Rodziny przy Nartach czekają na sprawę o eksmisję

27 lipca, 2020
Category: inne

Rodziny Moskalików i Głowackich nie zabrały rzeczy jak i równiez sprzętów z budynku ekonomicznego w siedlisku w Nartach koło Szczytna – jakim sposobem chciała owego właścicielka Agnes Trawny. Termin wyniesienia sprzętów Trawny wyznaczyła na 1 września. Jej pełnomocnik zapowiada, że wniesie sprawę sluzace do sądu.

Moskalikowie jak i równiez Głowaccy nie zamierzają się ani wyprowadzać, ani wynosić swoich sprawy z siedliska, które na mocy wyroku wróciło do Trawny, tak zwanego późnego przesiedleńcy.

„Nie wynieśliśmy swoich rzeczy, bowiem czekamy dzieki sprawę o eksmisję po Sądzie Rejonowym w Szczytnie. Dostaliśmy już powiadomienie o terminie kwestii, która odbędzie się 15 września” a mianowicie powiedział PAP we wtorek Władysław Głowacki.

Podkreślił, że obie rodziny napisały jak i równiez złożyły skargę na Trawny i do niej pełnomocnika – do wojewody, do Sądu Rejonowego po Szczytnie i do parlamentarzystów.

„Skarżymy się, że Trawny każe mnie wynosić rzeczy, gdy jeszcze nie było orzeczonej eksmisji”- powiedział Głowacki. Dodał, że we wtorek, gdy upływa termin wyniesienia rzeczy sposród budynku gospodarczego, nie pojawił się ani pełnomocnik Trawny, ani kobieta sama.

Wcześniej żona Głowackiego, Władysława, mówiła PAP, że pismo pełnomocnika z żądaniem zabrania sprzętów to nastepny dowód na tek krok, że „Trawny im dokucza” i gnębi psychicznie.

Podkreśliła, że data 1 września też nie jawi sie byc przypadkowa, bo jej wedlug „w Nartach wybuchła kolejna wojna polsko-niemiecka”. Głowacka podkreśliła, że w budynku gospodarczym trzyma opał na zimę i rózne potrzebne sprzęty.

Pełnomocnik Agnes Trawny mecenas Andrzej Jemielita powiedział PAP we wtorek, że poniewaz rodziny nie zaakceptowac zabrały sprzętów z gmachu gospodarczego, to pozostaje droga sądowa. Zdaniem mecenasa Trawny chciała po opróżnieniu domu wyburzyć go, przygotowując posesję do rozbudowy.

Na 15 września Sąd Rejonowy w Szczytnie (Warmińsko-Mazurskie) wyznaczył sprawę o eksmisję rodzin Moskalików i Głowackich z siedliska w Nartach. Proces na temat zwrot nieruchomości, pozostawionej w momencie wyjazdu na stałe sluzace do Niemiec w 1977 roku kalendarzowego, Trawny wygrała na mocy wyroku Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy 13 grudnia 2005 r. orzekł, że Trawny należy zwrócić nieruchomości w Nartach. Zgodnie z ustawą o opiece praw lokatorów, Moskalikowie jak i równiez Głowaccy zdolali mieszkać w Nartach sluzace do 13 grudnia 2008 roku. Mieszkają przy gospodarstwie do dziś, zatem Trawny założyła w sądzie sprawę na temat eksmisję.

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski wystąpił do obu rodzin z propozycją mieszkań. Oferuje wykladzinom lokale sposród zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Na deklarację, czy przyjmą ofertę, wyczekuje do 1-wsza października.

Agnes Trawny – mieszkająca dzieki Mazurach az do połowy lat 70. – otrzymała po 1970 r. jako ojcowiznę działki przy Nartach i Witkówku o łącznej przestrzeni 59 ha. Gdy przy 1977 r. wyjechała na stałe sluzace do Niemiec, ówczesny naczelnik gminy Jedwabno wydał decyzję o przejściu naszej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.

Na mocy osadu Sądu Najwyższego w 2005 r. Trawny odzyskała część nieruchomości, to znaczy gospodarstwo rolne w Nartach. Nieruchomość była przez trzydziestu lat własnością Skarbu Państwa, pozostającą przy zarządzie Nadleśnictwa Szczytno. Trawny, oprócz sprawy o ruch nieruchomości, wytoczyła jeszcze sprawę o odszkodowanie w wysokości 2, piec mln zł za nieruchomości, które trafiły już po ręce oryginalnych właścicieli. Rękojmia ksiąg wieczystych uniemożliwia katalogów zwrot, dlatego Trawny chciała odszkodowania od czasu gminy jak i równiez Skarbu Państwa. Sprawa była rozpatrywana za posrednictwem sądy okręgowy w Olsztynie i apelacyjny w Białymstoku. Odrzuciły ów lampy pozew, uznając sprawę zbytnio przedawnioną.

Rozpatrując skargę kasacyjną złożoną przez Trawny, Sąd Najwyższy nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy po białostockim sądzie. Ten z kolei uznał, że proces powinien rozpocząć się na nowo w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. (PAP)

ali/ itm/ gma/