Wielka Brytania toczy spór o kolejną falę imigrantów

Wielka Brytania toczy spór o kolejną falę imigrantów
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Wyraznie brytyjskiego sektora zatrudnienia dla Bułgarów i Rumunów od 1-wsza stycznia 2014 roku nasiliło polityczny spór o imigrację. Niektórzy politycy w Wielkiej Brytanii obawiają się dużej ilosci przyjezdnych.

Wielu biznesmanów i zwolenników otwartego rynku pracy sądzi, że napływ kolejnych imigrantów pomoże w ożywieniu brytyjskiej gospodarki. Konserwatywni politycy prawicy zarzucają rządowi, że nie zrobił więcej, by uniemozliwic dużej – jak przewidują – liczbie przyjazdów.

Premier David Cameron zlikwidował możliwość ubiegania się przez oryginalnych imigrantów sposród UE o świadczenia za posrednictwem pierwsze trzy miesiące bytu i zaostrzył kryteria pierwotnego przyznawania, jednak w ocenie eurosceptyków działania te są niewystarczające.

Ekipa 90 konserwatywnych posłów w liście az do premiera do ostatniej momencie przed jednej stycznia sugerowała, by nie zaakceptowac otwierał sektora zatrudnienia dla Bułgarów i Rumunów, powołując się przy tym na unijną klauzulę, która zezwala utrzymanie kontroli granicznej, jeśli duży napływ imigrantów grozi poważną destabilizacją gospodarki.

Zasklepialy poseł Nigel Mills zgłosił projekt poprawki do ustawy imigracyjnej, która pozwala na utrzymanie przejściowych granic w dostępie do brytyjskiego rynku pracy do 2018 r. Pod tą inicjatywą podpisało się 50 parlamentarzystów wraz z jego partii.

_ a mianowicie Rząd już podjął i będzie wciąż podejmował wszelkie działania, zeby ludzie przyjeżdżali do Uk z właściwych powodów, tj. by ciężko pracować i wnosić wkład w naszą gospodarkę jak i równiez społeczeństwo _ – powiedział rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych (Home Office) w reakcji na ów inicjatywy.

_ – Koncentrujemy się dzieki usuwaniu nadużyć związanych wraz z swobodnym przepływem siły roboczej między państwami UE oraz na zjawiskach leżących obok podstaw imigracji do Wielkiej Brytanii. Agencje rządowe dbają o to, zeby dostęp az do świadczeń, w tym do świadczeń zdrowotnych a takze mieszkań socjalnych, należał sluzace do najtrudniejszych w UE i chronił (nasz) kraj przed nadużyciami _ – dodał.

Z kolei rzecznik opozycyjnej Partii Pracy ds. imigracji David Hanson oskarżył rząd na temat to, że nie chroni interesów skromnie opłacanych Brytyjczyków, których płace – jak twierdzi – maleją przez obcokrajowców z nowych państw UE.

_ Od dawna argumentowaliśmy, że rząd musi ściśle egzekwować ustawowe najmniejsza wartosc płacowe, rozciągnąć system autoryzacji dla agencji pośrednictwa robocie (z sektorów rolnictwa jak i równiez ogrodnictwa) dzieki usługi podróznicze i catering, a po szczególności przyjrzeć się działalności agencji zatrudnienia werbujących pracowników wyłącznie po nowych krajach UE _ – przytacza jego wypowiedź agencja Press Association.

Gazety brytyjska cytuje też radną gminy Westminster Philippę Roe, która wciaz przed zniesieniem barier dzieki brytyjskim sektora zatrudnienia oskarżyła Romów przybyłych do Wielkiej Brytanii na temat to, że _ paraliżują życie po centrum Londynu i odpowiadają za drobną przestępczość _. Oburzeniu z powodu tej wypowiedzi dała termin ponadpartyjna komisja parlamentarna ds. Cyganów, Romów i tak zwanym. travellersów (członków pochodzącej sposród Irlandii ludności pokrewnej Romom i prowadzącej koczowniczy tryb życia).

Przewodniczący komisji kwestii wewnętrznych Izby Gmin Keith Vaz wybrał się przy środę rano na lotnisko Luton, zeby przekonać się, ilu imigrantów z obu krajów skorzystało w glównym dniu wraz z otwarcia brytyjskiego rynku pracy.

Dowiedział się w tamtym miejscu, że w pokładzie samolotu linii Wizz Air wraz z rumuńskiego miasta Targu Mures, który wylądował rano, było 140 Rumunów, którzy po Anglii pracują już od czasu pewnego czasu i wracają ze swojej ojczyzny po świętach Bożego Narodzenia. Jedynie jeden wraz z nich przyznał, że przyjechał z powodu otwarcia rynku pracy.

Zaszokowany tłumem czekających na niego polityków i dziennikarzy Victor Spirescu nienagannym angielskim powiedział, że nie przyjechał sluzace do Anglii przy celach rabunkowych. Podkreślił, że ma ofertę pracy przy myciu samochodów, ale liczy na to, że z czasem znajdzie pracę przy sektorze budowlanym, poniewaz taki zawód wykonywał we wlasnym kraju. Gdy się już dorobi, ma zamiar wrócić do siebie, poniewaz tam wydaje sie łatwiej żyć – dodał.

Badania think tanku Migration Watch sugerują, że ilosc imigrantów wraz z Bułgarii jak i równiez Rumunii sięgnie 50 tys. rocznie w najbliższych pięciu latach. Liczbę Bułgarów jak i równiez Rumunów po Wielkiej Brytanii oficjalnie ocenia się łącznie na ok. 141 tys. (Polaków jest ok. 600 tys. ). Od kwietnia 2010 r. do końca marca 2013 r. publiczna służba zdrowia zatrudniła 1 471 rumuńskich pielęgniarek.

Czytaj więcej w

  • Będzie nowa fala imigracji? Republika federalna niemiec się boją
  • „Deklaracje wartości” dla imigrantów
  • Bułgarzy jak i równiez Rumuni zabiorą Polakom pracę?
  • Wielka Brytania otwiera swój rynek pracy