Sri Lanka: Rozpoczął się szczyt Commonwealthu, mistrz na cenzurowanym

27 lipca, 2020
Category: inne

Szczyt Commonwealthu (Wspólnoty Narodów) rozpoczął się w piątek w Kolombo. Wybór Sri Lanki w gospodarza owego spotkania spotkał się jednakze z ostrą krytyką. Władzom tego kraju zarzuca się łamanie praw człowieka po rozprawie wraz z tamilskimi separatystami.

Rząd Sri Lanki od lat odmówi zgody na niezależne śledztwo w sprawie zbrodni wojennych i łamania norm człowieka w czasie 27-letniej wojny domowej i później. W tym przypadku premierzy Kanady, Indii i Mauritiusu postanowili nie udawać się az do Kolombo.

Królową Elżbietę II, która jest głową Wspólnoty Narodów (państw dawnego imperium brytyjskiego) reprezentuje książę Karol.

Amnesty International i Human Rights Watch zaapelowały sluzace do uczestników szczytu o zażądanie od władz Sri Lanki śledztwa w związku sposród zarzutami, że podczas likwidowania organizacji tamilskich separatystów LTTE dopuszczano się zbrodni wojennych. Dane ONZ mówią, że tylko w ostatnich miesiącach wojny rodzinnej w 2009 roku zginęło bądź zaginęło do 40 tysięcy cywilów.

Separatyści a mianowicie Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE) – w latach 1983-2009 walczyli o autonomię na północy i wschodzie zdominowanej za posrednictwem Syngalezów Sri Lanki. Calkowicie ponieśli całkowitą klęskę.

Rządowi Sri Lanki zarzuca się coraz większy autorytaryzm jak i równiez ograniczanie swobód demokratycznych oraz łamanie praw tamilskiej mniejszości.

Podczas uroczystosci otwarcia szczytu prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa twierdził, że armia tłumiąca tamilską rebelię nie dopuściła się żadnych nadużyć, a skargami kompetentnie zajmują się sądy i odmienne instytucje.

Mnóstwo przywódców państw Commonwealthu uznało, że szczyt w Kolombo będzie okazją do poruszenia tych kwestii z władzami Sri Lanki. Brytyjski premier David Cameron zaplanował wyjazd na północ wyspy, w którym miejscu toczyły się najcięższe walki między armią a Tamilami. Wezwał prezydenta Sri Lanki do zrobienia „stosownego śledztwa”, jakiego żądają Narody Zjednoczone.

Po ceremonii otwarcia szczytu, której przewodniczył książę Karol, przywódcy rozpoczęli serię spotkań przy drzwiczkach zamkniętych. Obiektem dyskusji wydaje sie byc – jakim sposobem pisze Associated Press – określenie, jakim sposobem wspólne normy kulturowe, w niniejszym język jezyk angielski i struktura wymiaru sprawiedliwości, mogą pomóc im po zjednoczeniu się w tego rodzaju kwestiach jakim sposobem podejście do zmian klimatu. (PAP)

az/ ro/

15059170 15059162