To był słaby dzień dla dolara. Zamieszanie przez Turcję

27 lipca, 2020
Category: waluty

Dolar amerykański wyraznie osłabia się na rozleglym rynku i tym samym oddaje niemal całe wzrosty wypracowane na koniec zeszłego tygodnia w wyniku zaskakująco dobrej albumów tematycznych danych w branzy pracy.

Na początku sesji europejskiej pojawiła się wiadomosc ze strony anonimowego posrednika francuskiego rządu, który stwierdził, że prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama uważa, że silny dolar to utrapienie dla formy tamtejszej gospodarki. Na fali tych doniesień doszło az do wyprzedaży amerykańskiej waluty na szerokim sektorze, która aczkolwiek później została wyhamowana w wyniku kolejnych danych dotyczących tej samej wypowiedzi. Tym razem Biały Dom wydał powazny komunikat zaprzeczający takiej wypowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych jak i równiez sytuacja w parze walutowej EURUSD uległa odwróceniu jednak w dalekiej części dnia ponownie euro było silniejsze i aktualnie notowania naszej pary walutowej zyskują około 0, 8% dochodząc do poziomu 1. 1210.

Mile wspomnienia rynku dzisiaj do dolara jest dosyć zaskakujący uwzględniając ostatnie bardzo dobre wiadomosci z amerykańskiego rynku pracy, który znacznie przybliżyły termin pierwszej podwyżki stóp procentowych w niniejszym kraju.

Pod ogromną presją znajdują się dzisiaj notowania liry tureckiej, której upadki są wywołane przez wczorajsze wybory parlamentarne. Po raz pierwszy od czasu 2002 roku partia rządząca AKP nie zaakceptowac uzyskała większości, co oznacza konieczność poszukiwania koalicjanta. Jak na razie inwestorzy odebrali te informacje ze sporą niepewnością i zwiększającym się ryzykiem o jakich kwestiach świadczy nowoczesne zachowanie liry tureckiej w szerokim sektorze. USDTRY zdobywa obecnie około 3, 5% natomiast dzisiejsza stopa zwrotu na parze walutowej EURTRY oscyluje już w okolicach 4, 4%. Spadki nie zaakceptowac ominęły tureckiej giełdy, w którym miejscu największy rejestr XU100 odnotowuję straty po wysokości 5, 4%.

W dniu dzisiejszym ponownie w centrum zaciekawienia rynku znajdował się sprawa Grecji. Po dalszym ciągu przedstawiciele rządu tego państwa nie mogą dojść sluzace do kompromisu w negocjacjach z międzynarodowymi wierzycielami nazywając oferowane rozwiązania „ofertami nie do przyjęcia” a takze podejrzewając specjalnie sabotowanie progresu negocjacji za posrednictwem wierzycieli. Pojawiła się również informacja mówiąca o tym, że Komisja Europejska złożyła ofertę pomocy na rzecz Grecji po wysokości 34 miliardów euro w postaci funduszy strukturalnych do 2022 roku.

Największe europejskie parkiety giełdowe świecą dzisiaj na czerwono. Udzialowcom zdecydowanie udziela się o odcieniu ujemnym nastrój jak i równiez niepewność związana z Grecja. Niemiecki DAX traci obecnie już ponad 1% zbliżając się sluzace do okrągłego poziomu 11 000 punktów. Spadki zauważalne są również we Francji, w którym miejscu indeks CAC40 osłabia się dzisiaj na temat około 0, 9%. Wspólnicy na warszawskim parkiecie giełdowym niestety ulegają negatywnym nastrojom na pozostałych europejskich giełdach i notowania indeksu WIG20 osłabiają się już siódmy dzień z rzędu. Obecnie jesteśmy świadkami poziomu 2356. 36 pkt, najniższego od marca tego roku. Największa przecena dzisiaj dotknęła spółki Bogdanka, która podczas wspólczesnej sesji traci już prawie 7%, zas pogorszająca się perspektywa dla tej spółki jest związana z nedznymi cenami węgla.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy