Budowa płotu przed dzikami stanie się kosztowała 161, 4 mln zł - MRiRW

Temat: Rząd PiS

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, jednak z warunkami

Ponad 235 milionów złotych wyniosą koszty budowy i utrzymania zapory przed dzikami wzdłuż wschodniej granicy Polski - oferuje Ministerstwo Rolnictwo i Progresu Wsi. Inwestycja ma być gotowa do końca 2020 roku.

Jak czytamy w projekcie uchwały zamieszczonym na stronie resortu, łączna długość ogrodzenia wyniesie około 1, 2 tys. kilometrów.

Zapora przed dzikami zostanie poprowadzona wzdłuż granicy Polski z Białorusią, Ukrainą i Rosją. Będzie kobieta zlokalizowana na terenie czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego.

Według projektu uchwały będzie wówczas rodzaj ogrodzenia leśnego a mianowicie analogicznego do ogrodzeń stosowanych w drogownictwie (np. autostrady). Ogrodzenie będzie składało się m. in. z siatki ocynkowanej o wysokości dwóch metrów, pali drewnianych, bram i furt.

Koszty budowy

Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim odwołany

Z wyliczeń zamieszczonych w serwisie ministerstwa rolnictwa wynika, że 1 km płotu zostanie kosztował ponad 109 tys. zł, całkowity koszt budowy wyniesie ponad 129 mln zł, a przy uwzględnieniu 25 proc. rezerwy w nieprzewidziane wydatki - 161, 4 mln zł.

W połowie lutego minister Krzysztof Jurgiel informował, że wraz ze wstępnych szacunków wynika, iż ogrodzenie na granicy Lokalny, które ma powstrzymać przedostawanie się dzików, będzie kosztowało 150 mln zł.

Zapora zostanie sfinansowana wraz ze środków budżetowych. W tym roku zaplanowano wydatki na poziomie 72, 6 mln zł, w 2019 r - 48, 4 mln zł; 2020 - dwudziestu czterech, 2 mln z, 2021 - 16, 1 mln zł.

Należy również uwzględnić koszty utrzymania płoty, na przykład koszenie, malowanie czy utrzymanie zimowe. Te wydatki oszacowano na 15, 3 mln zł. Dodatkowym kosztem będą też taryfy z tytułu dzierżawy fundamentów na budowę płotu. Oszacowano je w latach 2018-2022 na 58, 6 mln zł.

W projektowanej uchwale założono, że w czerwcu tego roku zostanie ogłoszony przetarg na projektowanie i roboty budowlane. Struktura zapory ma rozpocząć się w grudniu 2018 roku kalendarzowego, a zakończyć przed końcem 2020 roku.

Źródło: MRPiPS Planowany przebieg inwestycji

Walka spośród wirusem

Zdaniem ministra rolnictwa budowa ogrodzenia uniemożliwi wędrówki dzikom i pozwoli zmagać się z wirusem ASF.

W połowie lutego po rozmowie z dziennikarzami tłumaczył, że projekt dotyczy opieki granic i Komisja Europejska nie musi wyrażać na to działanie zgody. - Konstruujemy zaporę, jaka ma uniemożliwić przypływ dzików do Polski. Przyjęliśmy rozwiązania, które eliminują wydarzenie ASF. Jeśli już je wyeliminujemy, to nie może być zagrożenia napływu dzików ze strony Białorusi i Ukrainy - zaznaczył kierownik resortu rolnictwa.

Pod koniec marca co do inwestycji ma się odbyć konferencja w Polsce. Do ukończenia tego miesiąca projekt ustawy ma trafić do Sejmu.

- Będzie kreślarz, który szczegółowo przedstawi środek budowy tej zapory, a także sposób jej adaptacji. Sejm musi przyjąć ustawę, później będzie przetarg. Chciałbym, żeby to było jakim sposobem najszybciej - zaznaczył minister.

Z słów Krzysztofa Jurgiela wynika, że życzyłby, aby do tego funkcjonowania dołożyła się UE. Jak przypomniał w połowie 02, Polska już teraz negocjuje z Komisją Europejską współfinansowanie zadań związanych z bioasekuracją, czyli zabezpieczaniem hodowli zanim dostaniem się wirusa ASF.

O chorobie

Ministerstwo rolnictwa w projekcie określa, że afrykański pomór świń (ASF) jest szybko szerząca się, zakaźną i wysoko zaraźliwą chorobą wirusową, w którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Jak na przykład dodano, choroba powoduje wielkie straty ekonomiczne, śmiertelność zwierząt sięga 100 procent.

Ponadto zwrócono uwagę, hdy ASF negatywnie wpływa dzięki całą gospodarkę ze aspektu na ograniczenia eksportowe i możliwość zablokowania wywozu świń i mięsa wieprzowego dzięki rynki innych krajów.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w lutym 2014 roku prawdopodobnie od momentu chorych dzików, które przedostały się z terenu Białorusi. Od tej pory po Polsce wykryto 108 ognisk tej choroby u świń i 1415 przypadków u dzików. Pod koniec listopada przeszłego roku wirus przekroczył granicę Wisły.

Według Ministerstwa Rolnictwa grzyb ten została przeniesiona do województwa mazowieckiego przez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy. Dotychczas wirus ASF u świń ujawniono na terenie województw podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Źródło: MRPiPS Przykładowy wygląd ogrodzenia zamieszczony poprzez ministerstwo rolnictwa