Przeciwdzialanie: w nowelizacji budżetu nie ma pieniędzy w przekształcenia szpitali

27 lipca, 2020
Category: rózne

*# dochodzi wiadomosc o odmianach w budżecie zaopiniowanych poprzez komisję stanu zdrowia # *

pietnasty. 07. Stolica polski (PAP) a mianowicie W planie nowelizacji ustawy budżetowej dzieki 2009 r. nie zaplanowano środków dzieki realizację rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale”, czyli tak zwanym. planu B. – podnoszą posłowie opozycji. Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek zapewnia, że pieniądze zostaną pozyskane wraz z rezerwy budżetu.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy budżetowej na 2009 r., który w środę korzystnie zaopiniowała sejmowa komisja stanu zdrowia, wydatki w służbę stanu zdrowia zostaną zmniejszone o przeszlo 300 mln zł.

Wedlug nowelizacją, w mniejszym stopniu pieniędzy będzie przeznaczonych m. in. w inwestycje długoterminowe, świadczenia wysokospecjalistyczne, program wieloletni „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” oraz w regionalne centra krwiodawstwa jak i równiez krwiolecznictwa.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, ograniczenie wydatków w świadczenia wysokospecjalistyczne możliwe było dzięki przeniesieniu finansowania niektórych z tych propozycji do Narodowego Funduszu Stanu zdrowia, m. in. przeszczepy: szpiku, nerki jak i równiez trzustki.

Po projekcie nie ujęto żadnych środków na realizację programu „Ratujemy polskie szpitale”, innymi slowy tzw. pomyslu B. Minister zdrowia zgłosiła do ministra finansów popyt w tym zakresie na rok 2009 na ponad 276 mln zł. Jakim sposobem napisano po dokumencie MZ objaśniającym zmiany w planie budżetu, uniemożliwia to rozpoczęcie realizacji owego programu polski.

„Tych pieniędzy prawdopodobnie w ogóle nie było, a dzisiaj z dokumentu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego nowelizacji ustawy budżetowej wyplywa, że na pewno w 2009 r. ich nie będzie. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów (podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia – PAP) nie potrafił jasno określić wysokości rezerwy i tegoz, na jak ma być ona zadedykowana – calosc jest enigmatyczne. A przy dokumencie Ministerstwa Zdrowia posiadamy czarno dzieki białym napisane, że w tym roku tych pieniędzy nie będzie” – powiedział PAP Czesław Hoc (PiS).

„Sytuacja może być katastrofalna, bo niektóre samorządy uwierzyły rządowi i poczyniły okreslone kroki związane z przekształceniami szpitali, zas teraz okaże się, że nie ma obiecanych pieniędzy” – dodał poseł.

Z kolei wiceminister Rzemek zapewniał podczas posiedzenia komisji zdrowia, że pieniądze na realizację tzw. planu B są zabezpieczone w zakresie rezerwy budżetowej. Poinformował także, iż sluzace do czerwca w spółki przekształciło się 71 szpitali. „Mamy zapewnienia, że dostaniemy środki z Ministerstwa Finansów” a mianowicie podkreślił. Podobnie wypowiadali się także posłowie PO.

Nie zaakceptowac przekonało to jednak opozycji. Jej zdaniem, obecnie bóg wie, czy az do samorządów trafią w tym roku jakiekolwiek środki. Jakim sposobem mówił Tomasz Latos (PiS), wygląda na to, że wbrew złożonych obietnic rząd nie ma pieniędzy na przekształcenia szpitali.

„Miała obszar jakaś animozja pomiędzy minister zdrowia a ministrem finansów. Pani minister chciała otrzymać pieniądze, jednak ich nie dostała” – oceniła Zdzisława Janowska(SdPl-Nowa Lewica).

O „nieuprawianie populizmu” apelowała wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO). Według niej środki dla samorządów, które przystąpiły lub przystąpią do tak zwanym. planu B będą przkazywane zgodnie z harmonogramem określonym przy uchwale przyjętej przez rząd.

„Pieniądze będą pochodziły z rezerwy budżetowej, szczegóły programu +Ratujemy polskie szpitale+ znajdują się na portalu internetowej. Pierwotnego podważanie to ignoranctwo” a mianowicie przekonywał Norbert Raba (PO).

Zaplanowany w lata 2009-2011 rządowy oprogramowanie zakłada wsparcie finansową na rzecz samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali po spółki prawa handlowego. Według rządu posiada to pozwolić samorządom w lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Pomocna dlon otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji szpitala, powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań. Samorządy muszą także uzyskać pozytywne oceny NFZ i BGK a takze akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na bazie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Program „Ratujemy polskie szpitale” powstał po podtrzymaniu w grudniu ubiegłego r. przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do kilku z sześciu ustaw leczniczych autorstwa NA, które miały zreformować służbę zdrowia.

Udział w systemie jest dobrowolny. Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale sluzace do samorządów jak ich organów założycielskich. Każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w systemie przekształceń jak i równiez spełni wymagane warunki, m. in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.

Samorządy, które zdecydują się na udział w programie, mają przygotować plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia podda je audytowi, a Bank Gospodarstwa Krajowego – weryfikacji ekonomicznej jak i równiez finansowej.

Na pozytywnej weryfikacji będzie niezbedna akceptacja wojewody, po czym mają być podpisywane umowy z ministrami zdrowia jak i równiez finansów. Nastepnym etapem ma być przekształcenie szpitali po spółki uprawnienia handlowego oraz realizacja planów naprawczych.

Samorządy, które przystąpią do programu, mogą liczyć na rządową pomoc przy spłacie długów szpitali. Ma ona polegać na umorzeniu zobowiązań bądź spłacie przy formie darowizny celowej, poręczeniu (po zawarciu ugody z wierzycielami cywilnoprawnymi) oraz kredycie hipotecznym z BGK. (PAP)

pro/ malk/ bk/