Wydatki państwa spadną. Rostowski twierdzi, że najbardziej od 20 lat

Wydatki państwa spadną. Rostowski twierdzi, że najbardziej od 20 lat
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Minister finansów zapowiedział, że tym r. wydatki sektora finansów publicznych, łącznie sposród samorządami – bez projektów unijnych a mianowicie wzrosną nominalnie o trzech, 5 proc., a PKB – na temat 8 proc.

Rostowski odpowiadał na pytania internautów poprzez swój profil w Facebooku. Jedno z pytań dotyczyło zasad waloryzacji emerytur. Rostowski wyjaśnił, że wewnątrz PO są osoby, które skłaniają się do kwotowej waloryzacji – zaznaczył, że ma wrażenie, iż premier Donald Tusk do tych propozycji należy – i takie, które popierają dotychczasową waloryzację procentową: Rostowski wskazał tu siebie jak i równiez ministra Michała Boniego. Wedlug ministra finansów, każdy wraz z wariantów ma swoje walory i minusy.

Minister pytany był o to, podczas gdy i po jaki sposób będą ograniczane wydatki mocne w budżecie państwa. Odpowiedział, że w tym roku wydatki sektora finansów publicznych (łącznie wraz z samorządami), wykluczając projekty unijne (które rząd chce zwiększać, a nie zaakceptowac zmniejszać), wzrosną nominalnie na temat 3, 5 proc., natomiast PKB na temat 8 proc.

_ a mianowicie W przyszłym roku mialo być podobnie i z powodu tego osiągniemy najniższy udział wydatków ogólnych w PKB w przeciągu całego 20-lecia _ – podkreślił.

Internauci pytali też o reformę emerytur mundurowych. – _ Minister Boni cierpliwe prowadził rozmowy wraz z związkami, lecz w końcu nie dały oczekiwanych skutków. Do tej sprawy wrócimy po wyborach. Ja jestem stronnikiem zdecydowanych rozwiązań, oczywiście dotyczących wylacznie osób, które wstępują az do służby _ – zadeklarował.

Naprawde zmieniało się PKB Lokalny w ciągu ostatnich dziesieciu lat:

Jeden sposród internautów napisał, że przez ostatnie cztery lata zatrudniono w Polsce stu tys. urzędników, a po ciągu roku na armię biurokratów wydajemy prawie 5 mld zł. Minister wyjaśnił, powołując się na informacje GUS, że latach 2007-2010 liczba pracowników w administracji publicznej urzędników wzrosła na temat 60 tys. (dane GUS), z tegoz 41 tys. w samorządach, 11 tys. na skutek włączenia do sektora publicznego Filii Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (co a mianowicie wg Rostowskiego – było _ czystą reklasyfikacją _ dokonaną za posrednictwem GUS).

_ – Zatem w administracji centralnej ilosc nowych urzędników wzrosła na temat 8 tys. osób. Było to nieodzowne, aby uruchomić środki unijne. Poza tym w ponizszym samym sezonie zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o prawie milion. Liczba urzędników w glównym półroczu tego roku spadła o 14 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem (najnowsze dane GUS). Warto pamiętać, że według Eurostatu jesteśmy na szóstym miejscu pod względem najmniejszej ilosci urzędników w 10 tys. mieszkańców _ – podkreślił.