RPO apeluje o debatę publiczną na temat ratyfikacji ACTA

27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi wypowiedź Michała Boniego #

01. 02. Warszawa (PAP) a mianowicie Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz wystąpiła do ministra administracji jak i równiez cyfryzacji Michała Boniego ws. debaty ogólnej na temat ratyfikacji ACTA. Zaproponowała dyskusje dzieki największych akademiach. W czwartek Boni spotyka się wraz z Lipowicz.

Lipowicz uznała, że w obliczu sporu na temat ratyfikowania ACTA warto przeprowadzić debaty na największych uczelniach ogólnych i niepublicznych z udziałem ekspertów rządowych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i ruchów społecznych. Jej zdaniem tego typu dyskusje maja obowiazek być transmitowane w internecie.

Według RPO wnioski z ludzi paneli mogłyby zostać przeanalizowane przez ekspertów z resortu administracji jak i równiez cyfryzacji. „Rezultaty tej pracy mogą stanowić transparentny element dalszego przebiegu decyzyjnego przy tej kontrowersyjnej sprawie. Mogłyby być również wykorzystane w trakcie stojącej przed nami dysputy na forum internetowym UE” a mianowicie napisała Lipowicz.

W do niej opinii taka formuła debaty obywatelskiej sprzyjałaby znalezieniu najkorzystniejszych rozwiązań tegoz problemu jak i równiez pozwoliłaby wykorzystać pozytywne czesci zaangażowania społecznego, które po minionych dobach można było zaobserwować przy całym panstwa.

Rzecznik prasowy ministerstwa administracji i cyfryzacji Artur Koziołek poinformował PAP, że ta propozycja będzie tematem spotkania ministra Boniego z rzecznik praw obywatelskich, które odbędzie się w czwartek.

Boni w środę wieczorem po TVN24 powiedział, że swoim zadanie polega obecnie za zakupach grupowych, by stworzyć ramy na rzecz debaty o ACTA. Jakim sposobem dodał, w czasie czwartkowego zebrania nt. ACTA u prezydenta oraz podczas swojego spotykania z Rzecznik Praw Obywatelskich, o które poprosił, będzie rozmawiał „o tym, jakim sposobem zaprojektować ów debaty”. „Bo myślę, że one są wszystkim potrzebne i to będzie wlasciwy wstęp do tego, żeby samemu różne sprawy wyjaśnić” a mianowicie mówił.

Po zeszłym tygodniu RPO zwróciła się az do premiera Donalda Tuska wraz z prośbą na temat wyjaśnienia, w jaki sposób podpisanie i ratyfikacja za posrednictwem Polskę porozumienia ACTA wpłynie na prawa i wolności obywateli. Pytała także na temat procedurę rad społecznych w sprawie ACTA. Boni zapowiedział wtedy, że rzeczniczka otrzyma wszelkie wyjaśnienia; zapewnił też, że przy procedowaniu w sprawie ACTA nie złamano żadnych zasad, przyznał jednak, że czuje deficyt dysputy nad tym projektem z różnymi środowiskami, które są nim zainteresowane.

Jak poinformowano PAP w biurze RPO, rzeczniczka otrzymała na razie tylko informacje, że odpowiedzi dzieki jej pismo udzieli resort kultury.

Po środę o zajęcie posady, czy ratyfikacja umowy ACTA wpłynie badz też nie na obnizenie praw obywatelskich zwrócił się do RPO prezydent Bronisław Komorowski.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), to znaczy porozumienie przeciwko obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na zamysle wzmocnienie gwarancji własności umuslowej głównie przy stosunkach komercyjnych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, w którym miejscu masowo publikowane są nielegalne treści.

Treść umowy jak i równiez brak naradzie nad do niej projektem wywołały protesty internautów i ataki na strony www urzędów państwowych.

Do ACTA przystąpiła już UE. By Unia była związana umową, po jej stronie brakuje wyłącznie definitywnej zgody Parlamentu Europejskiego. Polska, wraz z 21 państwami UE – wraz z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii – podpisała zaswiadczenie 26 stycznia. W ramach dalszego procesu ratyfikacji mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne. (PAP)

akw/ mrr/ son/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy