Ukraina: Nuland nie komentuje nagrań jej rozmów w sieci

27 lipca, 2020
Category: inne

Wysłanniczka NA JUKATAN na Ukrainę Victoria Nuland nie skomentowała umieszczonego w sieci nagrania do niej rozmowy telefonicznej o sytuacji w tym kraju i oświadczyła, że do niej rząd kontynuuje wysiłki dla pokojowego uregulowania konfliktu dzieki Ukrainie.

„Mamy nadzieję, że Rosja także działa w tym danym kierunku” a mianowicie podkreśliła w konferencji prasowej w piątek w Kijowie.

Nuland przekazała, że Stany Zjednoczone oczekują ograniczenia eskalacji napięcia na ulicach ukraińskich miast i popierają powołanie rządu jedności narodowej. Przedstawicielka Departamentu Formy poinformowała, że USA zrobione są udzielić Ukraińcom wsparcia, jednak pod warunkiem przeprowadzenia podstawowych reform.

Asystent sekretarza formy USA ds. Europy i Eurazji zwołała dziennikarzy, by opowiedzieć o swych konwersacjach z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i opozycją, jednak publikatory interesowały się przede wszystkim do niej reakcją na nagranie umiejscowione w serwisie YouTube.

Słychać dzieki nim głosy Nuland jak i równiez amerykańskiego ambasadora na Ukrainie Geoffreya Pyatta, omawiających strategię współpracy sposród trzema głównymi postaciami ukraińskiej opozycji: Witalijem Kliczką, Arsenijem Jaceniukiem jak i równiez Ołehem Tiahnybokiem.

W kontekście nakłonienia Organizacji Narodów Zjednoczonych do zaangażowania się po poszukiwanie politycznego rozwiązania po Kijowie, czego Nuland jest gorącą zwolenniczką, z jej ust padają m. in. słowa: „Fuck the EU”. Pyatt podziela tę opinię. „Dokładnie” a mianowicie mówi.

„Nie będę tego komentowała. Jest to prywatna rozmowa dyplomatyczna” – powiedziała Nuland na narady w Kijowie. Pytana, lub opublikowanie tejze rozmowy nie zaszkodzi relacjom USA sposród Rosją, odpowiedziała: „Jeśli chodzi o relacje z Rosją, to wiecie, że dysponujemy z nią bardzo głębokie i skomplikowane relacje. Wiele pracujemy nad różnymi kwestiami”.

„Rozmawiamy wraz z Rosją o sytuacji w Ukrainie. Nasza firma wszyscy, i Amerykanie, i Rosjanie, kazdy sąsiedzi Ukrainy, zainteresowani jesteśmy, by była ona stabilna, demokratyczna i by panował w niej pokój. Nad tym pracują Stany Zjednoczone i posiadamy nadzieję, że Rosja także działa w ponizszym samym kierunku” – oznajmiła.

Mówiąc o sytuacji dzieki Ukrainie, Nuland oświadczyła, że USA oczekują od tej dziewczyny przede wszystkim działań zmierzających do ograniczenia napięcia. „Nasza wiadomość jest bardzo prosta: pierwsza i najważniejsza sprawa to ograniczenie eskalacji napięcia w ulicach” – powiedziała.

„Kolejna sprawa to poparcie ludzi przedstawicieli ukraińskiego systemu, którzy razem pracują nad reformą konstytucyjną i wyborczą, niezbędnymi dla utworzenia rządu jedności bądź rządu technicznego, zdolnego do współpracy ze wspólnotą międzynarodową dla odnowienia rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa dzieki Ukrainie” a mianowicie podkreśliła Nuland

Amerykanka przekazała, że do niej kraj gotów jest wesprzeć Ukrainę. „USA gotowe są udzielić Ukrainie wsparcie, jeśli będzie ona szybko poruszała się w drodze defensywy praw człowieka, godności, uregulowania konfliktu i reform politycznych” – powiedziała Nuland dzieki konferencji podsumowującej jej gadki z ukraińskimi władzami i opozycją.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ksaj/ kar/