To będzie kluczowe wydarzenie tego tygodnia

27 lipca, 2020
Category: waluty

Zdarzeniem rozpoczynające się tygodnia będzie posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Rynki wprawdzie nie oczekują już w tej chwili ograniczenia miesięcznych zakupów obligacji przez Fed, ale czekają na sugestie ze strony Bena Bernanke odnośnie owego kiedy to nastąpi.

Poniedziałkowy poranek przynosi stabilizację notowań złotego wobec ó i dolara na poziomach nieco poniżej piątkowego zamknięcia. O godzinie 9: 17 za wspólną walutę powinno sie było zapłacić 4, 2345 zł, natomiast kurs USD/PLN testował stopien 3, 1780 zł. Kolejne godziny mogą upłynąć pod znakiem roztropnych wahań. Wspólnicy mogą nie zaakceptowac chcieć podejmować ważnych decyzji przed rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniem FOMC.

Czerwcowe posiedzenie FOMC, wraz z publikacją projekcji makroekonomicznych i projekcji stóp procentowych, a także konferencją prasową z udziałem Bena Bernanke, będzie nie tylko wydarzeniem owego tygodnia, lecz też jednym z ważniejszych wydarzeń miesiąca. Rynek wprawdzie nie oczekuje, ani zmiany stóp procentowych, oraz zmiany strategii odnośnie zakupów obligacji w zakresie trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki monetarnej (QE3).

Czeka jednak na sugestie Bernanke odnośnie tego, kiedy Rezerw Federalna rozpocznie zmniejszać miesięczne zakupy obligacji (obecnie to 85 mld USD). Spekuluje się, że taka rozstrzygniecie najwcześniej zostanie podjęta na wrześniowym posiedzeniu. Jednak przed chwila na zaplanowanym pod koniec października spotkaniu FOMC można mieć pewność odnosnie do tego, że faktycznie faktycznie się stanie. Przy czym zakres ograniczenia QE3 nie będzie duża. Zakłada się, że będzie to maksymalnie 20-25 mld USD miesięcznie. Zakończenie programu spodziewane jest natomiast w 2014 roku.

Przewidywanie na wyniki czerwcowego posiedzenia FOMC może ograniczyć zmienność na rynku walutowym. Później calosc będzie zależało od tego jakie sugestie odnosnie do ograniczenia QE3 przedstawi Bernanke. gdyby ów proces odsunął się w trakcie to należy się liczyć z osłabieniem dolara jak i równiez wzrostami dzieki giełdach.

Czynniki globalne będą też przy głównej mierze kształtować notowania złotego. Jak i równiez to pomimo że impulsów lokalnych nie zaakceptowac będzie brakowało. W dniu dzisiejszym zostaną opublikowane informacje o bilansie płatniczym Naszego kraju. We wtorek inwestorzy dowiedzą się, jakim sposobem w kwietniu kształtowały się przeciętne wynagrodzenia Polaków i zatrudnienie po sektorze przedsiębiorstw. Dzień później światło powszednie ujrzą najswiezsze dane na temat produkcji przemysłowej i inflacji PPI. W czwartek zapoznamy protokół sposród ostatniego posiedzenia Rady Strategii Pieniężnej.

Tydzień zamknie natomiast publikacja danych o koniunkturze gospodarczej i konsumenckiej. Powyższy zestaw informacji będzie miał umiarkowany wpływ na złotego, gdyż nie wpłynie na zmianę postrzegania polskiej gospodarki. Nie zmieni też oczekiwań co do dalszego kształtowania się polityki monetarnej. Po minionych danych na temat inflacji wydaje sie niemal pewne, że Podpowiedz Polityki Pieniężnej w lipcu ponownie obetnie stopy oprocentowania o 25 punktów bazowych i ogłosi koniec cyklu.

  • Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!
  • Wiadomości z panstwie i ze świata dzieki Twojej stronie internetowej
  • Forex: sprawdź kursy walut obcych online

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy