Elżbieta Rafalska o wysokości płacy minimalnej

Temat: Gospodarka

  • 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, lecz z warunkami

Mimo wczorajszych zapowiedzi dziś w Radzie Ministrów nie zapadła decyzja w sprawie podwyższenia minimalnego wynagrodzenia. - Ministerstwa są podczas uzgodnień. Powinniśmy jeszcze chwilę poczekać jakie możliwości do ostatecznego uzgodnienia - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Płaca minimalna w górę. "Firmom może nie spinać się budżet"

- To zostanie uzgodnione między ministrami po trybie obiegu - rzekła Rafalska i dodała, iż minimalne wynagrodzenie w Naszym narodzie ostatnio bardzo rosło. - Ten wzrost, który wypływa z ustawowego ustalenia, sięga dzisiaj 116 złotych i 70 groszy, podczas wówczas gdy w zeszłym roku wynosił niespełna 50 złotych - dodała.

Rafalska znajdowała, że czasami oczekiwania ministra pracy są wyższe aniżeli możliwości budżetu państwa. - A wiodącą rolę ma tu minister finansów, który odpowiada za całość budżetu państwa. Musimy jeszcze chwilę poczekać w odniesieniu do ostatecznego uzgodnienia - powiedziała minister rodziny i pracy.

Zapowiedzi

W poniedziałek Elżbieta Rafalska w radiowej Jedynce stwierdziła, że jej resort zaproponował podwyższenie minimalnego wynagrodzenia do 2250 złotych. - Nasza propozycja na tym etapie nie zaakceptować została zaakceptowana przez Ministerstwo Finansów, jest tu rozbieżność - mówiła.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, hdy "jutro (we wtorek a mianowicie red. ) jest Rada Ministrów i będzie rozstrzygnięcie, ponieważ w terminie do 15 czerwca partnerom jak i również Radzie Dialogu Społecznego powinniśmy przedstawić propozycję".

Przepisy

Zgodnie z przepisami Wskazówka Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego ofertą wysokości minimalnego wynagrodzenia zbytnio pracę i minimalnej zapłaty godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna. Jeśli odrzucić wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - faktycznie jak w ubiegłym r. - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Minimalna cena godzinowa obejmuje nie wyłącznie osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, jacy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, gdy takie rozwiązanie będzie używane: m. in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas katalogów świadczenia.

Minimalna stawka godzinowa ma mieć wykorzystanie do wszystkich umów, z brakiem względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według zapłaty godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wyłączenia spośród zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m. in. rodzinnych domów wsparcia i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wyjazdów. Minimalna stawka nie dotyczy też m. in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce jak i również czas realizacji zadań, o ile jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

Jak jest w tym momencie?

Minimalne wynagrodzenie zbytnio pracę w 2018 roku wynosi 2100 zł. Suma ta stanowi 47, 3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej dzięki 2018 rok. Minimalna cena godzinowa to 13, 70 zł.

Zalążek: Maciej Zieliński/PAP/Infografika Wynagrodzenia w naszym kraju