100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

100 tys. € kary dziennie dla Polski za wycinkę Puszczy Białowieskiej. Minister odpiera zarzuty

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia: Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie a także postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. W taki sposób skomentował decyzję Trybunału, który nakazał wstrzymanie wycinki i zagroził karą finansową a mianowicie w wysokości 100 tys. euro za dzień a mianowicie za złamanie tego zakazu.

Szyszko zwrócił atencję, że poniedziałkowa decyzja Trybunału nie oznacza automatycznego nałożenia kar na Polskę, zbytnio prowadzone do tej pory działania w Puszczy Białowieskiej.

- To, jakie możliwości się w tej czasie pojawia w środkach społecznego przekazu jest chyba troszeczkę nieadekwatne do tego, jak jest napisane w postanowieniu (... ). Myślę, że na pewno jedna kwestia jest pewna (... ) nie ma tej zasady, że karze się partnera z góry za niepopełniony czyn - powiedział minister we wtorek rano przy radiu Wnet.

Szef resortu środowiska zapewnił, iż "do tej pory Nasz kraj zawsze wykonuje wszytko wówczas, co jest zgodne z prawem UE". Według ministra, Trybunał w poniedziałkowej decyzji "stara się jak jeśliby doprecyzować swoje myśli jak i również na tym polega pewny spór".

- Pewnie jest napisane, że zabrania się wycinania drzew dzięki terenie Puszczy Białowieskiej z wyjątkiem spraw związanych spośród bezpieczeństwem publicznym, tam dokąd poruszają się ludzie, w tym miejscu gdzie jest rzeczywiście niebezpieczeństwo. Gdyby tego nie zapisano, to wtedy, gdyby przewróciło się drzewo (... ) odpowiedzialność ponosiłaby KE a mianowicie dodał.

100 tys. euro za dzień

Polska zostanie musiała płacić 100 tys. euro kary dziennie, jeżeli będzie kontynuować wycinkę przy Puszczy Białowieskiej. Wówczas poniedziałkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TS powiedział, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli poświadczyć nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy do periodu rozstrzygnięcia sprawy. Z wnioskiem takim wyszła KE.

Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej przy ciągu 15 dni na temat wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu poszanowania postanowienia.

Gdyby Komisja uznała, że Polska jednak odrzucić przestrzega w pełni owego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wtenczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Naszym kraju zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie. Kara naliczana będzie jednak od poniedziałku, czyli pierwszego dnia orzeczenia TS.