Putin: Fundamentalne zasady polityki zagranicznej Rosji pozostają niezmienne

Putin: Fundamentalne zasady polityki zagranicznej Rosji pozostają niezmienne
27 lipca, 2020
Category: inne

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył przy piątek, że podstawowe reguly polityki obcej jego panstwie pozostają niezmienne. Wśród tychze zasad wymienił otwartość, przewidywalność, pragmatyzm, nastawienie na obronę interesów narodowych i niekonfrontacyjność.

Putin mówił na temat na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, podczas którego przedstawił jej członkom nową wersję mysli polityki obcej FR. Urywki jego wystąpienia przekazała kremlowska służba prasowa. Samego dokumentu Kreml jeszcze nie opublikował.

Putin podkreślił, że swieza wersja mysli polityki obcej Rosji uwzględnia zmiany, które to w ostatnim czasie zaszły w świecie. Prezydent wspomniał w tym kontekście o międzynarodowym kryzysie finansowym, zmianie układu sił w arenie światowej, gwałtownej eskalacji napięcia w Bliskim Wschodzie i po Afryce Północnej, a także wzroście sensu czynników cywilizacyjno-kulturowych w stosunkach międzynarodowych.

Gospodarz Kremla zaznaczył też, że w koncepcji odzwierciedlona została konieczność utrzymania wiodącej pozycji ONZ jak i równiez prymatu prawa międzynarodowego; zwrócono również uwagę na obronę praw jak i równiez interesów mieszkancówrezydentów FR za granicą.

„W koncepcji akcent stawiany wydaje sie byc na wykorzystywaniu nowoczesnych postaci i metod pracy dzieki arenie międzynarodowej, w tym dyplomacji ekonomicznej, wdrażaniu elementów +miękkiej siły+ a takze umiejętnym włączaniu się do globalnego przepływu informacji” – oznajmił Putin.

Wspomniana za posrednictwem rosyjskiego prezydenta „miękka siła”, czyli „soft power”, to zdolność państwa do zyskiwania sojuszników jak i równiez zdobywania wpływów w świecie dzięki atrakcyjności własnej kultury, ideologii i polityki.

Innowacyjna wersja koncepcji polityki cudzoziemskiej FR została opracowana na polecenie Putina. Dekret przy tej sprawie wydał szóstej maja 2012 roku, tuż po zaprzysiężeniu na prezydenta.

Rada Bezpieczeństwa FR wydaje sie ciałem doradczym prezydenta. W jej skład wchodzą m. in. premier, przewodniczący obu izb parlamentu (Dumy Państwowej i Wskazówki Federacji), szef prezydenckiej administracji (kancelarii), kluczowi członkowie rządu i szefowie służb osobliwych.

W piątkowym posiedzeniu nie zaakceptowac uczestniczył premier Dmitrij Miedwiediew, który przebywa w Krasnojarsku na Syberii, gdzie rajcuje udział przy 10. Forum internetowym Ekonomicznym. Poprzednia wersja koncepcji powstała po lipcu 2004 roku, wkrótce po tym, gdy to on zasiadł na Kremlu. Tamta odslona zastąpiła tę z czerwca 2000 roku kalendarzowego, przyjętą po tym, jakim sposobem Putin na raz 1-wszy został prezydentem Rosji.

Wraz z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/