Frankenstein inspiracją dla chirurga przeszczepiającego głowę

Chirurg, który potrzebuje przeprowadzić pierwszy przeszczep głowy, mówi, że inspirował go "Frankenstein"

Dla Sergio Canavero "Frankenstein" jest naukową inspiracją. Włoski neurochirurg powiedział po rozmowie z amerykańską redakcją Business Insidera, że doskonała powieść autorstwa Mary Shelley przekonała go, że będzie w stanie przeprowadzić pierwszy na świecie przeszczep całego ciała. Canavero twierdzi, że dokona tegoż już najbliższej jesieni przy Chinach.

Neurochirurg przekonuje, że dzięki książce nie zaakceptować tylko wpadł na wątek brakującego elementu planu, lecz też odnalazł wytłumaczenie gwoli niebezpiecznego zabiegu.

Tak jak fikcyjny doktor Wiktor Frankenstein odkrył, jak ożywiać martwą tkankę, naprawdę Canavero chce oszukać sen wieczny. Chirurg wyobraża sobie przyszłość, w której zdrowi ludzie mogliby decydować się na przeszczepy całego organizmu, by móc żyć więcej. Mogliby nawet umieszczać własne głowy we własnych klonach.

– Chcę zwlekać życie – powiedział Canavero w rozmowie z Business Insiderem podczas rozmowy w Skypie. – Chodzi na temat przełamanie granicy między życiem a śmiercią – dodawał.

Canavero powiedział, że podczas zabiegu chce "stworzyć bliskie śmierci doświadczenie – a nawet doświadczenie pełnej śmierci – i ujrzeć, co stanie się dalej".

HEAVEN

Canavero tłumaczy, że przeszczep ciała wymagać stanie się dotarcia do rdzenia kręgowego osoby z urazem szkieletu i odcięcia uszkodzonych detalów rdzenia. Rdzeń dawcy zostanie przycięty, by idealnie wpasować się w brakujące fragmenty, a następnie zostaną one połączone. Canavero chce scalić rdzenie poli (tlenkiem etylenu) (ang. polyethylene glycol, PEG), popularnym w laboratoriach środkiem do zachęcania komórek do fuzji. Sergio Canavero twierdzi o nim po prostu "klej".

Mówi, iż niebawem dokona pierwszego przeszczepu na dwóch ludziach – anonimowym Chińczyku i dawcy w stanie śmierci mózgowej. Głowa pierwszego z wymienionych trafi oczywiście do ciała tego drugiego.

Cały zabieg nazywany jest HEAVEN (pol. "NIEBO"), co stanowi skrót od "head anastomosis venture", czyli przedsięwzięciem zespolenia głowy.

Canavero twierdzi, że badał koncept przeszczepu ciała przez ponad dziesięciu lat, zanim sięgnął na książkę Shelley. Po przeczytaniu jej zdał sobie sprawę z tego, że przy jego planie zabrakło bardzo ważnego elementu: elektryczności.

Chirurg nie mówił aczkolwiek, jaką rolę elektryczność odegra podczas zabiegu. James FitzGerald, neurochirurg z Uniwersytetu Oksfordzkiego, powiedział Business Insiderowi, hdy tkanki można łączyć spośród użyciem PEG i wielkich impulsów energii elektrycznej. Uznał jednak, że wykorzystanie środeczka do połączenia dwóch rdzeni kręgowych jest nierealistyczne.

– To po prostu za dużo – rzekł FitzGerald.

Canavero wydaje się być innego zdania.

– Elektryczność może przyspieszyć odrastanie komórek – mówił włoski chirurg. Canavero nie stara się dokonać owego wszystkiego z myślą na temat ludziach z poważnymi schorzeniami. Operacja służyć ma za sposób na dalsze zbadanie jego pomysłów na temat życia, śmierci i człowieka świadomości. Uznaje jednak, że stratą byłoby, o ile nie pomagał przy szansie pacjentom.

– Nie jestem religijny, ale nie wierzę, że świadomość można w mózgu stworzyć. Mózg to filtr – powiada.

"Nie wydaje mnie się, żeby dobrze to zbadał"

Argumenty Canavero, świadczące na temat, że zabieg może się udać, polegały na kilku eksperymentach z udziałem zwierząt. Mnóstwo ekspertów twierdzi jednak, hdy nie są zbyt zadowalające.

Canavero twierdzi, iż rozdzielił, a następnie połączył rdzeń kręgowy psa. Rok później opublikował artykuł, gdzie opisuje "stworzenie" dwugłowych gryzoni. W czerwcu 2017 r. chirurg napisał, że podzielił rdzenie kręgowe grupy myszy, a następnie połączył hałasuje ze sobą z wykorzystaniem politlenku etylenu.

Foto: CNS Neuroscience and Therapeutics

Zdaniem Canavero te eksperymenty dowodzą, że on i jego zespół rozszyfrowali już tajniki fuzji w operacjach dzięki rdzeniu kręgowym. – Posiadamy dane, które potwierdzają to u myszy, szczurów, zaś niedługo również u piesków – mówił.

Wielu ekspertów nie wierzy jednak w jego stwierdzenia. Powołują się na brak dowodów. Los wspomnianego obywatela Chin wisi ich zdaniem na włosku.

Odrzucić uważam, że doniesienia na temat połączeniu rdzeni kręgowych są wiarygodne – mówił James Fitzgerald.

Robert Brownstone, profesor neurochirurgii z University College London jest podobnego zdania. – Wiele wspaniałych naukowych idei powstaje z szalonych pomysłów, które aczkolwiek się udają. Nie mamy możliwość przymykać zatem na to wzroku, ale musi stać zbytnio tym jakiś mechanistyczny kontekst, którego po prostu odrzucić widzę – powiedział.

John Pickard, profesor neurochirurgii z Cambridge pod niepewność poddaje pisma, w wskazane jest swoje artykuły publikował Canavero. – Nie wydaje jest się, żeby odpowiednio wówczas zbadał – stwierdzał Pickard.