RPP nie wpłynie na rynek walutowy, złoty może tracić przed ‚superczwartkiem’

RPP nie wpłynie na rynek walutowy, złoty może tracić przed ‚superczwartkiem’
27 lipca, 2020
Category: gielda

Stolica polski, 07. 06. 2017 (ISBnews/ FxCuffs) – W środę rano notowania złotego zaleznie do euro i szwajcarskiego franka pozostają stabilne, kiedy dolar jak i równiez brytyjski funt lekko drożeją, po tym jak wczoraj złoty poprzez większość miesiaca osłabiał się, żeby po jego końcówce odrobić straty. O godz 08: dziesiec kurs EUR/PLN testował 4, 1940 zł, CHF/PLN trzy, 8645 zł, USD/PLN trzech, 7230 zł, a GBP/PLN 4, 0860 zł.

Zdarzeniem środy w krajowym branzy walutowym jest kończące się dwudniowe posiedzenie Rady Strategii Pieniężnej (RPP). Jego wyniki inwestorzy poznają około południa. O godzinie 16: 00 natomiast pozostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu oraz zacznie się narada prasowa wraz z udziałem metrów. in. przewodniczącego Rady prof. Adama Glapińskiego.

Wynik trwającego posiedzenia wydaje sie byc dla kazdego uczestników sektorze oczywisty. Rada nie tylko nie zaakceptowac zmieni stóp procentowych, pozostawiając główną sposród nich w rekordowo niewielkim poziomie, 1, 50 proc., ale też istotnie nie powinna skorygować treści komunikatu towarzyszącego tejże decyzji. Jest to konsekwencja faktu, że pomimo obserwowanego w tym roku na terytorium polski przyspieszenia wzrostu gospodarczego, a także odbicia inflacji, perspektywy na trwałe przekroczenie zamiarze inflacyjnego (2, 5 proc. ) wciąż są odległe, natomiast w przyszłym roku kalendarzowego spodziewane jest wyhamowanie energii polskiego PKB.

Dodatkowo można zakładać, że obecna Rada jest dość gołębia, stąd też poniekad utrzyma niskie stopy dłużej, niż będzie się spieszyć z pierwotnego podwyżkami. Rynek już to zaczął dostrzegać. Obecnie prognozuje się, że podwyżki kosztu pieniądza w Polsce będą mieć miejsce przed chwila w III kwartale 2018 roku. Tymczasem jeszcze miesiąc wcześniej tenze konsensus wskazywał na II kwartał przyszłego roku.

Z punktu widzenia rynku walutowego posiedzenie RPP będzie miało neutralny wpływ na notowania złotego. Na temat jego losie decydować zaś będą faktory globalne. W niniejszym oczekiwanie na jutrzejszy tak zwanym. superczwartek w rynkach finansowych, gdy pojawią się bardzo silne i mogące mieć długoterminowe reperkusje impulsy ze Strefy Euro, Wielkiej Brytanii jak i równiez USA.

W czwartek o polityce monetarnej będzie decydował Europejski Pula Centralny (ECB), w Gb odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne, a w NA JUKATAN przed senacką komisją ds. wywiadu będzie zeznawał były szef FBI, co może zdecydować o politycznej przyszłości prezydenta Donalda Trumpa.

W jutrzejszym posiedzeniu ECB nie zaakceptowac zmieni głównych parametrów strategii monetarnej, pozostawiając stopy oprocentowania i wartość programu QE bez zmian. Bank natomiast z dużym prawdopodobieństwem skoryguje w górę prognozy postepu gospodarczego i inflacji gwoli strefy euro na kolejne lata. Zapytanie tylko, lub przy tejze okazji padną jakieś propozycje odnośnie przyszłej normalizacji strategii monetarnej. Gdyby tak się stało to byłby to silny bodziec umacniający wspólną walutę, jednak jednocześnie osłabiający złotego (który był jednym sposród dużych beneficjentów luźnej polityki) i tworzący silną presję na europejskie giełdy (a poprzez postep awersji sluzace do ryzyka dodatkowo mający niedobre przełożenie dzieki złotego).

Przyspieszone wybory parlamentarne w Uk są aktualnie podstawowym faktorem ryzyka na rzecz przyszłych notowań funta. W niniejszym do złotego. W czwartek rozstrzygnie się nie tylko to, kto będzie rządził na Wyspach, ale też może się zdecydować, jak będą toczone przyszłe gadki ws. Brexitu. Ponadto decyzje przypomną wspólnikom o ryzyku politycznym poprzednio wyborami parlamentarnymi we Francji w najbliższy weekend, natomiast także zanim jesiennymi doborami w Niemczech. Mogą też stać się pożywką do spekulacji nt. ewentualnych jesiennych wyborów we Włoszech.

Po czwartek na temat godzinie 16: 00 naszego czasu zanim komisją Senatu USA ds. Wywiadu zacznie się zeznanie, zwolnionego poprzez prezydenta Trumpa, byłego szef FBI. Swoim zeznania mogą zdecydować o politycznej przyszłości prezydenta Donalda Trumpa. Dla rynków pieniezne każde zamieszanie wokół Trumpa oznacza odroczenie reform gospodarczych, co będzie prowadziło sluzace do wzrostu awersji do niebezpieczenstwa, a więc pośrednio przełoży się na przecenę złotego.

W oczekiwaniu na superczwartek złoty winien dziś tracić na wartości. Szczególnie, że opublikowane rankiem bardzo słabe dane na temat. zamówień przemysłowych (-2, jednej proc. w stosunku do prognozowanych -0, 4 proc. M/M) w Niemczech (nasz największy partner handlowy), nie zaakceptowac zachęcają az do podejmowania niebezpieczenstwa.

Przeciwko złotemu przemawia też układ sił na wykresach polskich par. Można w tamtym miejscu dostrzec ruch na przełomie maja jak i równiez czerwca, jaki miał obszar po półrocznej aprecjacji złotego. Dlatego aktualnie istotnie wzrosło ryzyko jego osłabienia po kolejnych tygodniach. Szczególnie, że wszystkie porzadne wieści są już wlaczone w cenach, brakuje nieznanego paliwa do umocnienia, w horyzoncie pojawiły się niebezpieczenstwa związane chociażby z opisanym wyżej superczwartkiem, a jednocześnie niskie warsztaty walut mogą dla duzej liczby inwestorów okazać się przyciagajace do ich zakupu.

Marcin Kiepas

główny analityk Fundacji FxCuffs

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy