Daimler otwiera fabrykę w Polsce  Tech

Producent mercedesów zainwestuje po Polsce pół miliarda euro

Niemiecki producent motoryzacyjny Daimler AG ogłosił w środę, że zainwestuje ok. pięćset mln euro w nową fabrykę silników, która zostanie zlokalizowana w Polsce - podaje Reuters. Koncern potrzebuje poszerzyć zasięg swojej produkcji oraz wyjść z nią poza lokalny, niemiecki rynek.

Nowa fabryka dzierży być zlokalizowana w Jaworze, ok. 70 km dzięki zachód od Wrocławia. Zapoczątkowanie produkcji jest planowane na rok 2019. Realizacja tychże planów zależy jednak a mianowicie jak zaznaczył Daimler a mianowicie od "warunków ramowych", metrów. in. od pomocy publicznej, na którą liczy koncern.

Przełomowy model reglamentowany. Tesla anuluje zapotrzebowania

Fabryka będzie produkowała cztero-cylindrowe silniki benzynowe oraz napędy diesla, które będą używane w samochodach marki Mercedes-Benz. Zakłada się, że zespół Daimlera stworzy setki stanowisk zatrudnienia. Agencja dpa odnotowuje, że rzecznik Daimlera nie potrafił jeszcze powiedzieć, ile stanowisk zatrudnienia zapewni fabryka w Jaworze.

Zakład będzie pierwszym na terytorium polski, który produkuje komponenty dla samochodów tej marki.

Sukces?

O inwestycji tego globalnego koncernu rozmawiali goście TVN24 BiS.

- Ja jestem bardzo ostrożna w ocenianiu jakiejkolwiek polityki gospodarczej na do niej starcie. - stwierdziła na antenie TVN24 BiS Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej. - Mieliśmy już zapowiadane wielkie sukcesy z różnymi fabrykami samochodów w Polsce. Świętowanie nie służy prowadzeniu negocjacji i realizacji takich inwestycji. Poczekajmy z oceną owego sukcesu, aż będziemy posiadali tę inwestycję w Naszym kraju i ona będzie tym - dodała.

Drugi gość TVN24 BiS poseł PiS Dominik Tarczyński uspokajał i przewidywał powodzenie lokaty, przytaczając ostatnio publikowane dane makroekonomiczne.

- Dzisiaj mamy komunikat Komisji Europejskiej, która mówi o wyższym wzroście PKB - i to jest prognoza, którą oficjalnie dzisiaj podano - do 3, 7 proc., a niektórzy mówią, hdy to może być nawet 4 proc., Morgan Stanley podawał, że to będzie 3, 2 proc. Co prognoza, to mamy wyższe, bardzo dobre przewidywania dla Polski - mówił ze studia TVN24 BiS Dominik Tarczyński z PiS. - Proszę się nie bać, zanim tym co się zostanie działo, bo fakty informują: będzie dobrze - skierował swoje słowa do rozmówczyni z Nowoczesnej.

Wygrywamy logistyką i siłą roboczą

Przegląd prasy: Mercedes zainwestuje w Polsce 800 mln euro

24 kwietnia br. dziennik "Rzeczpospolita" podał informację, że koncern zainwestuje po Polsce kwotę 800 mln euro i stworzy ok. 1, 5 miejsc pracy. To znaczy, że motoryzacyjny gigant zainwestuje o 300 mln euro mniej, niż wynikało z pierwotnych, podawanych nieoficjalnie, informacji.

Jak czytamy przy dzienniku, negocjacje nadzorowało Ministerstwo Rozwoju. O lokalizacje wytwórni nasz kraj rywalizował z Węgrami i Rumunami, które miały przedstawić konkurencyjne oferty.

"O wyborze Naszego kraju miały zdecydować konkurencyjna logistyka i dostępność wykształconej energii roboczej, niezbędnej do produkcji zaawansowanych technologicznie silników do aut Mercedesa" - pisała "Rz".

Wicepremier zadowolony

Ministerstwo Rozwoju wydało specjalny komunikat w tej kwestii. "Realizacja projektu zostanie wsparta pomocą publiczną przez lokalny rząd" - czytamy pomiędzy innymi.

Rośnie sprzedaż samochodów w Europie. Volkswagen również w czołówce

- Decyzja o ulokowaniu przy naszym kraju fabryki silników samochodowych nowej generacji potwierdza otwartość Polski na inwestycje zagraniczne – mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Dobrze świadczy również o kondycji polskiej produkcji, dlatego będziemy konsekwentnie realizować Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który pozwoli stworzyć warunki zachęcające inwestorów do kolejnych tego typu przedsięwzięć – deklarował wicepremier Morawiecki.

- To porządny projekt inwestycyjny marki gold, który polega na wielce zaawansowanej technologii. Na tego rodzaju przedsięwzięciach nam zależy jak i również będziemy pracować nad tymże, aby było ich jakim sposobem najwięcej. Mam nadzieję, że poniższa inwestycja będzie katalizatorem następnych dobrych przedsięwzięć, które wzmagają innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki – mówił wicepremier Morawiecki.

- Jestem przekonany, że ta lokata wzmocni polsko-niemiecką współpracę gospodarczą. Ma ona też format symboliczny, bo w naszym roku obchodzimy 25-lecie zadzierzgnięcia traktatu o współpracy z 1991 roku – dodał.

Ekspansja po sąsiedzku i na świecie

Pod koniec kwietnia br., spółka Mercedes-Benz Manufacturing Hungary poinformowała, że Daimler zainwestuje 185 mld forintów (600 mln euro) w swe zakłady w Kecskemecie przy środkowych Węgrzech.

W 2018 roku powstanie przy Kecskemecie fabryka karoserii aut nowej generacji, wyposażona po najnowsze technologie. Zakład o powierzchni 99 tys. metrów kwadratowych ma kosztować 80 mld forintów (260 mln euro). Pozostała część inwestowanego kapitału zostanie przeznaczona na modernizację i zwiększenie mocy

Dpa zwraca uwagę, hdy w marcu pojawiły się doniesienia, iż Daimler planuje wybudowanie do 2020 roku w Europie nowej wytwórni samochodów osobowych.

- Do końca tego roku kalendarzowego chcemy podjąć decyzję w tej sprawie - mówił wtedy szef produkcji Mercedesa Markus Schaefer tygodnikowi "Automobilwoche". Dodał, że popyt zdecyduje, czy będą w naszej fabryce produkowane pojazdy z napędem na przednie, bądź na tylne koła.

W minionych latach często mówiono, że nowa warsztat Daimlera może powstać przy Rosji. Schaefer zapowiadał także budowę fabryki silników przy Chinach.

Ciężarówka wyjąwszy kierowcy wyjechała na autostradę. Daimler prowadzi testy

Dolnośląska Strefa Aktywności

W 2015 r. na krańcach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarki kraju - S3 Jawor (DSAG-S3), w sensie technicznym częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren oddany pod inwestycje liczy więcej niż 460 hektarów.

W 2015 r. wybudowaniem manufaktury na terenie DSAG-S3 Jawor zaciekawiona była indyjska grupa OJCIEC produkująca brytyjskie marki aut Jaguar i Land Rover. Polska przegrała rywalizację na temat inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił w takim przypadku, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.