Brytyjczycy mają dość dużych instytucji bankowych  Informacje

Temat: Afera w banku Barclays

  • Brytyjscy bankierzy winni. Manipulowali przy oprocentowaniu kredytów
  • Kolejny cios przy bankowego giganta. 3, 74 mln dolarów kary na rzecz Barclays
  • Brytyjski nadzór finansow chce zmian systemu Libor
  • Bank publicznie przeprasza za skandal z manipulowaniem danymi
  • Zwolniony dyrektor banku rezygnuje z 20 mln funtów

W Gb rośnie liczba rozczarowanych kontrahentów rezygnujących z usług ogromnych banków. Przenoszą się oni do małych banków spółdzielczych, towarzystw oszczędnościowo-pożyczkowych i związków kredytowych. Niektóre małe banki zanotowały wzrost depozytów nawet o 200 proc.

Z danych grupy Move Your Money UK przytaczanych przez tygodnik "Observer" wynika, że to zjawisko przybrało na sile w minionym tygodniu po ujawnieniu przegiąć w Barclays Banku jak i również awarii bankomatów w necie RBS. Klienci RBS, NatWest i Ulster Bank poprzez siedem dni nie posiadali dostępu do swoich kont.

Wpływ na ów trend mają też względy etyczne. Duża liczba klientów jest oburzona, że szefowie banków, jak np. Fred Godwin (RBS) czy Bob Diamond (Barclays), którzy odeszli z funkcji w atmosferze skandalu, dostają wielomilionowe odprawy. W przypadku Diamonda twierdzi się o 17 mln funtów.

Kierownik banku potępia podwładnych, wydaje się być "wściekły" za przekręty

Wzrost o 200 proc.

Stosunkowo mało znany Charity Bank, który inwestuje finanse depozytariuszy w pożyczki gwoli organizacji dobroczynnych, odnotował z tygodnia na tydzień wzrost depozytów o 200 proc. Ecology Bank inwestujący po projekty ochrony środowiska posiadał o 266 proc. większą ilość zgłoszeń. Niewielki Triodos Pula z Bristolu, którego filozofia wyklucza krótkoterminową spekulację, też został zasypany wnioskami na temat otwarcie konta.

Rośnie popularność związków kredytowych, niedużych instytucji finansowych inwestujących pieniądze w lokalną gospodarkę. Rozwój zgłoszeń, które odnotowały związki, sięga 20-300 proc. Coraz to prężniejszy staje się pula spółdzielczy (Co-op Bank), którego liczba zgłoszeń w przeszłym tygodniu wzrosła o 25 proc. Co-op zabiega na temat zakup 632 oddziałów ekipy bankowej Lloyds, co umożliwiłoby mu podwojenie liczby oddziałów do ok. 1 tys. Na mocy decyzji Komisji Europejskiej Lloyds musi je odsprzedać po przejęciu banku HBOS.

Move Your Money UK ocenia, iż od początku 2012 r. ok. 500 tys. posiadaczy kont w dużych instytucjach finansowych (ok. 80 tys. miesięcznie), których renoma najbardziej ucierpiała w wyniku finansowego kryzysu ostatnich lat, przeniosła je do mniejszych banków.

Rzecznik ds. finansów opozycyjnej Partii Pracy Ed Balls zaapelował do rządu, żeby wprowadził ułatwienia w przenoszeniu kont z jednego instytucji finansowej do drugiego. W jego opinii przysłużyłoby się to konkurencyjności sektora usług finansowych i zwiększyłoby zakres wyboru dla konsumentów. W brytyjskim sektorze bankowym największa znaczenie przypada wielkiej piątce: Barclaysowi, Lloydsowi, HSBC, RBS jak i również Santanderowi.

Małe banki hipoteczne (kasy oszczędnościowo-pożyczkowe udzielające członkom kredytu hipotecznego) i towarzystwa kredytowe odgrywały zasadniczą rolę w gospodarce, lecz w latach 80. jak i również 90. przekształciły się po spółki akcyjne i zostały przejęte przez duże banki.