USA: Enigma główną atrakcją Muzeum Kryptologicznego pod Waszyngtonem

USA: Enigma główną atrakcją Muzeum Kryptologicznego pod Waszyngtonem
27 lipca, 2020
Category: inne

*O niecałą godzinę przejazdzki z srodek Waszyngtonu, przy Fort Meade, znajduje się sztab Filii Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), supertajnej agencji Pentagonu zajmującej się wywiadem satelitarnym. *

Osobom nieupoważnionym wstęp w jej obszar jest wzbroniony, poza małym budynkiem przy bramie wejściowej – mieści się w tamtym miejscu otwarte gwoli publiczności Muzeum Kryptologiczne. Otwartą w 1993 r. placówkę odwiedza kazdego roku około piecdziesiat tys. osób.

Na swojej stronie internetowej muzeum reklamuje się jako skarbnica wiedzy o amerykańskiej kryptologii (czyli sztuce szyfrowania tajnych komunikatów jak i równiez ich odczytywania). W istocie, zgromadzone eksponaty obrazują głównie historię kryptologii XX wieku związaną z 2 wojnami światowymi i bynajmniej nie ograniczają się do osiągnięć amerykańskich po tej sferze.

Przewodnik wedlug muzeum Patrick Weadon pokazuje najpierw zwiedzającym Enigmę, słynną niemiecką elektromechaniczną maszynę az do szyfrowania. Jej konstruktorzy byli przekonani, że zbudowali urządzenie, którego skomplikowany system, składający się sposród mechanicznej klawiatury, wirników bębnowych i łącznicy kablowej, zapewnia, iż wysyłanych za jej pomocą szyfrogramów nikomu nie zaakceptowac uda się rozszyfrować. Maszyna weszła w wyposażenie hitlerowskich sił zbrojnych. W czasach 30. kody Enigmy rozszyfrowali po jednego razu pierwszy polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki jak i równiez Henryk Zygalski.

Był to przełom, który umożliwił potem dalsze prace nad dekodowaniem szyfrów nastepnych, ulepszanych wersji Enigmy, wczesniej w Uk, w agendy wywiadu wojskowego w Bletchley Park, a następnie w USA. Sluzace do rozszyfrowywania niemieckich i japońskich komunikatów Amerykanie zbudowali maszynę zwaną US Navy Cryptoanalytical Bombe, której kopię także można podziwiać w muzeum.

Złamanie kodów Enigmy umożliwiło skrócenie wojny, pomagając m. in. w pomyślnym przeprowadzeniu inwazji w kontynent europejski w lipcu 1944 r. Niemcy byli zdumieni, kiedy dowiedzieli się – przed chwila w 1974 r. a mianowicie że alianci odgadli tajemnicę ich machiny.

Amerykańskiemu wywiadowi wcześnie udało się złamać kody używane w tajnych japońskich depeszach dyplomatycznych. Wywnioskowano z nich, że cesarstwo nie pertraktuje z USA w dobrej wierze i prawdopodobnie posiada agresywne zamiary. Mimo to napad na Pearl Harbor w grudniu 1941 był dla Amerykanów przykrym zaskoczeniem, gdyż nie potrafili jeszcze wtedy rozszyfrowywać przechwyconych tajnych japońskich komunikatów militarnych.

W czasie II wojny światowej wywiad NA JUKATAN dzielił się z wywiadem sowieckim wiedzą o tym, jak łamać tajne kody, chociaż nie udostępniał mu rozszyfrowanych przez mojej dziurki raportów. Od czasu 1942 roku kalendarzowego zaczął jednocześnie rozszyfrowywać tajne depesze sowieckie (program VENONA), dzięki czemu wpadł na trop szpiegów KGB próbujących wykraść po USA tajemnice amerykańskiego programu atomowego. W gablotkach muzeum można obejrzeć fotokopie tajnych meldunków sowieckiego wywiadu i zdjęcia swoim słynnych agentów.

Inne oferty to przedmioty z systemu szyfrowania komunikatów wojsk amerykańskich na Pacyfiku za pomocą języka Indian Navajo. Był on pomysłem jednego sposród generałów, który przypadkiem podsłuchał rozmowę żołnierzy z owego plemienia przy ich języku. Użycie tych szyfrów za posrednictwem „Navajo Code Talkers” umożliwiło Amerykanom w marcu 1945 r. metrów. in. uzyskanie wyspy Iwo Jima, jakie mozliwosci było jednym z kluczowych epizodów wojny w Pacyfiku.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ dmi/ ro/