Republika czeska: Zeman i Schwarzenberg po drugiej turze wyborów prezydenckich

27 lipca, 2020
Category: odmienne

# wypowiedzi zwycięzców, background #

dwunastu. 01. Praga (PAP) a mianowicie Były premier Milosz Zeman i aktualny szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg spotkają się po drugiej turze pierwszych po historii Pepik bezpośrednich wyborów prezydenckich – poinformował po sobotę Czeski Urząd Statystyczny (CSU).

Skutki piątkowo-sobotniej czolowej tury wyborów, ogłoszone poprzez CSU wedlug przeliczeniu wszelkich głosów, wskazują, że będący faworytem Zeman otrzymał dwudziestu czterech, 21 proc. głosów, natomiast Schwarzenberg – 23, 40 proc. Obu polityków dzieli różnica jedynie około czterdziesci tys. głosów.

Za największego przegranego uważa się Jana Fischera. Dawano mu drugą pozycję, tymczasem zajął trzecią z poparciem o wiele niższym niż przewidywano; opowiedziało się za nim 16, 35 proc. głosujących. Niemalze tyle samo – 16, 12 proc. głosów a mianowicie otrzymał aspirant Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Jirzi Dienstbier, który zajął czwarte miejsce.

Przeszacowany przy sondażach przedwyborczych okazał się także typowany na 3 miejsce, wytatuowany na całym ciele malarz i kompozytor muzyki operowej, Vladimir Franz. Artysta zdobył zaledwie szesc, 84 proc. głosów. Jego start przy wyborach mnóstwo uznało zbyt kosztowną autopromocję.

Poparcie dla pozostałych czterech ubiegających się o prezydenturę kandydatów nie zaakceptowac przekroczyło 5 proc. Obecnosc – jak podał CSU – wyniosła 61, 31 proc. Spodziewano się kilku punktów procentowych więcej.

Jako pierwszy efekty wyborów skomentował Schwarzenberg. Uznał Zemana za wielkiego profesjonalistę, ale i rywala, który reprezentuje przeszłość. Nie krył też zaskoczenia poparciem, jakie otrzymał. „Naprawdę nie przypuszczałem, że w faktycznie wielkiej liczbie ruszą sluzace do urn. Z kolei wszystko serdecznie dziękuję” a mianowicie powiedział dziennikarzom.

Wkrótce po tym po swym sztabie w Pradze wystąpił zwycięzca pierwszej tury. On także podziękował wlasnym wyborcom, na czym bezzwlocznie zaatakował rywala, z którym spotka się w drugiej turze wyborów 25 i 26 stycznia.

„Jestem człowiekiem pełnej sukcesów przeszłości” – odpowiedział na słowa konkurenta. „Tymczasem Karel Schwarzenberg wydaje sie człowiekiem epoki obecnej, to znaczy reprezentantem rządu Petra Neczasa. Jako poseł głosował zbyt podwyżką podatków, reformą emerytalną i zwrotem mienia kościelnego” – podkreślił.

Partia Schwarzenberga Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09) stanowi drugie co do wielkości ugrupowanie centroprawicowej koalicji. Rząd cieszy się niewielkim poparciem obywateli i krytykowany jest za serię drastycznych reform, mających podreperować budżet państwa.

Zeman przez długie czasy był szefem CzSSD, premierem lewicowego rządu w latach 1998-2002. Wraz z socjaldemokratami rozstał się po 2009 r. po sporze z ówczesnym szefem ugrupowania Jirzim Paroubkiem i powołał własną partię.

W pierwszych reakcjach komentatorzy i politycy w Pradze nie są zaskoczeni produktem wyborów; Czesi – pierwotnego zdaniem a mianowicie głosowali zgodnie z „polityczną logiką”. Zauważają, że reprezentujący centroprawicę Schwarzenberg posiada o wiele większe od Fischera szanse dzieki pokonanie w drugiej turze Zemana. Mnóstwo cieszy obecnosc, która zbliżyła się sluzace do wyborów sposród 1998 roku kalendarzowego i która przeczy twierdzeniom, że mieszkańcy kraju ponad Wełtawą stracili zainteresowanie polityką.

Obywatele Czech po przy jednym spotkaniu pierwszy posiadali okazję doświadczyć, co oznacza pełen napięcia dzień liczenia głosów w typach prezydenckich. „Nawet nie wiedziałem, że to taka suprarenina. Oglądam to w tv i czuję ogromne napięcie” – powiedział PAP mieszkający w Pradze Ondra Beranek. „Wszyscy po moim srodowisku głosowali na Schwarzenberga, mobilizacja była wielka” – dodał.

Zgodnie z obowiązującą w Czechach ordynacją wyborczą wybory trwały dwa dób: w piątek lokale wyborcze otwarte były od godziny 14 sluzace do 22, a w sobotę od 8 do czternascie. Druga tura odbędzie się za wiecej niz jeden tygodnie.

Sposród Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mmp/ ap/