Centrum Facebooka w Szwecji. Zuckerberg pokazuje zdjęcia  Tech

Pierwsze centrum Facebooka w Polsce. Zobacz, co kryje po środku

Pierwszy zbudowany pomijając Stanami Zjednoczonymi kompleks należący do Facebooka mieści się w Luleå, nieopodal koła podbiegunowego. Wykorzystuje energię przy całości pochodzącą ze źródeł ekologicznych. Wrażenie robią imponujące rozmiary kompleksu. Budynki zajmują łączną powierzchnię ponad 12 hektarów - to niecałe 12 boisk do piłki nożnej. Po korytarzach pracownicy poruszają się na skuterach.

Facebook zawyżał wyniki oglądalności wideo. Reklamodawcy wściekli

Mark Zuckerberg dzięki swoim koncie na Facebooku zapowiedział publikację zdjęć technik, które wykorzystywane są obok tworzeniu i administrowaniu popularnego medium społecznościowego na świecie. Pierwsza galeria dotyczy szwedzkiego miasta Luleå, leżącego około 70 km od kółka podbiegunowego.

Centrum Facebooka

W Luleå wykorzystywana energia przy całości pochodzi ze źródeł ekologicznych.

Wrażenie czynią imponujące rozmiary kompleksu. Budynki zajmują łączną powierzchnię ponad 8 hektarów - wówczas niecałe 12 boisk do odwiedzenia piłki nożnej.

- Jest to kluczowy element naszej globalnej infrastruktury jak i również wykorzystuje wiele lokalnych zapasów naturalnych w celu zwiększenia wydajności i oszczędzania energii - podkreśla twórca Facebooka.

Techniczna infrastruktura

Ze względu na położenie geograficzne, wewnątrz panuje niska temperatura. Dzięki czemu można zaoszczędzić energię na chłodzeniu serwerów. Spośród kolei ciepło wytwarzane podczas pracy wykorzystywane jest do ogrzewania.

Kompleks jest otwarty w 2013 r. i był pierwszym centrum informatycznym, zbudowanym poza barierami Stanów Zjednoczonych. Wewnątrz wspomina scenografię filmów science-fiction. Po korytarzach pracownicy poruszają się na skuterach.

- Prawdopodobnie nie myślisz o Luleå podczas kontaktu telefonicznego z przyjaciółmi na Facebooku, ale to przykład niezwykle skomplikowanej infrastruktury technologicznej, jaka łączy ze sobą glob - dodaje Zuckerberg.

Podłoże: Facebook/Mark Zuckerberg

Środek informatyczne Facebooka w Szwecji