Sankcje w stosunku do Rosji. Powstanie lista przedsiebiorstw

Sankcje w stosunku do Rosji. Powstanie lista przedsiebiorstw
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Zapewne jeszcze dzisiaj ambasadorowie krajów UE przyjmą tzw. rozszerzoną podstawę prawną, która umożliwi obejmowanie sankcjami rosyjskich firm wspierających destabilizację Ukrainy a mianowicie oświadczył ogromny rangą urzędnik UE prosząc o zachowanie anonimowości.

W przyszłym tygodniu najpewniej powstanie lista spółek, a także osób, które mogą zostać objęte sankcjami.

Środowy zenit UE zapowiedział, że rozszerzy sankcje wzgledem rosyjskich spólek, wspierających destabilizację Ukrainy. _ – Podpowiedz Europejska zgodziła się na rozszerzenie restrykcji w celu objęcia nimi spółek, w tym wraz z Federacji Rosyjskiej, które materialnie bądź finansowo wspierają działania, podważające badz zagrażające suwerenności, integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy _ – ogłosiła Unia przy dokumencie końcowym szczytu.

Do końca lipca mają być gotowe potrzebne akty sadowe, a także lista osób i spółek, które zostaną objęte sankcjami wizowymi jak i równiez finansowymi.

_ – Posada nad wdrożeniem wniosków Porady Europejskiej trwa. Terminy ustalone przez zenit są całkiem krótkie, więc praca pójdzie pełną parą _ a mianowicie powiedziała w piątek przy Brukseli rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Czerwca Kocijanczicz. Wyjaśniła, że w pierwszej kolejnosci trzeba rozszerzyć podstawę prawną, żeby potem wziąć w celownik firmy związane z sytuacją dzieki Krymie jak i równiez na wschodzie Ukrainy.

_ – (Potem) będziemy mógl zacząć dodawać (do ewidencje osób jak i równiez firm objętych unijnymi sankcjami) nazwy (nazwiska i nazwy firm a mianowicie PAP) na bazie tych rozszerzonych kryteriów _ – wyjaśniła rzeczniczka. _ To dwustopniowy proces. Chód pierwszy jest już finalizowany, ale krok drugi zainteresuje trochę periodu. Przywódcy zdecydowali o okresie na koniec czerwca _ a mianowicie dodała Kocijanczicz.

Tymczasem bezimienny urzędnik UE powiedział: _ – Dysponuje nadzieję, że przyjmiemy to (rozszerzoną podstawę prawną) dziś (… ). Powinniśmy mieć to (gotowe) do publikacji do jutra _. _ Jeśli będziemy mieli podstawę prawną (do objęcia sankcjami firm) az do popołudnia lub do jutra, potem możemy szybko ruszyć naprzód i będzie ewidencja firm, którą przedstawimy _ – dodał.

Urzędnik zaznaczył, że rzecz z typowaniem firm do objęcia sankcjami jest znacznie trudniejsza i trzeba być ostrożnym. Podkreślił, że w odróżnieniu od czasu Stanów Zjednoczonych UE powinien mieć dowody na określoną działalność osób i spólek obejmowanych sankcjami, a to zabiera czas. _ – Mamy nadzieję, że w następnym tygodniu będziemy cos znacznie wiecej anizeli tylko mieć nazwy, ale także zdołamy podjąć decyzje w ich kwestii _ – podsumował.

Dopytywany o możliwość dalszych unijnych sankcji w reakcji dzieki zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego na Ukrainie, urzędnik odparł, że najpierw trzeba zrealizować to, co postanowiła Rada Europejska. _ Po drugie, trzeba poczekać i obserwować bardzo uważnie dochodzenie, które powie nam prawdę o wczorajszej tragedii jak i równiez wtedy zobaczymy, czy kraje członkowskie życzą sobie iść dalej _ – powiedział.

Zgodnie z postanowieniami szczytu Unia ma również rozważyć możliwość nałożenia sankcji na ludzie i przedsiebiorstwa, które _ aktywnie udzielają materialnego i finansowego wsparcia rosyjskim decydentom odpowiedzialnym zbyt aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy _. Także to omówią we wtorek ministrowie spraw zagranicznych. Ponadto sprawdzą – na podstawie analizy KE – które programy dwustronnej współpracy wraz z Rosją mogą być zawieszone bez podważania współpracy transgranicznej i w zakresie społeczeństwa obywatelskiego.

Dotychczas przy związku sposród kryzysem ukraińskim UE objęła zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów 72 osoby: prorosyjskich separatystów na Ukrainie, rosyjskich polityków i wojskowych, natomiast także zamroziła aktywa dwóch spółek energetycznych z zajętego przez Rosję Krymu.

Ogladaj więcej po

  • USA: Sankcje dla rosyjskich firm są dotkliwe
  • Konsekwencje USA wobec Rosji. Miedwiediew: „Wracamy do lat 80. „
  • „Nie będziemy tolerować szantażu USA”
  • Wicepremier Rosji o sankcjach. „Bezprawne”