Rosja: Kłopoty Gazpromu z gazociągiem South Stream

Rosja: Kłopoty Gazpromu z gazociągiem South Stream
27 lipca, 2020
Category: inne

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller udaje się w piątek do Sofii, gdzie z premierem Bułgarii Bojko Borysowem będzie rozmawiał o strukturze gazociągu South Stream, którym gaz z Rosji i Azji Środkowej, omijając Ukrainę, ma popłynąć przez Zatrzesienie Czarne jak i równiez Bałkany sluzace do Europy Południowej, Środkowej jak i równiez Zachodniej.

W środę Miller gościł w Bukareszcie, gdzie sposród szefem rumuńskiego Transgazu Florinem Cosmą podpisał list intencyjny dotyczący ewentualnego poprowadzenia tej magistrali przez terytorium Rumunii.

Borysow uzależnia udział jego kraju w niniejszym projekcie od momentu obniżenia przez Gazprom ceny gazu dostarczanego Bułgarii, wyeliminowania pośredników sposród dostaw lotnego paliwa (spółek Overgas i WIEE), a także gwarantowania pełnego zapełnienia istniejącego gazociągu tranzytowego Bulgargazu. Sofia boi się, że po uruchomieniu South Stream stara magistrala może pozostać bez gazu.

Bułgaria jest kluczowym panstwem tranzytowym na rzecz South Stream. To właśnie na terytorium tegoz kraju projektowana rura musi wyjść wraz z Morza Czarnego. Drugi wariant przewiduje poprowadzenie gazociągu przez Rumunię. Specjalisci powątpiewają jednakze, czy jest możliwe doprowadzenie tej magistrali do rumuńskiego brzegu bez wejścia na bułgarskie albo ukraińskie h2o.

Stanowisko Bułgarii nie jest jedyną przeszkodą, jaką napotkał South Stream. Potwierdzenia na ułożenie rury w swojej wyłącznej zonie ekonomicznej dzieki Morzu Czarnym nie dała wciąż Turcja.

South Stream ma prowadzić z Rosji po dnie Morza Czarnego – poprzez wyłączną strefę ekonomiczną Turcji – az do Bułgarii, w którym miejscu powinien się podzielić dzieki dwie nitki: północną – do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową – az do Włoch przez Grecję. Przewiduje się też budowę odnogi do Chorwacji.

Przepustowość gazociągu wyniesie 63 mld metrów sześciennych surowca rocznie. South Stream będzie liczyć 2200 kilometrów (jeśli zostanie doprowadzony do austriackiego Baumgarten), w niniejszym jego podwodny odcinek – 900 kilometrów. Koszty budowy magistrali szacuje się na 25 mld ó, w tym morskiego odcinka dzieki 8, cztery mld EUR.

Gazprom chce rozpocząć budowę w 2013 roku, zas oddać magistralę do użytku przed końcem 2015 roku kalendarzowego.

South Stream jest projektem konkurencyjnym wzgledem wspieranego za posrednictwem Unię Europejską i Stany Zjednoczone gazociągu Nabucco. W tym drugim przedsięwzięciu uczestniczą Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia jak i równiez Turcja.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wielokrotnie apelował do Rosji o odstąpienie od momentu budowy South Stream. Gazprom niezmiennie odpowiadał, że nie zrezygnuje z tego projektu.

Cytowany przy czwartek przez dziennik „Kommiersant” analityk Michaił Krutichin uprzedza jednak, że zarówno South Stream, jak i równiez Nabucco mogą okazać się zbędne. Według niego, w 2015 r. w Europie zbytnio sprawą dostaw gazu skroplonego powstanie nadwyżka gazowego paliwa.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/