Deficyt finansów publicznych mógł spaść w okolice 2 proc. PKB

Ekonomiści spodziewają się porządnych wyników budżetu 2016. Ale teraz zaczną się schody

Deficyt sektora zasobów publicznych mógł spaść wreszcie 2016 roku poniżej zakładanego w budżecie, do których przyczynił się wynik pieniężny samorządów - uważają ekonomiści. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów (MF) po listopadzie ub. r. samorządy posiadały ponad 19 mld złotych nadwyżki. Ale jak zaznaczają eksperci, ten rok będzie już bardziej napięty jak i również nie istnieje w nim wielkich jednorazowych dochodów.

Według głównego ekonomisty Deutsche Banku Arkadiusza Krześniaka nadwyżka samorządów na koniec zeszłego roku kalendarzowego może być nawet lepsza, niż pokazana po listopadzie.

Senat zajmie się budżetem. Pięć rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Niższy deficyt

- Samorządy mogą osiągnąć przy całym roku nadwyżkę w wysokości ok. 22-23 mld zł. Nadwyżka ta w sporej mierze będzie kompensować deficyt budżetowy, który i naprawdę jest niski, oraz niedostatek innych sektorów, m. in. ZUS-u. Wygląda na to, że deficyt całego sektora zasobów publicznych w zeszłym roku będzie dosyć niski, wiele niższy od zakładanego (w pracach nad budżetem w 2017 r. rząd przewidywał 2, 6 proc. PKB - PAP). Zakładka wydaje się bardzo duża - ocenił Krześniak. - Myślę, hdy może być w obszarach 2 proc. PKB - dodał.

Ekonomista przyznał, że jeżeli takie dane dotyczące deficytu zostaną zaświadczone przez GUS, to Polska powinna zyskać w oczach Brukseli. Będzie to też dobra informacja dla resortu finansów. Niemniej - jego zdaniem - wynik samorządów w kolejnych kwartałach zostanie zapewne nieco słabszy, ponieważ ruszą inwestycje finansowane spośród funduszy unijnych.

- W 2017 r. będzie większa presja po stronie wydatkowej budżetu. Budżet centralny nie będzie już przy tak dobrym stanie jakim sposobem w 2016 r., kiedy mieliśmy do czynienia z ogromnymi jednorazowymi dochodami - dodał.

Samorządy ostrożne przy inwestycjach

Także główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki uważa, że efekt samorządów na pewno będzie posiadał pozytywny wpływ na ostateczny wynik całego sektora zasobów publicznych. - Ten porządny wynik samorządów oczywiście przy dużym stopniu jest efektem ostrożności samorządów w inwestycjach publicznych, ale przełoży się na lepsze saldo kompletnego sektora finansów publicznych - powiedział.

Według niego ostatecznie zeszły rok może zamknąć się deficytem finansów publicznych w wysokości 2, 3 proc. PKB. Benecki przyznał, że wcześniej spodziewał się wyniku bliższego 2, 6 proc. PKB. Ekonomista zaznaczył, że korekta o 0, 3 pkt proc. to zasługa nie tylko samorządów, ale także lepszych dochodów budżetu.

- Inna sprawa to brak na koniec roku, jaki to pokaże Ministerstwo Finansów. Znamy z przeszłości sytuacje, kiedy resortowi udawało się nieco poprawić - kosztem milszego roku - wynik kolejnego roku, który jest w wyższym stopniu napięty. Być może MF pokaże deficyt w poziomie 2, 6 proc. PKB w 2016 r., dzięki czemu mógłby trochę tegorocznego deficytu przesunąć na zeszły rok - zaznaczył Benecki.

Dwie agencje ogłoszą swoje oceny wiarygodności Naszego kraju. Oto możliwe scenariusze

Dobre wykonanie budżetu

Natomiast zdaniem ekonomisty PKO BP Marcina Czaplickiego deficyt sektora finansów publicznych na koniec 2016 r. mógł wynieść 2, 2 proc. PKB "z ryzykiem w dół", co oznacza, że może okazać się nawet mniejszy. Uważa on, że to skutek dobrego wykonania również budżetu centralnego, jak jak i również budżetu jednostek samorządu terytorialnego. - Nadwyżka na wystarczy listopada jest w tym ostatnim przypadku bardzo duża - ocenił.

Zgodnie z najnowszymi danymi resortu finansów budżety jednostek samorządu terytorialnego za 11 miesięcy 2016 r. zamknęły się zbiorczo nadwyżką w kwocie 19 mld 108 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 6 mld 566 mln zł.

Za jedenaście miesięcy 2016 r. placówki samorządu terytorialnego osiągnęły profity ogółem w łącznej kwocie 195 mld 632 mln zł (tj. 91, pięć proc. planu). W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wykonane dochody ogółem jednostek samorządu terytorialnego były wyższe o 8, 3 proc. Łączna kwota nakładów jednostek samorządu terytorialnego wyniosła 176 mld 524 mln zł, co stanowiło 80, 1 proc. kwoty nakładów planowanych. Wobec analogicznego okresu roku poprzedniego kwota wydatków zrealizowanych ogółem była lepsza o 4, 5 proc.

Według resortu finansów deficyt budżetu państwa na listopadzie ub. r. wyniósł 27, 6 mld złotych, czyli 50, 4 proc. dopuszczonej w zeszłorocznej ustawie budżetowej kwoty 54, 7 mld zł. Był on niższy o 8, 5 mld zł w porównaniu do wykonania po listopadzie 2015 r. (36, jednej mld zł). Po listopadzie 2016 r. dochody budżetu państwa wyniosły 294, pięć mld zł, tj. 93, 8 proc. planu, zaś wydatki 322, 1 mld zł, tj. 87, 4 proc. planu.