Barometr Rynku Pracy: koniec obaw, rekordowe plany pracodawców

Pracodawcy mają rekordowe plany rekrutacji. A Ludzie z polski chcą podwyżek

Koniec niepewności na rynku robocie. W ostatnich miesiącach stale umacnia się pozycja podwładnych na rynku - powstaje z kolejnej, czwartek edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service. Od czasu początku roku spadł (z 28 do 19 proc. ) odsetek obawiających się o zatrudnienie, a jak drugi pracujący Polak przewiduje wzrostu wynagrodzenia.

Według ekspertów pracownikom będzie raz za razem łatwiej negocjować wyższe stawki zmieniając czy szukając robocie. „Tym bardziej, że przeszło 28 proc. pracodawców planuje w najbliższych miesiącach oryginalne rekrutacje – to znakomity odsetek ze wszystkich edytowaniu badania. Z drugiej jednak strony, tylko 5 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzenia” - czytamy w rezultatach badania.

Coraz potężniejsza presja

Autorzy badania zwracają uwagę, że kondycja branży pracy w Polsce jest „bardzo dobra”. Wskazują na najniższą od 2008 roku nogi bezrobocia oraz rosnący popyt inwestycyjny i konsumpcję.

"Polacy uciekają zbytnio lepszym życiem". Poza krajem zarabiają średnio 7, pięć tys. zł miesięcznie

- To wszystko przekłada się na stabilny wzrost ekonomiczny, który stymuluje rynek pracy. Ten pozytywny trend zachowuje się już od przeszłego roku, jednak teraz dokładnie widzimy, że wpływa dzięki poczucie stabilizacji. Poprawiająca się koniunktura powoduje, że personel nie obawiają się na temat utratę miejsca pracy, istnieją chętni do zmiany zatrudnienia, zakładają i oczekują, hdy ich wynagrodzenie będzie rosło - ocenia Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S. A.

Dodaje, że choć „pracodawcy nieprzychylnie deklarują podwyżki, ale przy związku z umacniającym się rynkiem pracownika, wzrasta przemoc płacowa, którą wyraźnie można zobaczyć wśród kandydatów, już podczas rekrutacji”.

I większa pewność

Z badania powstaje, że spada odsetek Młodych polaków niepokojących się o własne miejsce pracy – wraz z 28 proc. w I kwartale 2015 roku do 19 proc. w lipcu tego r.. Największa niepewność występuje wśród osób zarabiających do tysiąc zł netto miesięcznie (50 proc. ) oraz pracowników na niepełny etat (29 proc. ).