Aplikacja Arrels do lokalizowania bezdomnych dostępna w Gdańsku

Gdańsk udostępnił mieszkańcom kandydaturę do lokalizowania bezdomnych

Gdańsk udostępnił mieszkańcom bezpłatną aplikację na smartfony, za pośrednictwem której można pomóc bezdomnym. Nazywa się Arrels i pozwala wysyłać powiadomienia na temat tym, w którym miejscu przebywają bezdomni. Taka informacja trafia w pierwszej kolejności do odwiedzenia wolontariuszy Towarzystwa Pomocy dywanom. św. Brata Alberta, którzy po jej otrzymaniu pojadą w zgłoszone miejsce jak i również zaproponują osobom bezdomnym pomocną dłoń.

To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Aplikacja jest dostępna po Google Play i Apple Store, ma kilka wersji językowych, w tym polską.

Żeby zgłosić lokalizację osoby bezdomnej, należy wybrać odpowiednie miejsce na mapie, a następnie sprecyzować, jak wiele osób zauważyliśmy w tym miejscu i jeśli jesteśmy w stanie to stwierdzić - jaka jest ich płeć. Następny krok to wysłanie takiego komunikatu.

Foto: Arrels / zrzut ekranu

Aplikacja Arrels, czyli jak pomóc bezdomnym

Stworzyła ją organizacja pozarządowa Arrels Fundation z Barcelony, od wielu lat 80. udzielająca wsparcia bezdomnym w tym mieście, natomiast została ona udostępniona gdańszczanom dzięki Towarzystwu Pomocy wykładzinom. św. Brata Alberta, które – tak jak Arrels – na co dzień owocuje osobom bezdomnym i ubogim.

"Dzięki aplikacji dane dociera do nas natychmiast i możemy po pierwsze szybciej świadczyć pomoc, po drugie jesteśmy w stanie pomóc ogromniejszej liczbie osób bezdomnych" – tłumaczy cytowany przez miejski serwis Gdansk. pl Dawid Jaskulski z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

W Hiszpanii aplikacja Arrels jest dostępna od czasu 3 lat.

Bezdomni w Gdańsku

W Gdańsku wydaje się być około 1000 osób bezdomnych, a około 15-20 proc. przebywa w miejscu publicznym. Jak informuje miasto, mogą one polegać m. in. na pomocną dłoń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który zarządza 8 noclegowniami i schroniskami z ok. 750 miejscami łącznie. Osoby bezdomne mogą tam metrów. in. przenocować, zjeść wikt czy skorzystać z pieczy asystenta.

Zimą bezdomni mogą schronić się po autobusie, gdzie dostają ciepłą zupę, odzież oraz a mianowicie jeśli jest taka potrzeba - wsparcie ratownika leczniczego lub pracownika socjalnego. Pod koniec 2018 roku autobus ma znów pojawić się w Gdańsku.