Ukraina: Opozycja: nieznany minister obrony mógł współpracować z GRU

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Ukraińska opozycja zażądała w piątek od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wyjaśnienia, czy nieznany minister obrony Dmytro Sałamatin współpracował po przeszłości z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

Oświadczenie w tej sprawie odczytał w piątek z trybuny parlamentu posel bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, Andrij Parubij.

„Strategiczną kwestię bezpieczeństwa narodowego w dziedzinie defensywy i wojskowości oddaje się pod kontrolę osoby, która może być powiązana wraz z służbami nadzwyczajnymi obcego państwa. (… ) Człowieka, który do 1999 r. był obywatelem Rosji, mianowano dzieki stanowisko, od momentu którego zależy bezpieczeństwo Ukrainy. To nonsens” – mówił opozycyjny parlamentarzysta.

W środę prezydent Wiktor Janukowycz zwolnił ministra obrony Mychajło Jeżela, mianując w jego następcę Sałamatina, obecnego szefa UkrOboronPromu, państwowego koncernu, który nadzoruje produkcję i handel bronią.

Przed przejściem do UkrOboronPromu 47-letni Sałamatin był deputowanym rządzącej Partii Regionów Ukrainy.

Zasłynął przy kwietniu 2010 r., kiedy w z innymi członkami tego ugrupowania, w obecności kamer telewizyjnych, brutalnie zaatakował w parlamencie posłów opozycji, protestujących przeciwko decyzji prezydenta Janukowycza przedłużenia o przynajmniej o 25 lat terminu stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Sałamatin złamał wówczas nos 56-letniemu w tym momencie deputowanemu bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, Wołodymyrowi Karpukowi.

Sałamatin urodził się w Kazachstanie, a następnie mieszkał po Rosji. Obywatelstwo ukraińskie uzyskał 13 czasów temu. Media twierdzą, że nowo wyznaczony szef ministerstwa obrony Ukrainy jest zięciem byłego wicepremiera Rosji Olega Soskowca, który pełnił tę funkcję po latach 1993-1996.

Zmiana w miejscu ministra defensywy była drugą w ostatnim czasie głośną decyzją personalną podjętą za posrednictwem prezydenta Janukowycza. Wcześniej powierzył on kierowanie SBU byłemu funkcjonariuszowi sowieckiego KGB Igorowi Kalininowi.

Zanim nominowaniem Kalinina na czele SBU stał moznowladca medialny, 43-letni Wałerij Choroszkowski. 18 stycznia został on nowym ministrem finansów, zastępując na tym podejsciu Fedira Jaroszenkę, który podał się az do dymisji.

Sposród Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/