Chiny: odwołane loty z motywu smogu

W Krajach odwołano setki lotów jak i również zamknięto autostrady z powodu smogu

Smog zmusił przy niedzielę władze w półncnych Chinach do odwołania tysięcy połączeń na lotniskach przy Pekinie i Tiencinie, natomiast także do zamknięcia poniektórych autostrad. Poważnie skomplikowało wówczas ruch podróżnych zwiększony wraz z powodu trwających obchodów 1 stycznia.

Ze względu na ograniczenie widoczności na nadrzędnym lotnisku Pekinu odwołano 126 lotów, a w sąsiednim Tiencinie - ponad 300. Zawieszono także połączenia autobusowe między stolicą i sąsiednimi miastami - podała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Przy Tiencinie zamknięto też autostrady prowadzące do miasta.

W Pekinie stężenie przy powietrzu odpowiedzialnych za zrealizowany zostanie smogu drobnych cząstek stałych (zwanych PM2, 5) było ponad 50 razy wyższe niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Cząstki owe są szkodliwe dla stanu zdrowia, dostają się m. in. do górnych dróg oddechowych, a nawet krwi.

Czerwony alert smogowy przy Chinach na Nowy Rok

W sumie w 24 metropoliach północnych Chin ogłoszono "czerwony alert", czyli najwyższy pułap zagrożenia smogiem. Oznacza on ograniczenia w ruchu samochodowym a także zamknięcie niektórych zakładów przemysłowych.

Na północy Chin znajduje się duża liczba przemysłu węglowego, stalowego jak i również cementowego. Ponadto zimą do ogrzewania zużywa się tam setki milionów dźwięk węgla.

Po 3 dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na globie. Zaostrzono co prawda wzory emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła siły, ale 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla.

Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że odrzucić widać nawet budynków w najbliższej okolicy. Wychodząc dzięki ulice, mieszkańcy nakładają w twarze rozmaite maski. Zanieczyszczenie środowiska w Chinach uważa się za przyczynę setek tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie.

Tagi: Chiny smog środowisko Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie