Rekordowe miesiące w porcie lotniczym Katowice

Rekordowe miesiące w porcie lotniczym Katowice
27 lipca, 2020
Category: inne

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice spodziewa się, że tegoroczne lato będzie na rzecz lotniska rekordowe pod względem ilości odprawionych pasażerów. Port zakłada też umocnienie swojej pozycji jako centrum czarterowego dla południowej Polski.

„Mamy zbytnio sobą najlepszy czerwiec w historii lotniska – liczba pasażerów wzrosła o 9 proc. przy porównaniu sposród ubiegłorocznym czerwcem. Liczba zalozonych operacji lotniczych wskazuje, że w lipcu i sierpniu padną kolejne historyczne rekordy w liczbie odprawionych pasażerów” – ocenił rzecznik portu, Cezary Orzech.

Jego zdaniem, na zakończeniu wakacji lotnisko odrobi starty wraz z początku r. (ogółem za półrocze nastąpił spadek aliansu o trzy, 4 proc. ) i wykaże postep liczby odprawionych pasażerów. W sumie port planuje w tym roku odprawić ok. 2, 4 mln osób, wzgledem 2 mln 364, 6 tys. pasażerów przed rokiem (spadek o ok. dwóch, 5 proc. wobec 2009 r. ).

Władze portu spodziewają się w tym roku najlepszego w historii wyniku po segmencie obrotu czarterowego. W czerwcu owego roku, w odniesieniu dodatkowo samego miesiąca 2009, gest czarterowy wzrósł o 12, 5 proc., a systematyczny o 6 proc. Przy całym półroczu 2010 r. lotnisko odprawiło ponad 1 mln 23 tys. pasażerów – czartery wzrosły o 6 proc., choć gest ogółem zmalał o trzy, 4 proc. Do wiosenki spadek sięgał 12 proc.

Lotnisko Katowice jest srodek czarterowym na rzecz południowej Lokalny. Codziennie wylatuje stąd kilkanaście samolotów (do 14 dzieki dobę) wraz z klientami biur podróży. Siatka połączeń czarterowych w tym okresie obejmuje przeszlo 30 tras do kilkunastu państw. Lotnisko jest liderem wśród rodzimych portów regionalnych po względem liczby odprawianych pasażerów czarterowych – przy zeszłym, rekordowym roku obsłużono ich wiecej niz 600 tys. osób.

W tym roku na podkatowickim lotnisku przybyło także tzw. przewoźników bazowych, czyli miarki lotniczych, których maszyny stacjonują i są serwisowane w Pyrzowicach. Po czerwcu dołączyła do tych propozycji polska linia prosta Enter Air, realizująca loty czarterowe do wakacyjnych kurortów. Jej wiecej niz jeden samoloty stacjonują w Warszawie, pewien w Katowicach. Od maja bazę operacyjną w porcie Katowice dzierzy także litewska linia czarterowa flyLAL.

Wcześniej status tzw. przewoźnika bazowego mieli w Pyrzowicach dwaj przewoźnicy: PLL LOT i Wizz Air. LOT dzierzy w porcie obecnie 2 samoloty, jednak planuje zwiększenie ich liczby do czterech, Wizz Air natomiast dzierzy w swojej katowickiej bazie pięć maszyn. Według przedstawicieli portu, jego atutem w zdobywaniu przewoźników bazowych jest własna baza fachowej obsługi samolotów, która po ciągu najbliższych dwóch czasów zostanie rozbudowana o nieznany hangar fachowy; wkrótce będzie ogłoszony przetarg na swoim wykonawcę.

Podkatowickie lotnisko należy do największych portów gminnych w Polsce. Przy ciągu najbliższych sześciu czasów planuje inwestycje za niemal 630 mln zł. Udaje sie budowa swiezych płyt postojowych dla samolotów, a przy następnie m. in. konstrukcja nowej mily startowej, dróg kołowania jak i równiez terminalu cargo. (PAP)

mab/ je/ bk/