SP: wprowadzić konfiskatę samochodów pijanych kierowców

SP: wprowadzić konfiskatę samochodów pijanych kierowców
27 lipca, 2020
Category: inne

*Konfiskowanie samochodów kierowcom wraz z ponad 1-wsza, 5 promila alkoholu we krwi, trzydziestu dniowy areszt dla nietrzeźwych osób zbyt kółkiem a mianowicie takie metrów. in. rozwiązania problemu pijanych kierowców proponuje Solidarna Nasz kraj. „Edukacja to za mało” – uważają politycy SP. *

Rzecznik SP Patryk Który oświadczył w czwartkowej narady prasowej w Sejmie, że Solidarna Polska rozpoczyna akcję: „zero tolerancji dla bydlaków za kółkiem”. Podkreślił, że ma dość powtarzających się informacji na temat rodzinach, które tracą życie w incydentach spowodowanych za posrednictwem pijanych kierowców, których w 2012 roku kalendarzowego złapano 170 tys.

Konferencja SP miała związek wraz z tragedią jaka wydarzyła się w środę w Kamieniu Pomorskim gdzie samochód zarzadzany przez 26-latka wjechał w grupę ludzi; w wyniku wypadku śmierć poniosło 6 osób. Kierowca miał prawie dwa promile napojów alkoholowych w wydychanym powietrzu.

Który podkreślił, że Polska wydaje sie rekordzistą w UE, jeśli chodzi o liczbę osób, które prowadzą pojazdy ponizej wpływem alkoholu. Jego zdaniem wynika to z liberalnego naszego prawa. „Tylko 2 proc. wyroków po takich sprawach kończy się bezwzględnym więzieniem, zaledwie jak piąty recydywista trafia zbyt kratki” a mianowicie zauważył poseł.

Dlatego SP proponuje, aby kierowcy, któremu udowodniono przekroczenie 1, piec promila napojów alkoholowych we krwi automatycznie konfiskowano auto; jeśli nie byłby on właścicielem pojazdu miałby wpłacić państwu jego równowartość. Oprócz tegoz SP chce, by każda nietrzeźwa postac za kółkiem została ukarana 30 dniami więzienia.

Ponadto osoba ukarana za jazdę pod wpływem alkoholu a mianowicie według sugestii SP – byłaby zobowiązana do zainstalowania na swój koszt urządzenia, które nie zaakceptowac pozwalałoby autu ruszyć, wówczas gdy kierowca jest nietrzeźwy.

Wedlug Jakiego, proponowana przez aktualnych szefów MSW w rządzie Donalda Tuska metoda batalii z pijanymi kierowcami, polegająca na edukowaniu kierowców okazała się nieskuteczna.

„Co r. zwiększamy środki na edukację, ale to nie pomaga, nawet spoty telewizyjne nie zaakceptowac dają efektu” – podkreślił polityk. Tymczasem na Litwie – przekonywał – wdrożono przepisy na temat konfiskacie samochodów, a cyfra wypadków z udziałem pijanych kierowców obniza się kazdego roku.

Pytany, lub nie obawia się niezgodności proponowanych przez SP rozwiązań z konstytucją, Jaki stwierdził, że nie zna analiz prawniczych, które to stwierdzają. „Znam z kolei wypowiedź konstytucjonalisty Marka Chmaja, według którego konfiskata samochodu nie jest sprzeczna z konstytucją” – zaznaczył.

Dziennikarze pytali też o opinię SP na temat propozycji SLD jak i równiez PiS, dotyczących zaostrzenia prawa dla kierowców prowadzących pod wpływem napojów alkoholowych. „Każde działanie zmierzające sluzace do zmiany uprawnienia w tejze sprawie wydaje sie dobre” a mianowicie ocenił Który.

W Oryginalny Rok przy Kamieniu Pomorskim kierowane przez 26-latka bmw wypadło sposród drogi i wjechało przy grupę osób. Na miejscu zginęło pięć dorosłych osób, w tym spacerujący chodnikiem policjant sposród żoną, i jedno maluch. 9-letni chłopiec zmarł po kamieńskim placówce medycznej podczas reanimacji. 8-letni chłopiec i 10-letnia dziewczynka zostali przewiezieni az do szpitala w Szczecinie. Na wypadku psy informowała, że rozważa trzy jego przyczyny: brawurę, nadmierną prędkość jak i równiez premedytację.

Winowajca wypadku odpowiadał już zbyt jazdę pod spodem wpływem napojów alkoholowych w 2006 roku. Odebrano mu wówczas prawo jazdy w rok. (PAP)

wni/ par/ jbr/