Wiceprezes Samsunga zamieszany przy skandal polityczny

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

– Postanowiliśmy przesłuchać jutro pana Li jako podejrzanego – powiedział rzecznik szczególowego zespołu prokuratorskiego, który zajmuje się tą sprawą. Dodał, że śledczy „zastrzegają osobiscie prawo, by go zatrzymać”.

W ostatnim czasie Koreą Południową wstrząsnął głęboki kryzys polityczny wywołany aferą dotyczącą wykorzystywania wpływów przez 40-letnią przyjaciółkę pani prezydent, Czoi Sun Sil.

Czoi jest obecnie sądzona za wykorzystywanie swych polaczeniu z panią Park, by wyłudzać astronomiczne sumy od czołowych południowokoreańskich koncernów. Przekazywały one miliony dolarów osobistym fundacjom, utworzonym przez tę powierniczkę szefowej państwa.

Śledczy podejrzewają, że Samsung przekupił Czoi, by otrzymać zgodę rządu dzieki kontrowersyjną fuzję w 2015 roku. Czynnosc ta była postrzegana w charakterze kluczowy cykl bezprecedensowego wreczania władzy w firmie dzieki korzyść Li Dze Jonga.

W 2015 roku Cheil Industries kupił C&T, spółkę zależną Samsunga działającą przy handlu i budownictwie, czemu sprzeciwiali się akcjonariusze C&T. Według amerykańskiego funduszu spekulacyjnego Elliott zaniżono wartość firmy, co działało na niekorzyść udziałowców. Dzięki fuzji Li zwiększył kontrolę nad Samsung Electronics, nie zaakceptowac musząc wydawać pieniędzy, zeby kupić udziały.

Pod koniec grudnia 2016 roku aresztowano prezesa Narodowego Funduszu Emerytalnego, który przyznał się do wywierania nacisków dzieki fundusz, aby zatwierdził fuzję. Zatrzymany polityk był wówczas ministrem stanu zdrowia i pieczy społecznej. Kasa zapomogowa był największym akcjonariuszem C&T i poparł fuzję, chociaż odradzali to jego konsultanta.

Samsung wydaje sie byc też podejrzewany o wpłacenie milionów euro, aby opłacić odbywające się w Europie szkolenia jeździeckie córki Czoi. Samsung Group kupował jej m. in. cenne konie.

W ostatnich tygodniach śledczy przesłuchiwali kierownictwo Samsunga i przeszukiwali biura koncernu. Południowokoreańskie publikatory ogłosiły, że śledczy chcą w tym miesiącu przesłuchać Li Dze Jonga, aby sprawdzić, czy wydał on polecania szefom Samsung Electronics, by wpłacili pieniądze fundacjom dama Czoi.

48-letni Li, wyjatkowy syn schorowanego prezesa Samsunga i wnuk założyciela przedsiebiorstwa, zeznał niedawno przed parlamentarną komisją śledczą, że nie zaakceptowac wiedział zero o transferach pieniędzy. Aczkolwiek jego odpowiedzi wywołały irytację deputowanych jak i równiez kpiny opinii publicznej. W tej chwili śledczy zbadają, czy Li złożył fałszywe zeznania poprzednio komisją.

Samsung, który wydaje sie byc największym południowokoreańskim koncernem, był najbardziej hojny w stosunku do fundacji pani Czoi, którym przekazał 20 mld wonów (17 mln dolarów). Tuż tak samo uplasowały się firmy Hyundai, SK, LG i Lotte. Według agencji Reutera Samsung przyznał się do przeniesienia tych sum.

9 grudnia 2016 roku południowokoreański parlament zagłosował zbytnio impeachmentem dama prezydent. Kompleks została zawieszona w obowiązkach, a Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej zbada, czy były wystarczające istoty do wszczęcia procedury odsunięcia jej od czasu władzy.