Szczyt środkowoeuropejski a mianowicie zaproszono pracownik 22 krajów

Szczyt środkowoeuropejski a mianowicie zaproszono pracownik 22 krajów
27 lipca, 2020
Category: inne

# przystaje nieoficjalna dane o planowanym przyjeździe prezydenta Słowacji #

24. 05. Stolica polski (PAP) – Na zenit państw Swiata Środkowej w stolicy zaproszono 22 kraje; dotąd udział potwierdziło 19 przywódców, w ponizszym m. in. Włoch, Niemiec, Ukrainy, państw bałtyckich a takze bałkańskich; nie zaakceptowac będzie jednak prezydenta Serbii – wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł rządowych.

Zenit odbędzie się w piątek na Zamku Królewskim na warszawskim rynku. Gościem osobliwym będzie prezydent USA Barack Obama; sposród przywódcami spotka się w trakcie roboczego sniadania w Pałacu Prezydenckim.

Przy szczycie bez watpienia nie weźmie udziału prezydent Serbii Boris Tadić. Dzierzy to związek z zaproszeniem na tę imprezę prezydent Kosowa Atifete Jahjagi. Po związku sposród zaproszeniem na rzecz kosowskiej prezydent pod znakiem zapytania może stanąć także przyjazd sluzace do Warszawy prezydenta Rumunii. Do Polski – według informacji PAP wraz z źródeł dyplomatycznych – przyjdzie jednak prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz, choć do wtorku jego wjazd nie był przesądzony.

Słowacja i Rumunia to panstwa, które nie uznały niepodległości Kosowa, dawnej prowincji serbskiej.

Serbski gazeta „Danas” napisał we wtorek, że prezydent tego kraju nie przyjedzie do Stolicy polski, gdyż za zakupach grupowych spotkaniu Kosowo ma być traktowane jako równoprawne państwo. Według gazety Tadić uważa, że „nie zapewniono asymetrycznej reprezentacji Kosowa w stosunku do pozostałych uczestników, jak jest niezbędne na zgromadzeniach tak wysokiego szczebla”.

Samo spotkanie przywódców odbędzie się na Butynku Królewskim. Swoim uczestnicy mówić mają na temat możliwości wdrozenia m. in. w panstwach Afryki Płn. doświadczeń państw naszego obszaru związanych sposród przemianami ustrojowymi.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł rządowych wyplywa, że na szczyt zaproszono 22 przywódców. Swój udział potwierdziło jakim sposobem dotąd 19. W tym metrów. in. prezydenci: Niemiec, Włoch, Ukrainy, Czech, Węgier, Chorwacji, Austrii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii.

Piątkowe obrady odbędą się w postaci dwóch sesji. Obie prowadził będzie prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydencki doradca prof. Roman Kuźniar mówił PAP, że uczestnicy szczytu będą rozmawiać o tym, dzieki ile różnorodność dróg w dochodzeniu do demokracji, lecz też wspólne doświadczenie, które z tych propozycji wynika, „może być pomocne w przechodzeniu do demokracji przez naszych sąsiadów zarówno z Europy Wschodniej, (… ) oraz (przez) świat arabski jak i równiez Afrykę Północną”.

„To główna tematyka szczytu – rotacja doświadczeń i próba porozumienia się, badz i w jaki sposób możemy być użyteczni wlasnym sąsiadom” – zaznaczył Kuźniar.

Pierwsza sesja poświęcona będzie wymianie doświadczeń; druga – zapowiedział konsultant – dotyczyć będzie tegoz, co „moglibyśmy zrobić wspólnie jako ekipa państw na rzecz wzmocnienia procesów, które badz znajdują się w pewnej stagnacji, jak w Europie Wschodniej, albo obiecująco się rozwijają, ale wymagają wsparcia, by nie nastąpił regres”.

Wieczorowa pora w piątek przywódcy spotkają się z prezydentem Obamą, który będzie gościem specjalnym obiadu wydanego przez Bronisława Komorowskiego przy Pałacu Prezydenckim.

Kuźniar podkreślił, że amerykański prezydent wydaje sie byc „bardzo zainteresowany w tym, by takie kraje jak Polska, które są przykładem doskonalej transformacji, bardzo aktywnie uczestniczyły w upowszechnianiu demokracji w Europie Wschodniej i w Afryce Północnej”.

W czasie wieczornego spotykania – jakim sposobem zapowiedział – „prezydenci podzielą się sposród prezydentem Obamą swoją refleksją z dyskusji, która miała miejsce w ciągu dnia”. Jego uczestnicy spróbują – dodał a mianowicie odpowiedzieć na pytanie, „co Europa Środkowa i Stany zjednoczone mogą robić wspólnie na rzecz Afryki Północnej”. (PAP)

Agata Jabłońska-Andrzejczuk jak i równiez Elwira Krzyżanowska (PAP)

eaw/ hgt/ par/ gma/