcję wysyłania czerwonych widokówek do premiera Tuska. Przeprowadzamy również drugi dzień protestu prokuratorów” – powiedział prok. Jacek Skała.

Jak wyjaśnił, akcja wysyłania „czerwonych kartek” dotyczy zapowiadanej przez rząd redukcji o 10 proc. zatrudnienia po prokuraturach.

Związek wydrukował 12 tys. kartek, wzór do wydrukowania zamieścił także w swojej stronie. Osoby wysyłające kartki były proszone o przekazywanie danych o tym sluzace do rady głównej związku.

„Panie Premierze!!! Nie chcę być jednym z tysiąca. Jako pracownik najniżej uposażonego korpusu urzędniczego i obsługi w Rzeczpospolitej wręczam Chlopakowi czerwoną kartkę w wyrazie protestu przeciwko rządowym planom masowych zwolnień w prokuraturze” – głosi napis w „czerwonej kartce” pocztowej, opatrzonej adresem przedstawienie premierowe.

„Liczymy, że rządzący wedlug tych +czerwonych kartkach+ na etapie prac parlamentarnych się opamiętają i wycofają z zamierzeń redukcji zatrudnienia” – powiedział Skała. Jego zdaniem, plany obnizki są nierozumne i mogą spowodować sparaliżowanie pracy prokuratur, w których już obecnie brakuje pracowników.

Piątek będzie także drugim dniem protestu prokuratorów. Uprzednio protestowali we wtorek – nie przeprowadzając czynności procesowych. Według prok. Skały, we wtorek protestowało w ów sposób 80 proc. prokuratorów.

Decyzja na temat proteście prokuratorów zapadła na początku października podczas posiedzenia Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów jak i równiez Pracowników Prokuratury we Wrocławiu. Jak określono, protest miał polegać dzieki niewykonywaniu 16 i 19 listopada zalozonych czynności procesowych, na przykład przesłuchań świadków. Prokuratorzy posiadali jednak po te dni pracować i realizować wszystkie działania doraźne, aby nie utrudniać roboty wymiaru sprawiedliwości.

W uchwale w sprawie protestu związek prokuratorów zaznaczył, że do tej pory nie podjęto działań zmierzających sluzace do umieszczenia prokuratury w konstytucji. Związkowcy domagają się też rozpoczęcia prac mających wzmocnić pozycję prokuratora generalnego wśród innych organów państwowych. Przy uchwale opowiedzieli się także za koniecznością zapewnienia prokuraturze autonomii budżetowej. Związek sprzeciwia się redukcjom wśród pracowników w prokuraturach urzędników i chce, by wynagrodzenia prokuratorów dorównywały średniej wysokości wynagrodzeń w tych zawodach w Unii Europejskiej.

17 i 18 listopada protestowali sędziowie w ramach „dni wyjawszy wokandy”, wykonanych – wg uchwały „Iustitii” – z powodu „wycofania się ministra sprawiedliwości z obietnicy podjęcia w pierwszej połowie 2010 r. prac legislacyjnych zmierzających do ostatecznego, docelowego uregulowania sprawy wynagrodzeń sędziów”.

Jak informował 16 listopada rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk, prokurator generalny nie popiera ksztalty protestu, który na ów tydzień ogłosiły związki jak i równiez stowarzyszenia prokuratorów, jednak fabula nie jest zagrożeniem dla zadań wypełnianych przez prokuraturę.

Anna Pasek (PAP)

hp/ abr/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy