Co dalej z OFE? Kierownik PFR: ich przyszłość powinna być znana przed startem PPK

"Bardzo ważne to, co stanie się wraz z OFE"

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys uważa, że przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) powinna być znana przed startem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Jego zdaniem pomogłoby to w odbudowie zaufania do rynku kapitałowego.

- Bardzo ważne jest to, jakie możliwości stanie się z OFE, takie pytania często się pojawiają. Dzisiaj jest faktycznie, że wpłaty do OFE wynoszą niewiele ponad iii mld zł rocznie, an odpływy z tytułu suwaka (przekazywanie środków do ZUS w ostatnich latach poprzednio emeryturą - red. ) niewiele ponad 7 mld zł. Rocznie odpływa zatem z OFE około czterech mld zł. To sprawia, że na warszawskiej giełdzie brakuje długoterminowych środków a mianowicie powiedział podczas konferencji organizowanej przez PKO BP w Londynie Paweł Borys.

"Zniknie niepewność"

Michał Boni o zmianach w OFE: popełniliśmy defekt

Dodał, że bez tego żaden rynek nie jawi się być w będzie się rozwijać.

- Dlatego jestem przekonany, hdy bardzo ważne byłoby z perspektywy przewidywalności rynku, jednak przede wszystkim z szanse 15 mln członków OFE, aby możliwie szybko, najkorzystniej jeszcze przed startem PPK, czyli przed 1 lipca, pojawiły się już zadania dotyczące przyszłości OFE - powiedział prezes PFR.

- Taka decyzja odbudowywałaby zaufanie Polaków do tegoż typu form oszczędzania w emeryturę - dodał.

Prezes Borys ocenia, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wdrożenie w życie projektu przedstawienie premierowe Mateusza Morawieckiego, który mniema, że większość środków wraz z OFE (75 proc. ) trafi na indywidualne konta emerytalne.

- Wówczas najlepszy pomysł, żeby zaufanie do rynku zostało odbudowane, zniknie niepewność i będziemy mieli w pełni zreformowany system emerytalny - powiedział.

PPK na raty

Największe firmy, zatrudniające wyżej 250 osób, zaczną używać przepisy ustawy o Pracowników Planach Kapitałowych 1 czerwca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 ludzi - 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 jednostek - 1 lipca 2020 r.

Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni wyraz obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów ogólnych.