Rosati: Pakiet antykryzsowy jest niespójny i spóźniony

Rosati: Pakiet antykryzsowy jest niespójny i spóźniony
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

*: Dziś wchodzi w życie plik antykryzysowy. Badz faktycznie przyda się az do umocnienia spólek i zahamowania wzrostu bezrobocia? *

Prof. Dariusz Rosati, były minister spraw zagranicznych i były poseł Parlamentu Europejskiego: Mam krytyczne podejscie do pliku w tejze postaci. Po pierwsze całościowo miał być zdecydowanie bogatszy. Tymczasem nie doczekaliśmy się satysfakcjonujących rozwiązań na wielu istotnych polach, jakim sposobem chociażby gwarancje dla przedsiebiorstw. Jest mezczyzna niedopracowany i niespójny, a rząd nie uznał zbytnio stosowne sprawdzić czy inne sposoby batalii z kryzysem nie dałyby Polsce więcej.

Jednak ustawa przewiduje finansowe wsparcie w celu utrzymania miejsc pracy, innymi slowy to co przekonało prezydenta Kaczyńskiego az do podpisania jego.

Zgoda, ale czemu dopiero w tej chwili? Te rozwiązania są wyraznie spóźnione. Od momentu października ubiegłego roku do lipca polska gospodarka straciła około 300 tys. stanowisk pracy. Pakiet przeciwdziałający negatywnym zjawiskom powinien zostać wprowadzony już pod koniec ubiegłego roku. W takim przypadku zasłużyłby przy pełni na miano _ antykryzysowego _.

W którym miejscu dostrzega Mezczyzna błędy?

Rybiński: Zacofanie ratuje nas przed kryzysem

Jeśli prace trwają pół roku kalendarzowego to są podstawy żeby oczekiwać, że poszczególne ustawy i cały pakiet antykryzysowy będą zwyczajnie dopracowane. Jednakze grzeszą one ograniczeniami jak i równiez niespójnością. Mam wrażenie, że np. kwestia gwarancji dla firm została stworzona po taki sposób, aby wręcz one wraz z nich nie skorzystały.

Pakiet nie zadowala pracodawców, związki fachowe tradycyjnie wszystko kontestują. Można się tu w ogóle doszukać jakiegoś jasnego miejsca?

W trakcie osłabienia gospodarczego należy szukać kompromisów i rozwiązań. Być może czasowo nie ochronią one kazdego interesów okreslonej strony. Jednakze długofalowo zaowocują pozytywnymi skutkami.

Zapisy chroniące pracowników są słuszne i pozwolą uniknąć niekontrolowanych zwolnień. Pakiet otwiera też możliwości ułatwienia uzyskania finansowania dla firm.

Mimo to spólki głównie same walczą ze skutkami osłabienia gospodarki. Lub Pana zdaniem państwo musi wziąć na siebie większy ciężar osłony antykryzysowej?

Uważam, że kryzys winien być wykorzystany przede wszystkim az do znacznie odważniejszych działań reformujących budżet, po szczególności programu emerytalnego, w ponizszym KRUS. Jednakze mam wrażenie, że rząd za swój priorytet uznał utrzymanie deficytu w ryzach i unikanie zwiększania zadłużenia. Działania reformujące powinny były zostać zaprezentowane i wdrożone już wiosną tego r..

W momencie największego krachu? Może nadal rząd winien powielić zagraniczne pomysły jak i równiez stymulować gospodarkę zastrzykami finansowymi?

Rząd usztywnił się w kwestii unikania zadłużenia na zasadzie _ zróbmy z konieczności cnotę _. Wydaje się, że nawet nie podjął działań, by przeanalizować zamienny scenariusz, np. co byłoby gdyby zapożyczyć się przy jednoczesnym przedstawieniu planu reform budżetu, szczególnie tego o jakich kwestiach wspomniałem wcześniej, czyli sprawy systemu emerytalnego.

Jakim sposobem Pan to sobie wyobraża? Jeszcze parę miesięcy wstecz takie działania mogłyby sprawić, że rząd zostałby przyrównany do kamikadze.

Jeśli zaprezentowałby udzialowcom naprawdę miarodajne propozycje w których czasowo zwiększyłby potrzeby pożyczkowe, zeby stymulować gospodarkę i jednocześnie podjął działania zmierzające do zmniejszenia deficytu budżetu i kosztów obsługi długu to sądzę, że byłaby duża szansa żeby reakcja rynku byłaby przychylna.

W efekcie w zamian roztrząsać badz pakiet antykryzysowy jest porzadny czy nie, moglibyśmy się cieszyć z nawet 2 proc. dynamiki PKB. Dzieki nim pękamy sposród dumy, że jesteśmy liderami w Europiez niewiele wiecej niz zerowym wzrostem.