Intellipedia - amerykańska, szpiegowska wersja Wikipedii

Amerykańscy szpiedzy mają swoją Wikipedię

Amerykańscy szpiedzy posiadają własną wersję Wikipedii. Bez wątpienia kryją się w tej dziewczyny ściśle tajne informacje, do których dostępu nie mają zwykli śmiertelnicy.

O funkcjonowaniu wirtualnej, szpiegowskiej encyklopedii przypomniał nam ostatnio serwis MuckRock. Informował on, że Intellipedia – bo tak oznacza się wspomniana strona – zawiera wpis dotyczący fikcyjnego regionu „Conch Republic”. Informacje o „Conch Republic” z Intellipedii zostały udostępnione MuckRock na prośbę serwisu na podstawie ustawy o wolności danych.

System działa od 2005 roku. Jego pilotażem zajmowało się wtedy CIA. Obecnie do Intellipedii dostęp ma aż 16 amerykańskich agencji wywiadowczych. Ich członkowie mogą czytać i redagować wpisy, które dzielą się na trzy rodzaje: precyzyjnie tajne; tajne; oraz wrażliwe, ale niezaklasyfikowane jako tajne.

Dostęp do programu wymaga upoważnienia. Oznacza wówczas, że sami nie zajrzymy do Intellipedii. Przez wszystkie lata agencje otrzymywały jednak wiele próśb o wgląd do dokumentacji na podstawie ustawy o wolności wiadomości. Znaleźć można zatem zrzuty ekranu ze „szpiegowskiej Wikipedii”.

Oto jak wygląda system.

Zanim otrzymasz dostęp do Intellipedii, musisz zalogować się na stronie www Intelink. Otrzymasz wtedy ostrzeżenie o tym, że podejmujesz wysiłki dostać się na poważny serwer amerykańskiego rządu. Próba dostania się tam z brakiem pozwolenia może być rozpatrywana jak przestępstwo.

Foto: Intelink. gov

Istnieje kilka możności zalogowania: można mieć w przykład odpowiedni VPN lub skorzystać z czytnika kart, który potwierdzi twoją identyczność.

„The San Francisco Chronicle” podaje, że za oprogramowanie wyszukiwania i serwery Intellipedii odpowiada Google. Najogromniejszy ruch obserwuje się przy dziale „ściśle tajne”.

Ze statystyk udostępnionych na bazie ustawy o wolności danych wynika, że w 2014 roku dział dotyczący ściśle tajnych informacji miał 255 402 zarejestrowanych użytkowników. Można stało znaleźć tam 113 379 tekstów, które wyświetlone zostały ogółem 290 milionów razy jak i również zostały przeredagowane 6, 2 miliona razy.

Na rzeczywistej Wikipedii znaleźć można odtajnione zrzuty ekranu z programu, który wygląda niemal identycznie jak zwykła Wikipedia. Najbardziej w oczy rzucają się duże, kolorowe znaczniki, które określają stopień tajności strony.

Foto: Wikimedia Commons

Dzięki prośbie MuckRock możemy dostrzec też, jak wygląda post dotyczący Conch Republic.

Foto: MuckRock

Wygląda to jakim sposobem wpis z samej Wikipedii. Rzeczywiście, opis pozostał przekopiowany jeden do konkretnego. Dziwne jednak, że filie wywiadowcze Stanów Zjednoczonych posiadają informacje na temat miejsca, które nawet nie istnieje.

Foto: Wikipedia

Poradnik do Intellipedii: jedynie zalogowani i podpisani użytkownicy mogą edytować posty.

Foto: The Black Vault

Na górze i spodzie każdego wpisu zobaczyć możemy oznaczenia dotyczące tajności. Tenże nie został zaklasyfikowany jako tajny. Odtajnione mogą pozostawać też wyłącznie fragmenty tekstów. O Conch Republic przeczytano 763 razy.

Foto: MuckRock

Na podstronę dotyczącą Watykanu wchodzono jednak 10 milionów razy. Różni się od wpisu na temat Conch Republic. Na samym początku można dojrzeć najważniejsze dla agentów dane, czyli zagrożenia.

Foto: MuckRock

Strona The Black Vault od lat wysyła prośby o wgląd do informacji z Intellipedii. John Greenewald, twórca strony, opublikował już wiele wpisów na tematy na przykład Inwazja w Zatoce Świń, zabójstwo Johna F. Kennedy’ego czy UFO.

Oto co Intellipedia posiada do powiedzenia na rzecz Zatoki Świń, nieudanej inwazji na Kubę przez oddziały paramilitarne wspierane przez CIA. Widać, że wcześniej wpis był tajny.

Foto: The Black Vault

Miłośnicy teorii spiskowych wierzą, że CIA przyłożyło rękę do zabójstwa Kennedy’ego. Nie spodziewaj się jednak, że Intellipedia poprze te domysły. Wpis ogniskuje się na dochodzeniu CIA po morderstwie. Agencja próbowała znaleźć dowodów na to, że tragedia była spiskiem KGB.

Foto: The Black Vault

Nie dowiemy się też sporo na temat UFO. Cały wpis stanowi jest jednym zdjęcie.

Foto: The Black Vault

Chcielibyśmy zobaczyć, jak prezentuje się ściśle tajny wpis na temat Edwarda Snowdena. Prośba z 2014 roku skutkowała jedynie wglądem do opustoszałej strony.

Foto: MuckRock Tagi: internet USA Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie