Ambasador Polski w Kanadzie: Inwazja na Krym zwiększa urozmaicenie kanadyjskiej ropy i gazu  Informacje

Temat: Gaz

  • Turecki Potok zostanie przedłużony
  • Otwarta droga do 20-letniej dokumenty urzędowe na amerykański gaz
  • "Musimy iść do przodu". Polska chce przyspieszenia prac morzem dyrektywą w sprawie Nord Stream 2
  • Maleje przesłanie gazu ze Wschodu. Nowe dane o dostawach błękitnego paliwa
  • Pięć państw krytykuje projekt Nord Stream dwa. "Wyrażamy głęboki niepokój"

Polska wyraża swoje poparcie dla europejskich zakupów ropy naftowej i gazu od Kanady – takie wyobrażenie przedstawił ambasador RP przy Kanadzie Marcin Bosacki przy rozmowie z agencją The Canadian Press.

Jak podkreślił Bosacki, rosyjska inwazja na Krym zwiększa atrakcyjność kanadyjskiej ropy i gazu dla krajów europejskich. Wypowiedź polskiego ambasadora została zamieszczona w przeddzień wizyty kanadyjskiego ministra spraw zagranicznych Johna Bairda w Polsce. Baird w tym tygodniu jest szereg spotkań w krajach Europy Środkowej i Zachodniej.

Po ubiegłotygodniowym zebraniu ambasadorów krajów środkowoeuropejskich z premierem Kanady Stephenem Harperem Bosacki mówił o „bardzo dalekiej zbieżności poglądów jak i również konieczności jak najszybszej, skoordynowanej akcji Zachodu w sprawie Ukrainy”.

Brak infrastruktury

Kanadyjskie media przypominają, że Kanada stara się zwiększyć wywóz towarów swojej ropy naftowej jak i również gazu. O możliwościach zbytu do Europy Harper spotkał się w marcu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel – problemem jest jednak niedostatek infrastruktury. Jednak w aspekcie wypowiedzi polskiego ambasadora publikatory zwracają uwagę na opublikowany we wtorek w „Financial Times" artykuł polskiego przedstawienie premierowe Donalda Tuska dotyczący propozycji stworzenia unii energetycznej po ramach Unii Europejskiej, na fason sojuszu zakupowego UE odnoszącego się do uranu.

Sofia mimo Unii pomoże Rosji. Przy czerwcu rusza budowa bułgarskiego odcinka South Stream

Z kanadyjskiego punktu widzenia, sposobność eksportu ropy naftowej i gazu do Europy ma możliwość oznaczać przełamanie impasu, po jakim znalazły się projekty zwiększenia eksportu ropy do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych oraz do krajów azjatyckich. Kluczowa gwoli południowego kierunku eksportu struktura rurociągu Keystone XL odrzucić zdaje się sprawą szybką do zamknięcia ze względu metrów. in. na duże obawy związane z ochroną otoczenia. W Waszyngtonie trwa od momentu wtorku tydzień kolejnych protestów w związku z Keystone XL. Administracja Baracka Obamy co prawda w przeszły piątek odłożyła decyzję w sprawie rurociągu na kolejne miesiące, ale przeciwnicy rurociągu wraz z kanadyjskiej Alberty do Teksasu chcą o sobie bezustannie przypominać.

Inny zamiar związany z eksportem ropy naftowej z piasków bitumicznych Alberty, czyli budowa przez firmę Enbridge ropociągu Northern Gateway do terminalu w Kitimat w Kolumbii Brytyjskiej jak i również transport ropy do państw azjatyckich, też w ostatnich dniach napotkał poważne utrudnienia. Od dawna swoje stanowcze protesty zgłaszały plemiona indiańskie, przez których tereny rurociąg miałby przebiegać. Kilka dzionki temu mieszkańcy Kitimat przy referendum – choć niewiążącym – większością ok. 60 proc. głosów odrzucili plan rurociągu. We wtorek, jakim sposobem podały media, radni Kitimat w głosowaniu również mówili oficjalne „nie” rurociągowi. Rząd federalny ma podjąć decyzje w sprawie zgody w budowę Northern Gateway po czerwcu br.

Popłynęła ropa z Arktyki do Rosji. Putin: To start działań na wielką powagę

Portal Ecowatch. com podaje, że kanadyjska ropa stanowi obecnie zaledwie 0, 03 proc. w dostawach dla krajów UE. Dzierży zresztą w Europie dużej liczby przeciwników w nawiązaniu ze pomysłem wydobycia – czyli spośród piasków bitumicznych, określanym jak bardziej zanieczyszczający środowisko. Aczkolwiek, jak podkreślał w lutym br. portal Ecowatch. com, UE może zmienić regulace tak, by od 2020 r. kanadyjska ropa nie była już traktowana w charakterze „bardziej brudna”.

Reuters podał na początku 04 br., że kanadyjski Enbridge potwierdził, iż jego amerykańska spółka Tidal Energy Marketing otrzymała zgodę amerykańskiego rządu na eksport do Świata kanadyjskiej ropy dostarczanej do USA. Pierwszy taki transport był planowany na kwiecień br. Reuters dodał, że amerykański departament handlu wydał w ub. r. zgody na reeksport ropy naftowej do Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec; były to pierwsze takie zezwolenia od momentu 2008 r