93, 4 proc. nastolatków wykorzystuje codziennie z internetu  Tech

Raport "Nastolatki trzy. 0". Sprawdź, co w sieci robią twoje dzieci

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przedstawiła we wtorek rezultaty badań w raporcie, który zatytułowała "Nastolatki 3. 0. " Jak informuje, 93, 4 proc. polskich gimnazjalistów i licealistów korzysta każdego dnia z internetu. Około trzydzieści proc. pozostaje on-line za pośrednictwem cały czas.

Koordynowane przez NASK badania "Nastolatki 3. 0" zostały prowadzone przez Fundację Pedagogium przy współpracy z Ośrodkiem Sondaży Społecznych "Opinia". To pozostała edycja raportu - pierwsza została opublikowana w 2014 r.

Podstawowe narzędzie

Badania pokazują, że internet jest dla polskich gimnazjalistów i licealistów podstawowym programem komunikacji.

- Programy internetowe, takie jak komunikaty i serwisy społecznościowe, zastępują nastolatkom kontakt telefoniczny, poszerzają też i zmieniają postaci interakcji - powiedział podczas prezentacji raportu prof. Maciej Tanaś, kierownik Pracowni Szkolnych Zastosowań Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych po NASK.

Kara za wyciek z portalu gwoli niewiernych. "Znacznie niższa suma, niż bym sobie życzyła"

On-line bez przerw

Około 30 proc. rodzimych nastolatków pozostaje on-line pełny czas bez względu w zamieszkanie. 93, 4 proc. korzysta z internetu codziennie przy domu, 62, 5 proc. - w szkole. 31, 3 proc. badanej młodych ludzi przyznało, że codziennie wykorzystuje przez przynajmniej 5 godzin ze smartfona - czytamy w raporcie.

Dla 90, 6 proc. parcypantów badania internet to środek komunikacji ze znajomymi wraz ze szkoły, 85, 4 proc. - z kolegami spoza szkoły. Znacznie rzadsze są kontakty on-line z nauczycielami. 58, 7 proc. podopiecznym nigdy nie porozumiewało się z nimi przez internet - wynika z referatu.

Co robią nastolatkowie w sieci?

78, 1 proc. polskich nastolatków codziennie korzysta z serwisów społecznościowych, 68, 7 proc. - z komunikatorów internetowych. 68, 2 proc. badanych słucha muzyki i odwiedza filmy przez internet. Odmienne popularne sposoby wykorzystywania internetu przez młodzież szkolną, to m. in. poszerzanie zdolności w ramach hobby (41, 8 proc. ), poszukiwanie bieżących informacji (34 proc. ) i gry w sieci (23, 1 proc. ) - poinformowała NASK.

79, 7 proc. badanych wykorzystuje internet jako wsparcie w odrabianiu lekcji. Najczęściej uczniowie korzystają w tym celu wraz z Google (60 proc. ) i Wikipedii (43, trzy proc. ). 22, 7 proc. odpowiedziało, że nie zaakceptować zwraca uwagi, z jakich internetowych źródeł wiedzy czerpie. "40, 3 proc. nastolatków przyznało, że korzysta z urządzeń mobilnych jako ściągi na sprawdzianach i klasówkach" a mianowicie zwróciła uwagę współautorka raportu, dr Agnieszka Wrońska z NASK.

Uważaj na transakcje w internecie. Popularne banki ostrzegają przed hakerami

Młodzież coraz w wyższym stopniu świadoma

Badania wykazały, że młodzież jest coraz więcej świadoma zagrożeń wynikających z częstej obecności w sieci, ale rzadko reaguje dzięki niewłaściwe zachowania w internecie. 59, 7 proc. badanych zauważyło obrażanie ich znajomych przez internautów. 32, 2 proc. z nich samo było obiektem wyzwisk.

- Niestety, aż 39 proc. badanych przyjmowało w takich sytuacjach bierną postawę i nie powiadamiało nikogo o stosowanej wobec nich przemocy w internecie a mianowicie podkreślił dyrektor NASK Wojciech Kamieniecki.

57, 6 proc. nastolatków ogranicza nieznajomym dostęp do swoich kont w serwisach społecznościowych. 76, 9 proc. deklaruje, hdy nigdy nie spotkało się z poznaną w globalnej sieci osobą dorosłą.

Partnerem badania jest Rzecznik Norm Dziecka Marek Michalak. Kompletny raport z badań pozostanie zaprezentowany w styczniu 2017 r.